Suriye Dışişleri Bakanı Rusya’da Sergey Lavrov ile görüştü

Tarih: 12 Ekim 2017 Saat: 15:45

Suriye Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim dün Rusya’nın Soçi Kentinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelerek Suriye’deki son durumların yanı sıra bölgesel ve uluslar arası son gelişmeleri masaya yatırdı.

Görüşmede Muallim; ABD ve komutasındaki uluslar arası koalisyonun Suriye’de radikal terör örgütü IŞİD haricinde her şeyi hedef alıp imha ettiğine dikkat çekti.

Muallim Suriye’nin; binlerce masum sivil vatandaşın şehit ve yaralı düşmelerine, altyapı ve hizmet kurumlarının yıkılmasına ve insani durumların kötüleşmesine yol açan, aynı zamanda IŞİD’i kolladığı ve desteklediği kanıtlanan ABD komutasındaki uluslar arası koalisyonun derhal çözülmesi talebini bir kez daha vurguladı.

ABD ve koalisyonunun Suriye’de savaşın devam etmesi amacıyla altyapı ve hizmet kurumlarının yanı sıra sivil yerleşim alanlarını kasıtlı ve sistematik bir şekilde hedef aldığını ifade eden Muallim; bu koalisyonun IŞİD ve diğer terör örgütlere desteğinin bir kez daha altını çizdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise görüşmede; Suriye ordusunun Rus hava güçlerinin desteği ile teröre karşı gerçekleştirdiği başarıların, Suriye’de krizin çözümünü daha başarılı kıldığını belirtti.

Lavrov Rusya’nın, herhangi bir kanıt olmaksızın Suriye’nin kimyasal silah kullanmakla suçlanmasıyla birlikte Suriye’deki krizin çözümünün BM genel kurlu ve İnsan Hakları Konseyinde siyasileştirilmesine karşı kararlı ve kesin bir şekilde karşı koyacağını vurguladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git