Suriye’deki kimyasal silahların yüzde 65’i ülke dışına çıkarıldı

Tarih: 15 Nisan 2014 Saat: 12:25

Suriye’nin kimyasal silahlarının yarıdan fazlası ülke dışına çıkarıldı. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Başkanı Ahmet Üzümcü, biraz yavaş da olsa sürecin ilerlediğini söyledi.

Suriye’deki kimyasal silahların yüzde 65’i ülke dışına çıkarıldı.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, Lazkiye Limanı’na 13’üncü kimyasal silah sevkiyatının yapılmasıyla bu orana ulaşıldığını açıkladı.

Örgütün başkanı Ahmet Üzümcü, tüm kimyasal silahların zamanında ülke dışına çıkarılması için daha büyük miktarlarda daha fazla sevkiyat yapılması gerektiğini söyledi.

Üzümcü, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmede de, Moskova’nın sürece verdiği destekten övgüyle bahsetti.

Üzümcü, “Rusya Federasyonu’nun örgütümüze verdiği desteği çok takdir ediyoruz: Örgütümüzün dünya genelinde kimyasal silahları imha etmede önemli ilerleme sağladığı genel kabul gören bir durum” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da, dünyada kimyasal silahların tamamen ortadan kalkması için işbirliği yapmaktan memnun olduklarını söyledi.

Deniz yoluyla İtalya’daki bir limana taşınan kimyasal maddeler burada ABD tarafından temin edilen gemiye yüklenerek açık sularda imha edilecek.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, 30 Haziran’a kadar sürecin tamamlanmasını öngörüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git