Beşar Esad: ABD, Han Şeyhun’da incelemelerin yapılmasına engel çıkarıyor

Tarih: 21 Nisan 2017 Saat: 11:01

Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad, Han Şeyhun bölgesindeki kuşkulu kimyasal saldırıyla ilgili BM’den uzman heyetin araştırma yapmak için bölgeye gönderilmesini isterken, ”ABD’nin elebaşını çektiği batı heyet gönderilmesine engel çıkarıyor” dedi.

İRNA’nın haberine göre, Beşar Esad,Rusya Sputnik ve Riyanovesti haber ajansına yaptığı açıklamada, Suriye halkı ve ordusunun defalarca teröristlerin kimyasal saldırılarına maruz kaldığını ve bunun araştırılması için BM’den Suriye’ye uzman heyet gönderilmesini istediklerini ama bu isteklerinin yerine getirilmediğini belirterek, çünkü ‘ABD ve Batılı ülkelerin buna engel olduğunu’ kaydeden Esad, “Uzmanlar, Han Şeyhun’a gelmeleri halinde kimyasal saldırıyla ilgili tüm iddiaların yalan olduğunu anlayacaklar” dedi.

Beşar Esad, Amerika’nın Suriye hava üssüne saldırısına da temasla, bu saldırının daha önce programlanmış olduğunu söyledi.

Teröristlerin birkaç yıl önce Halep’te Suriye ordusuna düzenlediği ilk saldırıdan sonra Şam, BM’ye başvurdu ve teröristlerin gaz kullandığının kanıtlanması için uzman gönderilmesini talep etti” diye devam eden Esad, başvurunun ardından benzer birkaç olayın daha yaşandığını ancak BM’nin her şeye rağmen heyet göndermediğini anımsattı.

Diğer taraftan Suriye’deki ilgili bölgelere heyet gönderilmesi için sadece Rusya ve birkaç ülkenin temaslarda bulunduğunu aktaran Suriye Devlet Başkanı, şu ana dek bu konuda olumlu haberler alamadıklarının altını çizdi.

Han Şeyhun’da kimyasal saldırı olmadığını, bunun provokasyon olduğunu vurgulayan Esad, kimyasal saldırı iddialarının ABD tarafından Şayrat Üssü’ne saldırı düzenlemek için bir bahane olduğunu kaydetti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git