Seymour Hersh: Suriye’deki kimyasal saldırı Türkiye’yle bağlantılıdır

Tarih: 07 Nisan 2014 Saat: 12:46

Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh, Suriye’de düzenlenen sarin gazı saldırısının Türkiye’yle bağlantılı olduğunu yazdı

Suriye’de 21 Ağustos 2013′te düzenlenen sarin gazı saldırısının, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde El Nusra tarafından yapıldığı ileri sürüldü.

Bu iddia Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteci Seymour Hersh’un son haber-analizinde yer aldı. London Review of Books’ta yer alan haber-analizin, kilit görevlerdeki Amerikan istihbarat ve savunma yetkilileriyle yapılan görüşmeler ve aylarca süren bir araştırmanın sonucunda yazıldığı belirtildi.

Seymour Hersh’ün haber-analizine göre sarin gazı saldırısının Suriye rejimi tarafından değil, terörist muhalif gruplardan El Nusra Cephesi tarafından yapıldığı anlaşılmıştır. İddiaya göre, El Nusra Cephesi’ne malzeme sağlayan da, eğitim veren de Türkiye’ydi.

Haber-analizin en çarpıcı bölümü şöyle: Erdoğan, Suriye’deki savaşın Beşşar Esad tarafından kazanılmasının kendisi için felaket olacağının farkındaydı. 2012 baharından itibaren savaşta ibrenin Esad’a dönmesiyle birlikte ne yapıp edip Amerikalıları işin için sokma arayışına girdi.

Haber-analize göre, bu amaçla, MİT ve Jandarma işbirliğiyle Esad rejime karşı mücadele veren El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’ne gizli yollardan kimyasal silah yapımında kullanılan malzeme sağlandı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git