ABD için Esad’la mücadele, terörle mücadeleden daha önemli

Tarih: 19 Mayıs 2017 Saat: 11:14

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, ABD’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la mücadelenin terörle mücadeleden daha önemli olduğunu belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Suriye hükümetini desteklediği gerekçesiyle Rusya ve İran’a yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısını kabul etmesini değerlendiren Kosaçev, “Bu durum, ABD’nin Suriye’de aynı çizgiyi izlemeye devam ettiğini gösteriyor: Esad’la mücadele, terörle mücadeleden daha önemli” yorumunu yaptı.

Facebook hesabından açıklama yapan Kosaçev, ABD’nin politikasının üç sebebi olduğunu savunup şöyle devam etti:

“Birincisi, Esad, teröre kıyasla saldırmak için daha kolay bir hedef. İkincisi, ABD, Astana ve Cenevre süreçlerinin dışında kaldı. Bu nedenle de, diplomatik kıskançlık yaşayan ABD, kendi inisiyatifi ve kontrolü dışında yaşanan gelişmeleri itibarsızlaştırmak istiyor. Üçüncüsü de, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, medyadaki Suriye histerisinin esiri oldu. Zira Trump yönetimine, Suriye’de IŞİD’e karşı Rusya, İran ve Türkiye ile işbirliği yapma ve Suriye hükümetiyle mücadele etme arasında seçim yapması için bir alan bırakılmadı. Suriye’deki üsse düzenlenen hava saldırısının ardından, Washington yönetimi haklılığını teyit etmek için yaptırımlara başvuruyor.”

Kosaçev, medya histerisinin esiri olan ABD’li siyasetçilerin Suriye’deki sorunların çözümü için inisiyatif alma şanslarını kendi elleriyle yok ettiklerini vurguladı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git