Irak’ın Tahran Büyükelçisi: Irak’ın Kürdistan bölgesinde referandum düzenlenmesini yasadışıdır

Tarih: 15 Temmuz 2017 Saat: 21:19

Irak’ın Tahran Büyükelçisi, Irak Kürdistan bölgesinin bağımsızlığının imkansız olduğunu belirterek, bu bölgede bağımsızlık referandumunun düzenlenmesinin yasa dışı olduğunu belirtti.

Irak’ın Tahran Büyükelçisi Racih Sabir Abud Musevi, Mehr haber ajansına yaptığı açıklamada, Irak’taki son gelişmeler ve Musul’daki savaşa dikkat çekerek, Musul’daki mücadelenin bütün dünyanın teröristlerle savaşı olduğunu kaydetti.

“Irak’taki Bütün gruplar, partiler ve aşiretler birleşmeseydi, Musul’da Iraklıların zafer elde etmesi mümkün olmazdı” ifadesini kullanan Abud Musevi, Haşdi Şabi’de bütün aşiretler ve grupların mensuplarının bulunduğunu vurguladı.

Irak’ın Tahran Büyükelçisi, Haşdi Şabi’yi kutsal ve güçlü bir kuvvet olarak niteleyerek, “Haşdi Şabi olmasaydı, Irak muzaffer olmazdı” diye konuştu.

Irak’ın Kürdistan bölgesinde bağımsızlık referandumu tartışmasına da değinen Irak’ın Tahran Büyükelçisi, 10 yaşını dolduran Irak anayasasının Kürtler ve Araplar başta olmak üzere herkesin memnuniyetini kazandığını ve Irak’ın birliğini garantilediğini, herkesin anayasaya uyması gerektiğini, referandumun düzenlenmesinin açık şekilde yasaya aykırı olduğunu vurguladı.

Abud Musevi, uluslararası camianın da, Irak’ın Kürdistan bölgesinde bağımsızlık referandumunun düzenlenmesine karşı olduğunu belirterek, Iraklı Kürtler’in sahip oldukları özgürlükler ve hakların dünyada hiçbir azınlığın sahip olmadığını ifade etti.

Irak’ın Tahran Büyükelçisi sözlerinin devamında, Kürt kardeşlerinin kendi geleceklerini bütünlük ve birliği korunmuş bir Irak’ta görmelerini ve bağımsızlık düşüncesinden kaçınmalarını isteyerek, bu yolun tehlikeyle dolu bir yol olduğunu kaydetti.

Büyükelçisi ayrıca, bölgenin daha fazla soruna tahammül edemeyeceğini hatırlatarak, Irak’ın parçalanmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Irak’ın Tahran Büyükelçisi sözlerinin başka bölümünde, Irak ile ABD’nin güvenlik alanındaki işbirliğine dikkat çekerek, Irak’ın hiçbir ülkeye, kendi topraklarında sabit askeri üs kurmasına izin vermeyeceğini, ancak askeri danışmanlara açık olduğunu vurguladı.

Irak’a terörle mücadelede destek veren bütün ülkelere teşekkürlerini bildiren Abud Musevi, ABD’nin Irak’taki askeri varlığını geçici olarak niteleyerek, ABD’nin Irak’taki varlığını gerektiren şartlar kalkınca, bu ülkenin Irak’ta varlığı da son bulacağını kaydetti.

Terör örgütü IŞİD’in Irak’ın bazı noktalarında zayıf bir şekilde bulunduğuna dikkat çeken Irak’ın Tahran Büyükelçisi, yakında bu örgütün yok olacağını, IŞİD’in Suriye ve bölgedeki bazı ülkelerde yenilgiye uğratılacağını, bölgede herkesin Irak ve İran’ın Musul’da galip geldiğini bildiğini ifade etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git