• İsrail’in en gelişmiş İHA’sı Hizbullah’ın elinde
  20 Oca 2017 16:14 İsrail’in en gelişmiş İHA’sı Hizbullah’ın elinde

  İsrail Ordusunun en gelişmiş casusluk araçlarıyla yaptığı Skylark-1 uçağı Lübnan topraklarında.

  Lübnan İslami Direnişi, Lübnan topraklarında düşürülen İsrail’e ait insansız hava aracının ellerinde olduğunu açıkladı. Direniş Kuvvetleri Filistin sınır noktasında düşürülen bu uçağın inceleme yapılmak üzere daha güvenli bir bölgeye intikal ettirildiğini belirtti.

  Siyonist Rejim Ordu Sözcüsü pazartesi günü bu rejime ait bir insansız hava uçağının Lübnan topraklarında düştüğünü ve konuyla ilgili araştırma yapıldığını söylemişti. Lübnan medyası da pazartesi günü, Lübnan ordusunun ülkenin güneyinde düşürülen bir insansız hava uçağını aradığını bildirmişti.

  Direniş kuvvetlerine bağlı medya, güney Lübnan’da düşürülen Skylark-1 uçağı ile ilgili bilgileri yayınladı. Yayınlanan bu bilgilerde uçağın çok hafif, insansız ve yavaş olduğu, aynı zamanda sesinin de duyulmayacak kadar az olduğu belirtildi. Bu uçak İsrail Ordusunun en gelişmiş casusluk araçlarıyla yapıldı ve Elbit Sistem tarafından tasarlandı.

  Avusturalya ve Fransa gibi ülkelerle bu uçağın ithalatı için çeşitli anlaşmalar yapıldı ve her uçağın mali değeri yaklaşık olarak 50 bin dolar olarak belirlendi.

  Siyonist Rejim bu uçağı kara kuvvetleri için gerekli istihbaratı ve bilgileri toplamak üzere, Lübnan ile yaptığı 33 günlük savaşta da kullanmıştı. Direniş Kuvvetleri o zaman da bu uçakların birçoğunu düşürmüş ve onları muhafaza etmişti.

  İslami Direniş 2012 ve 2016 yılları arasında özellikle Kuneytra Bölgesinde olmak üzere bu tip insansız hava araçları düşürmüş ve onları kontrol altına almıştır.

  Siyonist Rejimin insansız uçağın İran’ın eline geçmesinden korkusu

  Lübnan İslami Direniş Hareketinin bildirisinde Siyonist Rejime ait insansız uçağın ele geçirildiği yönünde açıklamaların yer alması, İsrail medyasını öfkelendirdi. İsrail haber siteleri konuyla ilgili olarak şunları yazdı:

  “İsrail’in endişesi, bu uçakların İran’ın eline geçmesidir.

  İlk değerlendirmeler bu uçağın neden düştüğü konusunda kesin bilgiler vermiyor ama bu uçağın kontrolünün kaybedilmesi düşman tarafından oluşturulan teknik bir arıza ya da farklı faaliyetler sonucu meydana gelmiş olabilir.

  Hizbullah bildirisinde uçağın mevcut durumuna dair bir bilgi vermiyor ve uçağın resimlerini yayınlamadı. Hizbullah bu uçağı kesin olarak nerede bulduğunu da açıklamadı. İsrail bu uçakla irtibatın neden kesildiğine dair incelemelerde bulunacaktır.”

  Bu Siyonist site, İran’ı inceleme yapmak ve İsrail’in operasyonlarında parazitler ve sorunlar oluşturmak ve strateji üretmede kullanmak için bu ganimeti ele geçirmeye çalışmakla suçladı

  ****************************************************************************************************
 • Türkiye, Suriye konusunda tükürdüğünü yalamaya devam ediyor
  20 Oca 2017 16:06 Türkiye, Suriye konusunda tükürdüğünü yalamaya devam ediyor

  Türkiye Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye’nin, Mart 2011’den bu yana devam eden Suriye krizinin çözümü için ‘Esad’sız anlaşma’ seçeneğinde ısrarcı olamayacağını’ söyledi.

  İsviçre’nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomi Forumu’nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile birlikte ‘Suriye ve Irak: Çatışmayı Bitirmek’ başlıklı oturuma katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘Suriye sahadaki durumun dramatik şekilde’ değiştiği belirtti.

  Suriye krizinde pragmatik ve gerçekçi olunması gerektiğini kaydeden Şimşek, “Türkiye, artık (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad’sız bir anlaşmada ısrar edemez, bu gerçekçi de değil” ifadelerini kullandı.

  Şimşek, 23 Ocak’ta Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak Suriye görüşmeleriyle ilgili de ‘büyük umutları’ olduğunu belirtti. Astana’ya gidecek Türkiye heyetinde kimlerin yer alacağının henüz belirlenmediğini belirten Şimşek, “Diğer ülkelerden katılanları göz önünde tutarak gereğince karar vereceğiz” dedi.

  Öte yandan Şimşek Sputnik’e yaptığı açıklamada, Astana formatının Cenevre formatının yerini alıp alamayacağı yönündeki soruya “Geniş kapsamlı bir anlaşma geniş kapsamlı bir katılımı da gerektirir. Ancak başarılı olunması için sahada eli güçlü olanlarla başlangıç yapılabilir” yanıtını verdi.

  ****************************************************************************************************
 • admin
  20 Oca 2017 16:02 admin

  IŞİD’in Deyr ez-Zor’a yönelik geniş çaplı saldırısını püskürten Suriye ordusunun saldırı pozisyonuna geçtiği bildirildi.

  YDH- Londra merkezli muhalif İnsan Hakları Gözlemcisi (Mirsad) adlı örgütün bildirdiğine göre çok sayıda Hizbullah askeri de dün Deyr ez-Zor askeri havaalanına ulaştı.

  Şarku’l Avsat gazetesine açıklamada bulunan İnsan Hakları Gözlemcisi adlı örgütün başkanı Rami Abdurrahman, Deyr ez-Zor’un çeşitli bölgelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığını belirterek IŞİD’in uçakların görüşünü engellemek için petrol varillerini ateşe verdiğini bu sebeple de kentin büyük bir bölümünün dumanlarla kaplandığını söyledi.

  Rami Abdurrahman, IŞİD’in büyük saldırısında 151 kişinin öldüğünü belirterek bunların 30’unun sivil, 46’sının Suriye askeri, 75’inin de IŞİD militanı olduğunu açıkladı.

  Deyr Zor kentinde yaşayan Ahmed Ramazan adlı bir siyasi aktivist ise IŞİD’in eir aldığı 10 Suriye askerini vahşi bir şekilde idam ettiğini belirtti.

  Hizbullah’ın Deyr Zor’daki askeri varlığıyla ilgili de açıklamada bulunan Ahmed Ramazan, “Hizbullah güçleri 8 ay önce kente konuşlanmıştı. Geçtiğimiz saatlerde IŞİD saldırılarını önlemek için yeni silah ve teçhizat sevkiyatı yaptı. Hizbullah güçleri şu an 137. Tümen bünyesinde mahallelerin içindeki cephelerde görev yapıyor” dedi.

  IŞİD’in önceki gün Deyr Zor askeri havaalanına girmek üzere olduğunu belirten Ahmed Ramazan, Rusya’nın yoğun hava saldırısı sebebiyle IŞİD ilerleyişinin durduğunu söyledi.

  Rusya’nın önceki gün IŞİD hedeflerine 40’tan fazla hava saldırısı yaptığını belirten Ahmed Ramazan, IŞİD unsurlarının Deyr Zor askeri havaalanının güneydoğusundaki bazı yerleşim bölgelerini ve 66 numaralı elektrik santralini ele geçirdiğini; ancak Suriye ordusunun karşı saldırısı sebebiyle buradan geri çekilmek zorunda kaldığını söyledi.

  IŞİD unsurlarının havaalanı duvarlarına yakın bölgelere kadar yaklaştığı belirtilirken, İtalyan AKI haber ajansı da Halep ve çevresindeki Hizbullah birliklerinin havaalanının düşmesini önlemek için bugün Deyr Zor askeri havaalanına gönderildiğini bildirdi.

  Suriye’deki Rus birliklerinin operasyon dairesi başkanı Sergey Rudskoy ise IŞİD unsurlarının Deyr Zor’daki Suriye ordusuna ait mevzilere yoğun saldırılar yaptığını belirterek “Kent çevresindeki durum oldukça zorlu, kent 3 yıldır IŞİD’in kuşatması altında bulunuyor. IŞİD saldırılarda oldukça fazla sayıda terörist kullanıyor. Kentin düşmesi halinde halkın kitlesel olarak öldürülmesi söz konusu” dedi.

  El Menar televizyonuna konuşan Deyr Zor’daki 17. Birliğin Komutanı General Hasan Muhammed ise “Makabir (mezarlıklar) bölgesi, IŞİD’in mezarlığı olacak. Bizim saldırılarımız çok daha şiddetli. Şu an biz savunma konumundan saldırı konumuna geçmiş bulunuyoruz. IŞİD unsurlarının sızdığı bazı bölgeleri geri aldık. Askeri havaalanı çevresinde askeri güvenlik sağlandı. Şu anki çatışmalar, Deyr Zor elektrik santralini geri almaya yönelik” dedi.

  ****************************************************************************************************
 • Cenevre görüşmeleri yeniden başlayacak
  20 Oca 2017 15:57 Cenevre görüşmeleri yeniden başlayacak

  Rusya, Suriye krizinin çözümü için daha önce Cenevre’de yapılan görüşmelerin yeniden başlayacağını açıkladı.

  Interfax’ın haberine göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye konulu Cenevre görüşmelerinin 8 Şubat’ta başlayacağını açıkladı.

  Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Türkiye, Rusya ve İran’ın girişimiyle yapılması planlanan Astana görüşmeleri konusunda da Amerika’nın Moskova büyükelçisi ile görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı.

  Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanlarının imzaladığı Moskova bildirisinde Türkiye’nin Suriyeli muhalifler adına garantör olduğunu hatırlatan Bogdanov, “Türkiye, Suriyeli muhalif grupların Astana toplantısındaki varlığının 29 Aralık’ta varılan mutabakat doğrultusunda gerçekleşmesini garanti etmelidir” dedi.

  Tass Haber ajansının haberine göre ise Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Astana görüşmeleri konusunda İranlı yetkililerle istişarelerde bulunduklarını söyledi; ancak İran tarafıyla yapılan görüşmelerin içeriğine dair açıklamada bulunmadı.

  Dimitri Peskov, Astana görüşmelerinin tarihinde değişiklik yapılabileceğine dair haberlerin sorulması üzerine de “Hayır, Astana görüşmeleriyle ilgili olarak şimdilik ekleyeceğim başka bir bilgiye sahip değilim” dedi.

  Astana görüşmelerinin 23 Ocak’ta yapılmasının planlandığını hatırlatan Bogdanov, programda herhangi bir değişiklik olması halinde bunun Astana müzakerelerini destekleyen ülkeler tarafından açıklanacağını söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • İdlib’de Nusra Cephesi ve Ahrar Şam teröristleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor
  20 Oca 2017 15:54 İdlib’de Nusra Cephesi ve Ahrar Şam teröristleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor

  Fetih Ordusu adı altında İdlib’i birlikte ele geçiren Nusra Cephesi ve Ahrar Şam grubu arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

  Reuters haber ajansının Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemcisi (Mirsad) adlı muhalif örgüte dayandırdığı haberine göre ismini Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi, İdlib’deki müttefiki Ahrar Şam’a karşı saldırı başlattı.

  İki taraf arasındaki çatışmaların hala devam ettiği belirtilirken çatışmanın neden çıktığı konusunda çeşitli görüşler ileri sürülüyor.

  Bugünkü saldırının Nusra’nın son dönemde liderlerini hedef alan saldırıların artmasından Ahrar Şam’ı sorumlu tutmasından kaynaklandığı öne sürülüyor.

  Suriyeli bazı kaynaklara göre ise Türkiye, Rusya ve İran’ın girişimiyle ilan edilen ateşkes, Nusra ile Ahrar Şam arasındaki gerginliğin artmasına neden oldu.

  Öte yandan iki örgütün ittifakıyla kurulan Fetih Ordusu’nun Suudi liderlerinden Abdullah Muheysini, silahlı grupların birleştirilmesi yönündeki çabaların başarısız olduğunu belirterek bu başarısızlıktan Nusra ve Ahrar Şam liderlerinin sorumlu olduğunu söyledi.

  Halep yenilgisinin ardından tüm silahlı grupları birleştirmek için çalışma başlatılmıştı.

  Ulaşan haberlere göre bu sabah İdlib’in Hirbet el-Cuz beldesindeki Ahrar Şam karargahına saldıran Nusra militanları, Cisr Şugur yakınlarındaki Ahrar Şam kontrol noktalarını da ele geçirdi.

  ****************************************************************************************************
 • Kudüs Arap dünyası, Müslüman ve Hıristiyanların kırmızı çizgisidir
  20 Oca 2017 15:46 Kudüs Arap dünyası, Müslüman ve Hıristiyanların kırmızı çizgisidir

  Filistin kurtuluş teşkilatı yürütme komitesi üyesi, Kudüsün Filistinliler, arap dünyası ve dünya Hıristiyanların kırmızı çizgisi olduğunu belirtti.

  Filistin kurtuluş teşkilatı yürütme komitesi üyesi Mahmut İsmail dün yaptığı açıklamada, Amerikan büyükelçiliğinin Telavivden Kudüs’e intikalinin dünyadaki şartları altüst edeceğini ve Filistinlilerin Kudüs’e hakaret edilmesine asla izin vermeyeceklerini vurguladı.

  Mahmut İsmail, Filistinli liderlerin soykırımcı İsrail rejimini uluslararası toplumda takip edeceklerini onların işledikleri cinayetler listesini dünyaya bildireceklerini belirtti.

  Filistin islami hareket başkanı şeyh Raed Salah, Trumpın aldığı kararını hayata geçirmesi halinde büyük gelişmelerin yaşanacağını vurguladı.

  Trumpın, Amerika büyükelçiliğinin Telavivden Kudüse intikali yönündeki kararının uluslararası yasalara aykırı olduğunu dile getiren Mahmut İsmail, bu yasaların Kudüsün işgalini asla kabul etmediğini dile getirdi.

  ****************************************************************************************************
 • İmad Hamis: İran-Suriye ilişkileri stratejiktir
  20 Oca 2017 15:32 İmad Hamis: İran-Suriye ilişkileri stratejiktir

  Suriye Başbakanı İmad Hamis, Suriye-İran ilişkilerinin kalıcı ve stratejik olduğunu söyledi.
  Hamis Meraya Dergisine verdiği demeçte, ‘’İran-Suriye ilişkilerinin bölge istikrarını koruduğunu ve terörizmle mücadelede Suriye’nin İran yanında durması daha güçlü hale gelmiştir’’ dedi.
  İkili ilişkiler alanında iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar olduğunu ifade eden Hamis, İran’ın Suriye’de önemli ve stratejik alanlarda yatırımlar yaptığını ve Suriye’nin imarında bu işbirliğinin enerji, iletişim ve sanayi alanında gelişeceğini söyledi.
  Suriye’nin her zaman terörizmi bir silah ve araç olarak kullanılması yönünde ikazda bulunduğunu ifade eden Hamis, ABD ve müttefiklerinin geçmiş gibi olduğunu ve yararlarına olduğu yerlerde terörizmi desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • Zarif: Filistin, İslam dünyasının en önemli önceliğidir
  20 Oca 2017 15:30 Zarif: Filistin, İslam dünyasının en önemli önceliğidir

  İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Filistin konusunun İslam İşbirliği Teşkilatı’nın ilk önceliği ve hala en önemli konusu olduğunu belirtti.
  Dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif dün (perşembe) akşam Malezya’nın başkenti Kuala Lampur’da olağanüstü düzenlenen İİT oturumunda yaptığı açıklamada, İİT oturumlarının sürekli gündeminde olan konunun Filistin olduğunu belirtti.
  Zarif son gelişmeler ve özellikle Amerika yeni hükümetinin işgal edilen Filistin ile ilgili siyasetlerinin uluslararası toplum ve özellikle müslüman ülkeleri kaygılandırdığını belirtti.
  İslam dünyasında tüm ihtilaflara rağmen Filistin meselesinin hala da İİT’nın en önemli ve öncelikli konusu olduğunu belirten Zarif, Kuala Lampur oturumunda da bu konuya vurgu yapıldığını söyledi.
  Dışişleri bakanı ayrıca Myanmar’da Rohingyalı müslümanlara yardım için uluslararası işbirliğin İİT Kuala Lampur oturumunun olumlu kararlarından olduğuna işaretle, müslüman ülkelerin bu bağlamda daha iyi işbirlikleri olmasını umut etti.
  İİT dışişleri bakanlarının bir günlük ve olağan üstü toplantısı Myanmar’da Rohingyalı müslümanların durumu ve son Filistin gelişmelerini ele almak amacı ile düzenlendi.
  İran ve Malezya dışişleri bakanları Muhammed Cevad Zarif ve Anife Aman dün bir araya gelerek, son bölge ve dünya gelişmelerini ayrıca ikili işbirliğini geliştirme yollarını ele aldılar

  ****************************************************************************************************
 • Musul’da IŞİD elebaşlarından bazıları öldürüldü
  20 Oca 2017 15:28 Musul’da IŞİD elebaşlarından bazıları öldürüldü

  Iraklı güvenlik kaynakların Irak ordusunun Musulda gerçekleştirdiği hava saldırısında, başta IŞİD elebaşı Ebu Bekir Bağdadi’nin yardımcısı olmak üzere diğer birkaç elebaşının helak oldukları anlaşılıyor.
  Iraklı güvenlik kaynakları Irak’a ait savaş uçaklarının dün Musulun merkezindeki Zerai Eleslah bölgesinde konuşlanan IŞİD terör örgütünün toplanma merkezini hedef aldığını bildirdiler.
  Bu saldırıda başta IŞİD elebaşısı Ebubekir Bağdadinin yardımcısı Abdulvahed Hazir Sayer Elcoan ve IŞİD terör örgütünün diğer elebaşısı olan Ahmet Hazir Sayer Elcoan ve Abdulkerim Hazir Sayer Elcoan olmak üzere bu örgüte mensup olan diğer birkaç elebaşının helak edildikleri bildiriliyor.

  ****************************************************************************************************
 • İran, uluslararası camiayı Myanmar Müslümanları’na karşı işlenen cinayet için eleştirdi
  20 Oca 2017 15:24 İran, uluslararası camiayı Myanmar Müslümanları’na karşı işlenen cinayet için eleştirdi

  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Myanmar Müslümanları’na destek için İslam dünyasının birleşmesini, İslam ülkelerin toplu görevi olduğunu belirtti.
  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün Kuala Lampur’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplantısında, Myanmar Müslümanları’na karşı işlenen cinayetleri ve medyanın sessizliğini kınayarak, Rohingya Müslüman çocukların cansız bedenlerinin sahile vurduğunu gösteren dehşet verici görüntülerin dünya medyası tarafından en önemli haber olarak verilmediğini kaydetti.
  Zarif, Rohingya Müslümanları’nın vatandaşlık haklarından yoksun bırakılması, yoğun şekilde ayrımcılık, nefret ve şiddet olaylarına maruz kalmalarına işaretle, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bütün imkanlarıyla Myanmar hükümetine Müslümanlar’ın haklarına uyması için baskı uygulaması gerektiğini vurguladı.
  İran Dışişleri Bakanı ayrıca, Rohingya Müslümanlar’ına acil insani yardımların hiçbir engele takılmadan gönderilmesini istedi.

  ****************************************************************************************************
 • Beşşar Esad: Astana toplantısında, öncelikli konu insani yardımlardır
  20 Oca 2017 15:21 Beşşar Esad: Astana toplantısında, öncelikli konu insani yardımlardır

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 23 Ocak’ta Kazakistan’ın Astana kentinde yapılacak görüşmelerde önceliklerinin insani yardımların ulaştırılmasını garantiye alacak bir ateşkese ulaşılması olduğunu söyledi.
  Japon televizyon kanalı TBS’e röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Astana görüşmelerinde önceliğin, Suriye halkına destek amacı ile sürdürülebilir bir ateşkes ulaşmak olduğunu belirtti.
  Suriye Devlet Başkanı ateşkesin, Suriye’nin belirli bölgelerine insani yardım ulaştırılmasına olanak tanıyacağını ve insanların hayatını koruyacağına işaretle, ateşkesin, silahlı grupların silah bırakarak Suriye’deki uzlaşıya katılmasını sağlayacağını ifade etti.
  Suriye hükümetinin ahlaki ve anayasal sorumluluğunun, vatandaşlarını teröristlerden kurtarmak olduğunu kaydeden Beşar Esad,” teröristler nefret dolu Vahabi ideolojilerini uygularken hiçbir şey yapmadan duramayız” diye konuştu.
  Esad ayrıca Suriyeli sivillerin ölümünden ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ın sorumlu olduğunu belirtti.
  Suriye görüşmeleri, 23 ve 24 Ocak’ta İran, Türkiye ve Rusya’nın gözetiminde Astana’da düzenlenecektir.

  ****************************************************************************************************
 • Irak’ın Hıristiyan kenti Telkif teröristlerin işgalinden kurtarıldı
  20 Oca 2017 15:19 Irak’ın Hıristiyan kenti Telkif teröristlerin işgalinden kurtarıldı

  Irak’ın kuzeyinde yer alan Musul’u kurtarma operasyonu komutanı, Hıristiyan kent Telkif’in bugün IŞİD teröristlerinin işgalinden kurtarıldığını duyurdu.
  Hıristiyanlar’ın yoğunlukta olan Telkif kenti, Musul’un 18 kilometre kuzey doğusunda yer alıyor.
  Musul Operasyonu Komutanı Abdul-Emir Reşid Yarullah, Irak ordu birliklerinin 3 kolda operasyon düzenleyerek, Telkif kentini IŞİD teröristlerinin işgalinden kurtarmayı başardığını belirtti.
  Komutan Yarullah, Irak güçlerinin kaymakamlık, mahkeme ve kent meclisi binalarını ele geçirdiğini ve devlet binalarına Irak bayrağı asıldığını ifade etti.

  ****************************************************************************************************
 • Suudi savaş uçakları, Yemen’i vurmaya devam ediyor
  20 Oca 2017 15:15 Suudi savaş uçakları, Yemen’i vurmaya devam ediyor

  Suudi rejimine ait savaş uçakları bugün de Yemen’in muhtelif noktalarını bombalayarak, bazı sivilleri katletti ve yaraladı.
  İran’ın Arapça yayın yapan el-Alem TV kanalının verdiği habere göre, Suudi savaş uçakları bugün Yemen’in kuzeyinde yer alan Cuf vilayetini misket bombayla hedef aldı, bu saldırıda en az 15 Yemenli hayatını kaybetti ve yaralandı.
  Suudi savaş uçakları bugün ayrıca Lehec ve Taiz vilayetlerini bombaladı.
  Suudi Arabistan’a ait savaş uçakları, ülkenin kuzey batısında yer alan Sade vilayetine bağlı Ramadiyat bölgesini de 3 kez bombaladı.
  Suudi kiralık askerlerinin Taiz vilayetindeki top atışları sonucu, bir Yemenli sivil hayatını kaybetti, 2 kadın dahil birkaç kişi de yaralandı.
  Öte yandan Yemen ordusu ve halk güçleri, Suudi Arabistan’ın güneyindeki Cizan’da bir Suudi akseri aracı hedef aldı, saldırıda, araçtaki askerler etkisiz hale getirildi.
  Cizan’ın Hoba bölgesinde de 2 Suudi asker, Yemenli keskin nişancılar tarafından öldürüldü.
  Yemen birlikleri ayrıca Suudi Arabistan’ın Necran bölgesini top atışlarıyla hedef aldı, saldırıda bazı Suudi asker yaralandı.

  ****************************************************************************************************
 • İran ve Rusya iki nükleer işbirliği belgesi imzaladı
  20 Oca 2017 15:13 İran ve Rusya iki nükleer işbirliği belgesi imzaladı

  İran ve Rusya barışçıl nükleer alanda işbirliğinin geliştirilmesini öngören iki belge imzaladı.
  İran ve Rusya barışçıl nükleer alanda işbirliğinin geliştirilmesini öngören iki belge imzaladı.
  İşbirliği belgeleri İAEK Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Behruz Kemalvendi’nin Moskova’ya yaptığı iki günlük ziyaretin sonunda imzalandı.
  Belgelerin biri, Fordo nükleer tesislerinde Bercam nükleer anlaşması çerçevesinde kalıcı izotopların üretim alanında işbirliğin öngörüyor.
  İkinci belge ise, Rus Atom firması ile iki yıl önce imzalanan işbirliği anlaşmasının yol haritasını belirliyor.

  ****************************************************************************************************
 • Filistinli gençler İsrail askeri üssüne sızdı
  20 Oca 2017 15:10 Filistinli gençler İsrail askeri üssüne sızdı

  Filistinli gençler, İsrail’in Askeri üssüne sızarak,İsrailli askerlere ait silahları ele geçirdiler.
  Siyonist medyaların yayımladıkları haberde Filistinli birçok genç perşembe günü İsrail’in Batı Şeria’daki askeri öğretim merkezi olan askeri bir üsse sızarak, birçok silah ve mermi ganimet aldığı yer alıyor.
  Haberin devamında, Filistinli gençlerin silahları ganimet aldıktan sonra askeri üsten başarı ile kaçabildikleri söyleniyor. Öte yandan Siyonist güçler bu olaydan sonra, bölgenin etrafında arama operasyonu başlattılar.
  Tanıkların söylediğine göre, Filistinli gençler ağır bir çatışmada Hazma Şehrinde İsrail’in askeri bir aracını imha etti.
  Hazma Kasabası, Siyonist İsrailli güçlerin bu bölgeye saldırması sonucunda üçüncü gün için yine ağır çatışmalara tanık oluyor.

  ****************************************************************************************************
 • Kasımi: Plasco ticari binasının çevresinde güvenlik sorunu yok
  20 Oca 2017 15:07 Kasımi: Plasco ticari binasının çevresinde güvenlik sorunu yok

  İran Dışişleri Bakanlığı, yangın nedeniyle çöken plasco binasının çevresindeki büyükelçiliklerin güvenliğine dair açıklamalarda bulundu.
  İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Tahran’daki yangın nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu dile getirerek, söz konusu facianın başlamasıyla birlikte binanın çevresindeki Türkiye, Almanya ve İngiltere Büyükelçiliği’nin hemen tahliye edildiğini ve o çevrede emniyet tedbirlerin alındığına dikkat çekti.
  Kasımi, söz konusu üç büyükelçiliğin son durumuyla ilgili herhangi bir sorun yaşanmadığını belirterek, bu konuda çaba gösteren tüm polis, emniyet güçleri, arama-kurtarma ekipleri ve itfaiyecilere teşekkür etti.
  Dün Tahran’ın ünlü ticari binası Plasco, yoğun yangın nedeniyle tamamen çöktü. İnsanları kurtarmak amacıyla binanın içinde bulunan itfaiyecilerin sağlık durumu kaygıya sebep oldu.

  ****************************************************************************************************
 • Tahran Plasco binasında 20 itfaiyeci şehit oldu
  20 Oca 2017 15:05 Tahran Plasco binasında 20 itfaiyeci şehit oldu

  Tahran Büyük Şehir Belediye başkanı dün akşam yaptığı açıklamada Plasko binasında çıkan yangın ve çökme olayında maalesef 20 itfaiyecinin şehit olduğunu duyurdu.
  Tahran belediye başkanı Muhammed Bagır Galibaf dün akşam olay yerinde yaptığı açıklamada şimdiye kadar 20 itfaiyecinin şehit olduğu kesinlik kazandığını duyurdu.
  Tahran’ın merkezi kısmında ve Cumhuri İslami caddesinde bulunan Plasko binası ticaret merkezinde, dün sabah saat 08:05 saatte çıkan yangından yaklaşık 3 saat sonra, 15 katlı bina tamamen çöktü.
  Tahran acil durum merkezi halkla ilişkiler müdürünün yaptığı açıklamaya göre olayda yaklaşık 84 kişi de yaralandı.

  ****************************************************************************************************
 • IŞİD teröristleri Palmira’da bir yapıyı daha yok etti
  20 Oca 2017 15:02 IŞİD teröristleri Palmira’da bir yapıyı daha yok etti

  Suriye devlet televizyonunun aktardığı bilgiye göre terör örgütü antik kentin en ünlü yapısı olan ‘Tetrapylon’ (dört kapı) yapısını da yok etti.

  ****************************************************************************************************
 • Nusra ve Ahraru Şam teröristleri birbirine girdi. 40 ölü
  20 Oca 2017 15:00 Nusra ve Ahraru Şam teröristleri birbirine girdi. 40 ölü

  Suriye’nin İdlib Şehri Kırsalında Nusra İle Ahraru Şam Teröristleri Arasında Yaşanan Şiddetli Çatışmalarda Her İki Taraftan En Az 40 Terörist Öldü, Çok Sayıda Teröristte Yaralandı.

  ****************************************************************************************************
 • Şam kırsalındaki Afra beldesi işgalden kurtarıldı
  20 Oca 2017 14:59 Şam kırsalındaki Afra beldesi işgalden kurtarıldı

  Suriye Ordusu Şam Kırsalında Yer Alan Vadi Barada Bölgesindeki Afra Beldesini Tekfirci Teröristlerin İşgalinden Kurtardı.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git