Haydar İbadi: Türkiye içişlerimize karışmasın

Tarih: 21 Nisan 2017 Saat: 11:05

Irak başbakanı Haydar el’ibadi, dün yayınladığı bildiriyle, Türkiye cumhurbaşkanının çarşamba günü yaptığı açıklamada, Irak halk güçleriyle ilgili açıklamalarının asılsız olduğunu belirterek, ‘Ankara içişlerimize karışmasın’ dedi.

Fars haber ajansına göre, İbadi, yayınladığı bildiride, Irak halk gönüllü güçlerinin Irak’ın diğer güvenlik güçlerinin yanında terör örgütünün sultasındaki bölgelerin kurtarılması operasyonlarında yer aldığını ve bu doğrultuda önemli zaferler de elde ettiklerini bildirdi.

Irak başbakanı, ırak’ın milli bir hakimiyete sahip olduğunu ve anayasaya göre, halk güçlerinin Irak güçlerinin bir parçası olduğunu belirterek, Irak halk güçlerinin fedakar bir birim olduğunu ve hiç bir ülkeye de bağımlı olmadığını söyledi.

Irak başbakanı, bildirisinde, Irak’ın komşularından Irak’ın içişlerine karışmamalarını isterken, ırak’ın bölge ve dünyanın güvenliğini tehdit eden terörizmle mücadele ettiğini bildirdi.

Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Irak halk güçlerini terörist yapı olarak nitelemişti.

Irak dışişleri bakanlığı da Erdoğan’ın açıklamasına itiraz amacıyla, Türkiye’nin Irak büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırmış ve nota vermiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git