Dünya Sağlık Örgütü: Kolera’dan Yemen’de ölenlerin sayısı 1700’ü geçti

Tarih: 13 Temmuz 2017 Saat: 10:25

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada 27 Nisan tarihinden itibaren Yemen’de 1742 kişinin kolera salgını nedeni ile hayatını kaybettiği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yapılan yazılı açıklamada, ülkenin 21 vilayetinde görülen kolera salgınında hayatını kaybedenlerin sayısının dün itibarıyla bin 742’ye yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, Yemen’de 27 Nisan’dan bu yana 320 bin şüpheli kolera vakasının tespit edildiği aktarıldı.

Öte yandan Birleşmiş Milletlerin (BM) Yemen’deki İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun Yemen’deki kolera salgını ile mücadeleye 200 milyon dolar katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

Söz konusu desteğin gelmemesi durumunda örgüte bağlı ajansların, Yemen’de açlık ve salgın hastalıklarla mücadele için programlarını yeniden düzenlemesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

McGoldrick ayrıca, ülkedeki insani krizle ilgili, “Yemen’e gereken yardımlar yapılmadığından bu yıl içerisinde iki milyon insan daha ihtiyaç sahibi kişiler listesine eklendi.” ifadelerini kullandı.

Suudi rejiminin Yemen’e savaş açması ve bunun iki yıldan fazla bir süredir devam etmesinin ardından ve özellikle de santral, su kaynakları, altyapı tesislerinin savaş uçaklarınca vurulması sonucu milyonlarca Yemenli, temiz içme suyundan mahrum olmuş ve bu durum da kolera gibi bir çok hastalığın çıkmasına neden olmuştur.

Suudi rejimi ve işbirlikçilerinin Yemen’e saldırısında bu zamana kadar en az 12 bin sivil ölürken binlercesi de yaralandı milyonlarca Yemenli de evinden barkından oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git