Abdulmelik Husi: BAE artık füze menzilimiz içerisinde

Tarih: 15 Eylül 2017 Saat: 10:44

Ensarullah hareketinin lideri Seyyid Abdulmelik el Husi, geçtiğimiz perşembe günü yaptığı konuşmada bölgedeki son gelişmelere değinerek önemli açıklamalarda bulundu.

Amerika ve İsrail’in Batı Asya’daki senaryosunun öncelikli bölgeyi zayıflatmak ve ardından bölgeye hakim olmak olduğunu belirten el Husi, Yemen’in Amerika ve Suud rejimi tarafından acımasız bir askeri ve ekonomik savaşa mahkum edildiğinin altını çizerek; “Suud rejiminin başında olduğu koalisyon güçleri Yemen’in tüm ekonomik tesislerini yok ederek, Yemen halkını merkez bankasının da yardımıyla ekonomik baskı altına almak istiyor” ifadelerini kullandı.

Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen’de gösterilen direniş ile Amerika’nın bölgesel senaryolarının başarısızlıkla sonuçlandığını vurgulayan Abdulmelik el Husi tekfir ile mücadelede Yemen halkının önemli bir rolü olduğunu ifade etti.

“Suud rejimi Yemen’de aldığı yenilgiden dolayı daha fazla askeri güç ve teçhizat kullanmak zorunda kaldı. Ve bu da Irak ve Suriye’de terör örgütlerine verdiği desteğin azalmasına neden oldu” diyen el Husi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suud rejiminin Irak ve Suriye’de aldıkları yenilgiyi Yemen’de de tekrarlamak istediklerini belirtti.

Konuşmasında; Suriye, Irak, Hizbullah ve Haşdi Şabi’nin gösterdiği direniş sayesinde Amerika’nın bölgedeki senaryolarının yenilgi aldığını kaydeden Ensarullah hareketinin lideri Abdulmelik el Husi, direniş güçlerinin başarıları nedeniyle terör örgütlerinin bölge ile ilişkisinin kesildiğini belirtti.

“Suud rejimi dışarıdan yabancı güçleri güneyde bulunan Necran bölgesine getirerek bölgenin nüfus yapısını değiştirmeye çalışıyor” diyen el Husi, rejimin Necran’da bulunan İsmailiye mezhebi aleyhinde çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Yemen’de Suud rejiminin bölgesel ve iç politikalarına karşı geniş çaplı halk gösterilerinin olduğunu vurgulayan Abdulmelik el Husi, Suud rejiminin ekonomik yapısının bozulduğunu belirterek; “Biz Suud rejiminin Yemen aleyhindeki siyasetlerine karşı yapılan tüm halk gösterini destekliyoruz” dedi.

Yemen’in 40 farklı bölgesinde binlerce Yemenlinin işgal güçlerine karşı mücadele verdiğini ifade eden el Husi, ellerindeki füzeleri geliştirmeye çalıştıklarını belirterek; “ileride Suud rejimi ve BAE’de bulunan hedefleri mevziiye almak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Füze yapımında önemli ilerleme kaydettiklerinin altını çizen Abdulmelik el Husi, füze sistemlerini daha ileriye taşıyarak Birleşik Arap Emirliklerini hedefe koymak istediklerini belirtti.

“Elimizde hiçbir savaş gemisine ihtiyaç duymadan tüm Arabistan topraklarında uçabilen uçaklarımız var” diyen el Husi, Yemen’e ait İHA’nın da önemli rolü olduğunu belirterek; “Yatırımcılar Birleşik Arap Emirliklerini gerçekten güvenilir bir ülke olarak görmesinler. Çünkü BAE artık bizim füze menzilimiz içerisindedir” uyarısında bulundu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’de akılsızca hareket ettiğini kaydeden el Husi, Yemen’de yaşanan hiçbir gelişmeye BAE’nin dikkat etmediğini belirterek Suud rejiminin Yemen’deki petrol tesislerinin kendileri tarafından hedef alınacağını ifade etti.

İşgal güçlerinin bölgedeki senaryolarının Yemen kıyılarını ve özellikle el Hadide Boğazını tehdit ettiğini vurgulayan el Husi, buna karşılık kendilerinin daha önce istifade etmedikleri yeni planlarının olduğunu belirterek; “Bunlardan bir tanesi de boğazdan geçen Suud rejiminin petrol gemilerini hedef almaktır” uyarısında bulundu.

Yemen’in daha fazla deniz gücüne sahip olması gerektiğini belirten el Husi, ileride İsrail karşısında Filistin boğazına varabilmeyi umut ettiklerini söyleyerek, Mısır’ın Yemen karşısındaki duruşunun şuana kadar anlaşılır olduğunu ve ileriki aşamalarda da devam etmesini istediğini kaydetti.

Tüm tehdit ve gelişmelere rağmen Kızıldeniz’i Aden Körfezi’ne bağlayan Bab’ül Mendep Boğazının güvenilir bölge olması gerektiğinin altını çizen Abdulmelik el Husi, boğazdan geçen gemilere yönelik herhangi bir saldırı veya olaydan boğaza hakim olan işgal güçlerinin sorumlu olacağını belirtti.

Ensarullah ve Yemen Halk Kongresi arasındaki antlaşmaların ancak siyasi, toplumsal güvenliğin ve vahdetin sağlanması sonucunda düşman karşısında etkili olabileceğini belirten el Husi, Yemen halkının menfaatinin düşman ile mücadele etmek ve bu yolda çalışmak olduğunu ifade etti.

Al-i Suud hanedanının kendi güvenlikleri için Yemen’i çöplüğe çevirmek ve Yemen emniyetini tahrip etmek gibi şeytani bir düşünceye sahip olduğunu belirten el Husi, konuşmasının sonunda Yemen halkından 21 Eylül İnkılabının yıldönümünde geniş çaplı gösteriler düzenlemelerini ve düşman karşısında vahdet ve direnişlerini ilan etmelerini istedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git