Barzani’nin referandum ısrarı devam ediyor

Tarih: 23 Eylül 2017 Saat: 15:37

Irak Kürt Bölgesi Yönetimi’nin Irak’ın kuzeyini Irak’tan ayırmaya dayalı referanduma başta Irak halkı olmak üzere bölge ve dünyadan tepkilerin gelmesine rağmen Mesut Barzani, referandumun 25 eylül tarihinde yapılacağını bildirdi.

IKBY lideri Mesut Barzani, Erbil’de düzenlenen referanduma destek mitinginde yaptığı konuşmada, Kürtlerden referanduma yoğun bir katılım sergilemelerini isterken, ”Irak Merkezi hükümetiyle ortaklık döneminin sona erdiğini” söyledi.

Barzani, Bağdat yönetimi ile müzakerelerin halihazırda kesildiğini belirterek, referandumdan sonra bütün alanlarda müzakerelerin yeniden başlayacağını söyledi.

Barzani, Bağdat hükümetinin referandum düzenlemeye dayalı IKBY’nin kararlılığını ciddiye almadığını belirterek, ‘Bağdat hükümetiyle anlaşmaya varmanın imkansız olduğu görüldü” dedi.

Barzani, Irak anayasasının eksikliklerine rağmen Erbil yönetiminin anayasaya bağlı kaldığını Bağdat hükümetinin ise bağlı kalmadığını iddia etti.

Irak, bölge ve bölge dışından gelen tepkilere rağmen referandumda ısrarlı olunmasına da temas eden Barzani, ”referandum benim ve partilerin kontrolünden çıkmıştır ve halihazırda Kürt halkının elindedir” dedi.

Bu arada dün cuma namazının ardından Irak’ın çeşitli yerlerinde referanduma karşı protesto gösterileri düzenlendi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git