Ammar Hekim: Kürdistan’ın bağımsızlığı referandumu bölge için tehdit

Tarih: 16 Temmuz 2017 Saat: 19:05

Irak Milli Koalisyonu başkanı Ammar Hekim, Kürd yönetimi başkanı Barzani’nin bağımsızlık için referandumda ısrarının bölgeyi parçalanmaya sürükleyeceğini söyledi.

Irak Kürdistan yönetimi başkanı Mesut Barzani, ülke içi, bölgesel ve uluslararası tepkilere rağmen, Kürtlerden 25 eylül tarihinde referanduma katılmalarını istedi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, Irak Şiileri Milli Koalisyonu başkanı Ammar Hekim, dün ülkenin önde gelen siyasileriyle oturumda yaptığı açıklamada, Kürtlerin Irak’tan ayrılmasının kanuni olmadığını söyledi.

Ammar Hekim, Irak’ın geleceğine dair sorunlara işaretle, Kürdistan’ın bağımsızlığına dair referandumun ülkenin ve Irak’ın kardeşliğine aykırı olduğunu söyledi.

Ammar Hekim, Amerika, komşu ülkeler ve dünyadan Irak’ın birliğine dair tutum sergilemelerini isterken bunun da göstermelik olmaması konusunda çağrıda bulundu.

Ammar Hekim, kürtlerin 1917’de ve 2005’de Irak’ta kalmayı tercih ettiklerini belirterek, Irak anayasasında federal Irak’a yer verildiğini söyledi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git