Telafer’de ABD üssünün varlığı yalanlandı

Tarih: 12 Ağustos 2017 Saat: 11:43

Irak ordusu ağır askeri teçhizatlar birliği sorumlusunun Amerika’nın Telafer şehri yakınında ağır askeri üs oluşturmakta olduğunu bildirmesinin ardından Irak ortak operasyon komutanlığı, ”Amerika’nın Telafer’de üssünün olmadığını” bildirdi.

İRİB muhabirinin bildirdiğine göre, Irak ortak operasyon kurumu komutanlık sözcüsü tuğgeneral Yahya Resul, dün yayınladığı bildiride, Telafer’de Amerika’nın her hangi bir üssünün bulunmadığını bildirirken, ”IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon ve Amerikan güçleri, yalnızca iki taraf arasında askeri danışmanlık ve enformasyon hizmetleri için ve hava desteği içindir ve onların IŞİD teröristleri ile savaşta hiç bir şekilde direk rolleri yoktur ve olmaycaktır’ dedi.

Irak ordusu ağır askeri teçhizatlar birliği sorumlusu Mehdi el’Haffaci, perşembe günü yaptığı açıklamada, Telafer yakınlarında IŞİD’in kontrolündeki bir bölgede Amerikan askeri üssünün yapılmakta olduğunu bildirmişti. Bu açıklama, Irak ve Amerikan güçleri arasında Musul’un Zemar bölgesinde görüşmelerden sonra gündeme gelmişti.

Haffaci’nin açıklamasına göre, Amerika’nın sözkonusu üssünün yaklaşık yüzde 50’si tamamlanırken orada Amerikan özel güçleri konuşlanmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git