Türkiye, Halep’ten tahliye edilen teröristleri İdlib’de örgütlüyor

Tarih: 19 Aralık 2016 Saat: 11:24

Türkiye, Şam yönetimine karşı Halep’ten çıkarılan teröristler başta olmak üzere onlarca grubu, “Suriye İslami Heyet (el-Hey’etu-l İslamiyye es-Suriyye)” adı altında İdlip’te örgütlüyor.

Fars Haber Ajansının verdiği habere göre, Gaziantep’te isminin açıklanmasını istemeyen bir Suriyeli muhalif isim, Haleb’in doğusundan ayrılan silahlı grupların elebaşlarının Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı’ndaki üst düzey bir yetkilinin talebi üzere, İdlip’te bulunduğunu bildirdi.

Sözkonusu Suriyeli muhalif isim, söz konusu MİT yetkilisinin, Suriye muhalefet koalisyonu heyeti ile, bu grupların İdlip’e taşındıktan sonra durumu ele alacağını ifade etti.

Aynı kaynak, Türkiye’nin bu gruplardan, yeniden organize olmaları, gelecek gelişmeler için hazırlanmalarını ve Fırat Kalkanı güçleriyle birleşmelerini istediğini vurguladı.

Suriyeli muhalif isim, 15 silahlı grup arasında yeni bir cephenin kurulması için ciddi istişarelerin başlatıldığını ifade etti. Adını vermek istemeyen gizli kaynak, yeni kurulan oluşumun genel komutanlığına Ahrar’uş Şam Grubu lideri Ebu Ammar Ömer’in, askeri komutanlığına Şam Fethi Cephesi Lideri Ebu Muhammed el-Cevlani’nin ve Şura Meclisi Başkanlığına ise Nureddin Zengi Hareketi lideri Şeyh Tevfik Şahabuddin’in seçileceğini söyledi.

İdlip’te, Fua ve Keferya kasabaları dışındaki tüm bölgeler, Türkiye ve BAtı’nın desteği altındaki silahlı muhalifler ve Ceyşül-İslam terör örgütünün kontrolünde olan Suriye’nin tek vilayeti sayılıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git