ABD nükleer anlaşmanın ruhuna uygun davranmıyor

Tarih: 16 Temmuz 2017 Saat: 19:10

İran Dışişleri Bakanı Zarif, CNN’e verdiği röportajda ABD’nin nükleer anlaşmanın metni ve ruhuna uygun davranmadığını ifade etti.

BM Üst Düzey Forumu için ABD’nin New York kentinde bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN’e konuştu.

İran’ın nükleer müzakereler sürecinde ve ondan önce bile defalarca nükleer silah peşinde olmadığını belirttiğini hatırlatan Zarif, Trump’ın G20 zirvesinde diğer ülkelerin liderlerinden İran’la işbirliği yapmamalarını istemesinin de nükleer anlaşmanın menti ve ruhuna uygun olmadığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı, “Tarih apaçık ortadadır. İran kimyasal silahların mağduru olmasına rağmen hiçbir zaman bu tür silahları kullanmadı. Çünkü kimyasal silahlar ideolojimize aykırı olmakla birlikte güvenliğimizi koruyacabilecek bir unsur olarak da görünmemektedir” ifadelerini kullandı.

“Her zaman net bir dış politika yürüten İran, terörizm ve aşırıcılığa karşı büyük bir mücadele sürdürmüş, hatta bu konuda Afganistan, Irak ve Suriye gibi ülkelere de yardım etmiştir” diyen Zarif, Trump’ın Suudi Arabistan’dan yana bir tavır sergilemesine de değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu çok yanlış bir politika. Terörizmin kaynağını hepimiz biliyoruz. İkiz Kuleler’e düzenlenen saldırının arkasında hangi ülkeye mensup vatandaşların da yer aldığını biliyoruzdur. Onlardan hiçbirisi İranlı değildi. 2001 yılından itibaren gerçekleşen terör saldırıları arasında bir İranlının bile parmağı olmadı. Maalesef aşırıcılığa kaynaklık eden Suudi Arabistan, İslam’la hiçbir ilgisi olmayanları bölge ve dünyaya yaydı. DEAŞ, Nusra Cephesi ve El Kaide’ye bir bakınız. Bu örgütlerin İslam’la ilgisi olmadıkları gibi İran’la da hiçbir şekilde bağlantıları yoktur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git