Türkiye, Suriye sınırındaki duvarı ay sonunda bitiriyor

Tarih: 23 Eylül 2017 Saat: 15:41

Türkiye’nin Suriye sınırına başlattığı duvar çekme projesi eylül ayının sonuna kadar tamamlanacak.

Türkiyeli yetkililer şu ana kadar Suriye sınırına 731 km. duvar çekildiğini belirterek, Suriye sınırlarına modüler duvar çekme işleminin eylül ayının sonuna kadar biteceğini bildirdiler.
Modüler duvar sistemi, fiziksel, elektronik ve ileri teknoloji katmanlarından oluşan birçok unsuru bünyesinde barındırıyor.

Projenin fiziksel katmanı modüler beton duvar, devriye yolu, insanlı ve insansız kule ile pasavan yollarını kapsıyor. Elektronik katman da yakın alan gözetleme sistemi, termal kamera, kara gözetleme radarı, uzaktan komutalı silah sistemi, komuta kontrol merkezi, hat boyu görüntüleme sistemi ile sismik ve akustik algılayıcılardan oluşuyor. Projenin ileri teknoloji katmanı ise geniş alan gözetleme, lazer imha edici fiber optik algılama, drone tespiti için gözetleme radarı, jammer ve algılayıcı tetiklemeli kısa mesafe aydınlatma sistemini içeriyor.

Toplam 911 kilometre olan Türkiye-Suriye sınır hattının dere ve nehir yatakları hariç 828 kilometrelik bölümünde duvar yapılmasına yönelik çalışmalarda sona gelindi. Çalışmalar kapsamında 731 kilometrelik bölüm tamamlanırken kalan 97 kilometrenin bitirilmesi için çalışmalar sürüyor. Modüler duvarın, Hatay’ın güneyindeki arazinin dağlık ve engebeli olması nedeniyle buradaki çalışmalar hariç, bu ayın sonunda tamamlanması öngörülüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git