Mescid-i Aksa’nın kapatılmasına tepkiler büyüyor

Tarih: 16 Temmuz 2017 Saat: 18:56

İşgal rejimi İsrail’in Müslümanlar’ın ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın kapılarını kapatmasına yönelik tepkiler giderek büyüyor. İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İsrail rejiminin bu girişimini insan haklarına aykırı olarak niteledi.

Siyonist İsrail rejimi güçleri geçen cuma günü, Filistinlilere yönelik düşmanlığa dayalı girişimlerinin devamında, Mescidi Aksa’da cuma namazının kılınmasına izin vermemiş ve 50 yıl sonra ilk kez Mescidi Aksa’da cuma namazı kılınamamıştı.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), işgal hükümetinin Mescidi Aksa’nın kapılarını kapatıp Mescidi Aksa’da ezan okunmasını ve namaz kılınmasını yasaklamasını büyük bir endişeyle takip ettiklerini belirtti.

İşgal rejiminin Mescidi Aksa’ya yönelik son baskılarıyla ilgili basın açıklaması yapan Hamas sözcüsü Fevzi Burhum, Filistinlilerden Kudüs İntifadasını tırmandırmalarını, bütün temas noktalarında işgal güçleriyle ve Siyonist yerleşimcilerle çatışmalarını, Mescidi Aksa’yı savunmalarını, bedeli ne olursa olsun işgalcinin bütün dengelerini alt üst etmelerini istedi.Burhum, “Bu cinayet işgalcinin halkımıza, toprağımıza ve kutsal mekânlarımıza yönelik sürdürdüğü dini savaşın bir devamıdır. Aynı şekilde bu bütün Müslümanların Kudüs ve Mescidi Aksa’daki haklarına karşı bir tecavüzdür. Bununla düşman Mescidi Aksa’da isteğini oldu bittiye getirmek ve Mescidi Aksa’yı bölmek istiyor” dedi.

Burhum, saldırıların ve tecavüzlerin ağır sonuçlarından tamamıyla işgal hükümetinin sorumlu olacağını hatırlattı.İslam ümmetine çağrıda bulunan Burhum, Mescidi Aksa’ya ve Filistin’e destek vermek ve işgal rejiminin cinayetlerine son vermesini sağlamak için dünyanın her tarafında işgal rejimi büyükelçiliklerine yürümelerini istedi.

İran İslam Cumhuriyeti de işgal rejimi İsrail’in Aksa’yı Filistinliler’e kapatmasını kınadı.

Bu bağlamda İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, siyonist rejim İsrail tarafından Mescidi Aksa’nın namaz kılanlara karşı kapatılmasını kınadı.

Kasımi yaptığı açıklamada, siyonist İsrail rejiminin müslümanlara Mescidi Aksa’nın kapılarının kapatılmasını kınarken, bunun insan haklarına aykırı olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Sözcüsü, işgalci İsrail rejiminin, cinayet, işgal, ırkçılık, insan haklarını çiğneme, Filistinli müslümanların dini ibadetlerini engelleme ve dini özgürlükleri çiğneme gibi girişimlerinin istenmeyen sonuçlara neden olacağını bildirdi.

Kasımi, Mescidi Aksa’nın kapılarının Müslümanlara derhal açılması gerektiğini bildirirken, dünyanın özgür ülkeleri ve uluslararası toplumdan Filistin halkının haklarının iadesi konusunda terör rejimine baskı yapmalarını istedi.

İslami Şura Meclisi Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi de , BM’nin, siyonist İsrail rejimi tarafından kapatılan Mescidi Aksa’nın yeniden açılması için çaba göstermesi gerektiğini bildirdi.

Burucerdi dün yaptığı açıklamada, Mescidi Aksa’nın müslümanların ilk kıblesi olduğunu ve İslam dünyasında çok önemli bir yerinin bulunduğunu belirterek, siyonist rejimin bu girişiminin İslam ümmeti ve bütün müslümanlara karşı bir hakaret olduğunu bildirdi.

Burucerdi, işgalci rejim İsrail’in Mescidi Aksa’ya yönelik yasağını kınayarak, bütün ülkelerden, İslami ülkeleri ve şahsiyetlerinden, alimlerden, terör rejiminin Filistinli müslümanlara ve İslami değerlere yönelik girişimlerine karşı tepki göstermelerini istedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı da Siyonist rejimin Mescid-i Aksa’nın kapılarını kapatması ve bu kutsal mekanda ezan okunmasını yasaklamasını kınadı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git