İsrail Başbakanı Netanyahu Gazze’ye işgal imasında bulundu

Tarih: 20 Nisan 2017 Saat: 12:57

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail’in Gazze’yi yeniden işgal edebileceği imasında bulunarak, Hamas ile siyasi bir çözüme varmanın mümkün olmadığını söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Meclisi Devlet Denetleme Komisyonunun düzenlediği oturumda, Temmuz 2014’te Gazze’ye düzenledikleri saldırı hakkında konuştu. Hamas ile İsrail’in siyasi bir anlaşmaya varmasının mümkün olmadığını belirten Netanyahu, “Hamas ile siyasal çözüm seçeneği yanıltıcıdır.” dedi.

Hamas’ı yok etmek için Gazze’yi yeniden işgal edebilecekleri imasında bulunan Netanyahu, şunları söyledi:

“İsrail hala Hamas’ı caydırma ya da Gazze’yi yeniden işgal etme ikilemi içerisindedir. Gazze’yi işgal etme gücüne sahibiz ama daha sonra kime teslim edeceğiz?”

Gazze Şeridi’ne düzenledikleri saldırıda Hamas’a karşı başarı sağladıklarını savunan Netanyahu, “İsrail, Hamas’ın tünel kazmasını engelleyemez ama kendini bu tünellerle mücadele etmeye hazırlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, bölgesel bazı güçlerin de Gazze savaşında İsrail ile iş birliği yaptığına işaret ederek, ayrıntı vermekten kaçındı.

Temmuz 2014 tarihinde 50 günlük Gazze savaşında HAMAS’ın askeri kolu İzzettin Gassam tugayları, kazdıkları tüneller aracılığı ile işgal altınadik Filistin topraklarında İsrail Zigim askeri üssüne saldırı düzenlemiş ve düşman’ı önemli can kaybına uğratmışlardı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git