ABD Kongresi Suriye’nin müttefiklerine yaptırımları onayladı

Tarih: 19 Mayıs 2017 Saat: 11:11

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, ABD Başkanını Suriye’nin müttefiklerine yaptırım uygulamak zorunda bırakan yasa tasarısını onayladı.

Temsilciler Meclisi’nin onayladığı belgeye göre ABD Başkanı, Washington’a göre Şam’a ‘önemli derecede finansal, maddi ve teknolojik destek sunan’ ülkelerin vatandaşlarını yaptırımlar listesine dâhil edecek. Başkan ayrıca Suriye yönetimine savunma alanında hizmet veya bilgi sunan yabancılara da yaptırımlar uygulamak durumunda kalacak.

ABD’li yasa yapıcılar ayrıca (ABD Başkanı Donald) Trump’a, Suriye’deki insani krizin derinleşmesine yol açan kişilere de yaptırım uygulama çağrısı yapıyor.
Yaptırımlar, ABD’ye vize alma veya Amerikalılarla iş münasebetlerinde bulunma yasağı getiriliyor. Ayrıca listeye giren kişilerin, ABD’de sahip oldukları mülklere ve varlıklarına rehin konuluyor.

Hızlı bir şekilde onaylanan belgenin en kısa zamanda Senatonun onayından geçerek, Başkanın imzasına sunulması bekleniyor. İmzadan sonra Trump, yürürlüğe girecek yasayı 30 gün içinde uygulamak durumunda kalacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git