Irak Başbakanı: Musul’dan sonra sıra Kerkük’te

Tarih: 18 Mayıs 2017 Saat: 18:44

Irak Başbakanı yaptığı açıklamada, Irak ordu güçlerinin Musul’a yönelik askeri operasyonlarının son bulması ardından terör örgütü İŞID’ın Kerkük’teki üslerine yönelik çok ciddi operasyonlara başladığını belirtti.

Tesnim Haber Ajansı – Irak başbakanı Haydar El İbadi yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde Musul operasyonlarının tamamen son bulacağı ve ordu güçlerinin Kerkük’ün Huveyce bölgesindeki IŞID terör örgütüne yönelik ciddi operasyonlar başlatacağını bildirdi.

Parstoday’ın verdiği haberde; terör örgütü İŞID, halihazırda Huveyce, Er Riyad ve El Zaab olmak üzere Kerkük’ün güneybatısındaki bazı bölgeleri halen kendi işgalinde bulundurmaktadır.

Haydar el İbadi konuşmasında, Irak ordu güçlerinin Musul operasyonlarındaki başarılı ilerlemelerine değinerek, söz konusu operasyonların Musul’un batısının tamamen terör örgütlerinden temizleninceye kadar süreceğini belirtti.

İbadi konuşmasında ayrıca, İŞID’in Musul’daki siviller ve coğrafi şartlardan, bu bölgede savaşı uzatabilme yönünde faydalandığını belirterek, ordu güçlerinin Musul’un batısına yönelik operasyonlarının başlamasıyla birlikte, Iraklı mültecilerin çatışma bölgelerinden çıkarılma girişimlerinin de devam edeceğini belirtti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git