Cenevre 2′nin ikinci tur müzakerelerine muhalefet ilavesi yapılabilir

Tarih: 02 Şubat 2014 Saat: 20:27

Suriye sorununa siyasi çözüm bulunmasını öngören Cenevre müzakerelerinin ikinci turunda muhalefet halkasının genişletilebileceği bildirildi.

Panorama Şarku’l Avsat adlı haber sitesinin bildirdiğine göre ABD ve Rusya dışişleri bakanları 10 Şubat’ta yeniden başlayacak Cenevre-2 müzakerelerinde muhalefet halkasının genişletilmesi konusunda istişarelerde bulundu.

Müzakere masasındaki muhalif temsilcilerinin arttırılması konusunun ABD ve Rusya dışişleri bakanları ile BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon arasında Münih’te yapılan toplantıda görüşüldüğünün belirtildiği haberde ikinci turda müzakere masasında yer alacak muhalefet halkasının genişletilmesi gerektiği vurgulandı.

Haberde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 45 dakikalık bir görüşme yaptığı belirtilerek Kerry’nin Rus meslektaşından kimyasal silahların imhası konusunda hızlı davranması için Suriye yönetimine baskı yapmalarını istediği ifade edildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve BM Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi’nin de katıldığı görüşmede ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin 2. Tur müzakerelerde geçiş hükümeti kurulması konusuna ağırlık verilmesini istedi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git