Irak Kürt Yerel Parlamentosu’ndan referandumun düzenlenmesi kararına destek

Tarih: 16 Eylül 2017 Saat: 11:47

İki yıl aradan sonra dün ilk oturumun düzenlendiği Kuzey Irak Yerel Parlamentosunda yapılan oylamada, 25 Eylülde yapılmak istenen Irak’ın parçalanması referandumuna yeşil ışık yakıldı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) parlamentosunda yapılan oylamada, 25 Eylül’de yapılması planlanan Irakın bölünmesi referandumu oy çokluğuyla kabul edildi.
İki yıl aradan sonra ilk oturumunu yapan IKYB parlamentosunda çoğunluğu Kürt milletvekilleri oluşturuyor. Oylamada çoğunluk bölünme referandumundan yana oy kullandı.
Parlamento Başkan Yardımcısı Cafer Eminki’nin yönettiği oturumda 65 vekilin referandum lehinde oy kullanmasının ardından bağımsızlık referandumunun yapılmasının kabul edildiği duyuruldu. Muhalefet vekilleri parlamentonun iki yıl aradan sonraki ilk oturumunu boykot etti.
IKBY Başkanı Mesud Barzani de uluslararası tüm tepkilere karşın cuma günü oylama öncesi bölünme referandumu planlarında kararlı olduklarını açıkladı.
Barzani Erbil’deki açıklamasında referandum tarihinin ertelenmesinin söz konusu olmadığını ifade ederek, “O tarihe kadar referandumun yerine geçebilecek bir alternatif almadık” şeklinde konuştu.

Bu arada Irak içinde ve dışında referanduma tepkiler gelmeye devam ederken Irak başbakanı İbadi ise geçen hafta yaptığı açıklamada referandum sonucunu tanımayacaklarını zira bu referandumun kanunsuz olduğunu bildirerek tepki göstermişti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git