Velayeti: Amerika bölgede IŞİD’in kurulmasının asıl faktörüdür

Tarih: 08 Ocak 2017 Saat: 13:22

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu’na bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti, bölgede terör örgütü IŞİD’in kurulmasının asıl faktörünün Amerika olduğunu söyledi.
Ali Ekber Velayeti, dün Tahran’da ‘IŞİD’in ideolojisi ve uygulaması’ adlı kitabın tanıtım töreninde yaptığı açıklamada, Pakistan’ın Beluçistan bölgesinde bazı Taliban dini okullarının oluşturulması ve bunların kurulmasında Amerika’nın desteğine işaretle, Amerikanın Kuveyte kenti başkonsolosluğunun bu dini ve radikal okulların kurulmasında çok önemli rol oynadığını söyledi.
Velayeti, Amerika’nın sözkonusu radikal düşüncelere dayalı dini okulların kurulmasındaki rolünün ardından IŞİD’in bölgedeki terörist faaliyetlerinin de kendini göstermeye başladığını söyledi.
Ali Ekber Velayeti, Amerika’nın önceki dışişleri bakanı Hillary Clinton’ın açık bir şekilde terör örgütü IŞİD’in Amerika tarafından kurulduğunu ilan ettiğini söyledi.
İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu’na bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti, terör örgütü IŞİD’in Siyonist İsrail rejimi ile işbirliği içinde olduğunu belirtti.
Bilindiği gibi Amerikan dışişleri bakanı John Kerry de, Amerika’nın asıl hedefinin Suriye’de Beşar Esad yönetimini devirmek olduğunu itiraf ederken, Amerika’nın bu hedefine ulaşmak için IŞİD’e destek verdiğini söyledi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git