BM Yemen temsilcisi Sana havaalanının açılmasını istedi

Tarih: 11 Ağustos 2017 Saat: 9:32

BM Yemen temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed dün akşam yaptığı açıklamada, bir an önce Sana havaalanının açılmasını istedi.

İsmail Veled Şeyh Ahmed Sana havaalanının açılmasını ülke halkının acılarını azaltmak ve insani yardımların ulaştırılması için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Bu arada Yemen’de Norveç Mülteci Konseyi yayınladığı raporda Sana havaalanının kapalı olması nedeni ile binlerce Yemenlinin tedavi için hava yollarını kullanamadığını belirtti.

Yemen’de Norveç Mülteci Konseyi başkanı Yemen hava sahasının kapalı olması nedeni ile ülkedeki durumun vahameti ve ölü sayısının artmasına işaretle, Yemen halkına yardım ulaştırmak için uluslararası ve iç hatların açılmasını istedi.

Bu arada eski cumhurbaşkanın yeğeni Yahya Muhammed Abdullah Salih de dün akşam Irak el,Tecah kanalına verdiği mülakatta, Sana havaalanının kapalı olmasının bir cinayet olduğunu, bazı uluslararası kurum ve BM’in, Suudi saldırgan güçleri ile yapılan saldırılarda işbirliği yaptığını söyledi.

Yahya Muhammed Abdullah Salih ayrıca Sana havaalanını açmak için Riyad, Cidde, Abudabi ve Dubai havaalanlarının füze ile hedef alınması gerektiğini söyledi.

Yemen hava sahası, Suudi Arabistan’ın Mart 2015’te başlattığı saldırı ile kapanmıştır

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git