• Suriye ordusu Afrin’e giriyor
  19 Şub 2018 15:53 Suriye ordusu Afrin’e giriyor

  Suriye ordusunun Halk Komiteleriyle birlikte Afrin’e gireceği bildirildi.

  Lübnan’ın el-Meyadin televizyonu Afrin’in doğusunda bulunan muhabirinden naklen Suriye ordusuna mensup 4 bin askerin Afrin’e gireceğini bildirdi.

  Haberde Halk Komiteleri ile birlikte orduya bağlı ilk öncü birliklerin bugün içerisinde Afrin’de olacağı diğer konulardaki görüşmelerin ise sürdüğü bildirildi.

  Suriye’nin el-İhbariye televizyon kanalı, YPG ile yapılan anlaşma çerçevesinde önümüzdeki saatlerde Suriye Halk Komitelerinin Afrin’e gireceğini bildirmişti.

  Suriyeli Kürt haber kaynakları, YPG’nin Suriye ordusunun Afrin’e girmesi için Suriye hükümetiyle yaptığı görüşmelerin anlaşmayla sonuçlandığını duyurmuştu.

  Tasnim haber ajansı ise Suriye ordusunun Afrin’e girme konusunda açıklama yaptığını ve ordu birliklerinin birkaç saat içerisinde Afrin’e gireceğini açıkladığını öne sürdü.

  ****************************************************************************************************
 • Irak’ta IŞİD’in kurduğu pusuda Haşdi Şabi’den 17 mücahit şehit 20 mücat ise esir düştü
  19 Şub 2018 15:49 Irak’ta IŞİD’in kurduğu pusuda Haşdi Şabi’den 17 mücahit şehit 20 mücat ise esir düştü

  Irak’ın Kerkük kentinin güneyinde terör örgütü DEAŞ’ın pusu kurmasının ardından çıkan çatışmada 43 Terörist öldürüldü, 17 Haşdi Şabi mücahidi şehid düşüp 20 Haşdi Şabi mücahidi de esir düştü.

  Kerkük Polis Müdürlüğü Basın Sorumlusu Afrasyav Kamil yaptığı açıklamada, ”Kerkük’ün güneyindeki Saduniye köyü yakınında Haşdi Şabi gücü ile bölgedeki DEAŞ kalıntıları arasında şiddetli çatışma çıktı.” dedi.

  Kentin güneyindeki Rıyad Nahiyesi’nin Saduniye köyü yolu üzerinden Haşdi Şabi gücüne ait araçların geçişi sırasında çatışmanın çıktığını belirten Kamil, “Yağmurlu havayı değerlendiren DEAŞ militanlarının yol üzerinde kurduğu pusunun ardından çıkan çatışmada teröristlerden 43 kişi öldü, 17 Haşdi Şabi mücahidi şehid olup 20’si de DEAŞ militanlarınca kaçırıldı.” diye konuştu.

  Bölgedeki DEAŞ kalıntılarına yönelik ve kaçırılan Haşdi Şabi mensuplarının kurtarılması için olay yerine çok sayıda güvenlik gücü sevk edildiğini dile getiren Kamil, “Bölgedeki federal polis güçleri geniş çaplı operasyon başlattı. Bu operasyona daha sonra Irak ordusunun da destek vermesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

  ****************************************************************************************************
 • Cevad Zarif: ABD, Suriyeli azınlıkları birer araç olarak kullanıyor
  19 Şub 2018 14:26 Cevad Zarif: ABD, Suriyeli azınlıkları birer araç olarak kullanıyor

  Valdai Tartışma Kulübü tarafından düzenlenen küresel bir konferansa katılmak için Rusya’yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

  Valdai Tartışma Kulübü tarafından düzenlenen küresel bir konferansa katılmak için Rusya’yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “ABD’nin son zamanlarda Suriye’deki varlığını sürdürmesi gayet tehlikeli olarak bu ülkenin önceden planlanmamış politikalar yürüttüğünü açığa çıkarıyor” ifadelerinde bulundu.

  Zarif sözlerini şöyle sürdürdü: ABD, Suriye’deki bazı noktaları işgal etmeye çalışarak bazı azınlıkları kendi kara kuvvetleri yerine kullanmaktadır ki bu da Suriye halkının tarihi zihninde uzun süreli bir etki bırakıp iç çatışmalara yol açabilir.

  ABD’nin izlediği politikaların tehlikeli bölgesel gelişmelere yol açtığını belirten Zarif, “Tüm bunlar ABD’nin sadece bölgede İran karşıtı politikalara odaklanmasından kaynaklanıyor ki bu da tehlikeli bir siyasetin ortaya çıkışına neden olmuştur” diye konuştu.

  Dışişleri bakanı sözlerine şunları ekledi: 36 senenin ardından Suriye hükümeti işgal girişiminde bulunan İsrail savaş uçağını düşürdü; bazıları ise bunu bölgesel bir tehdit olarak yutturmaya çalışıyor halbuki biz ile Rusya, bölgesel tehlikeye neden olan etkenin bizzat ABD’nin varlığını sürdürmesi olduğu kanattindeyiz.

  ****************************************************************************************************
 • Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri: Lübnan petrolü üzerindeki hakkımızı koruyacağız
  19 Şub 2018 14:23 Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri: Lübnan petrolü üzerindeki hakkımızı koruyacağız

  Lübnan Meclis Başkanı, Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısının teklifini hayal kırıklığı olarak niteledi.

  Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, el Menar televizyonuna yaptığı açıklamada; Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısının İsrail rejiminin Lübnan ekonomisi üzerindeki hak iddiasını yenilemesini hayal kırıklığı olarak nitelendirdi.

  Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield, Lübnan’a gerçekleştirdiği son ziyaretinde Beyrut’a yeni tavsiyelerde bulunarak güney Lübnan’daki deniz sınırlarının yeniden gözden geçirilmesini istedi.

  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısının Lübnan ziyareti sırasında önerdiği teklifin 5 yıl önce Amos Hochstein tarafından dile getirildiği ve Beyrut’un önemli ticaret bölgelerinin müzakere konusu olması için zorlandığı ifade edildi.

  Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’ye yakın isimler ikili arasında gerçekleşen görüşmede meclis başkanının ABD tarafından yapılan teklife sıcak bakmadığı ve Lübnan’a ait olan petrol bölgeleri üzerinde söz söyleme yetkisinin yine Lübnan’da olduğunu vurguladı belirtildi.

  ****************************************************************************************************
 • Şeyh Naim Kasım: İran, ABD karşısında direniş gösteren mazlum halkları savunmaktadır
  19 Şub 2018 14:21 Şeyh Naim Kasım: İran, ABD karşısında direniş gösteren mazlum halkları savunmaktadır

  Hizbullah Genel Sekreteri Yardımcısı, Amerika’nın İran’a olan düşmanlığının delillerini açıkladı.

  Hizbullah Genel Sekreteri Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, İslam İnkılabı’nın yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada; “İran, bölgede yayılmacı bir politika izleyen işgal rejimi Siyonist İsrail karşısında bölgeyi korumak adına büyük bir nimettir.” dedi.

  Şeyh Naim Kasım; İran, günümüz Amerika’sı karşısında direniş gösteren halkları, onların özgürlüklerini ve direnişi himaye etmektedir.

  Hizbullah Genel Sekreteri Yardımcısı; ABD, bölgenin zayıf ve bölünmüş olmasını isteyerek, düşman İsrail rejimini desteklemekte ve bölge milletlerinin ABD’nin isteklerine teslim olmalarını istemektedir.

  Şeyh Naim Kasım; Biz Hizbullah direnişi olarak topraklarımızı özgürleştirmek ve bağımsızlığımız gerçekleştirmeyi seçtik ve bu doğrultuda ABD hiçbir şekilde bizi geri kalmış ve zayıf olduğumuz döneme döndüremez.

  Hizbullah yetkilisi; “direnişin zaferleri, günümüzün güçlü ve bağımsız geleceği için tarihi bir kilometre taşıdır.”

  Şeyh Naim Kasım, “İşgalci rejim İsrail tecavüz girişimlerinde bulunabilir fakat direnişin vereceği tepkiyi de hesap etmelidir. Bu gün hiç kimse, Lübnan’ı bir iş yapmaya mecbur edemez. Lübnan’ın kara ve deniz haklarını inkar edemez.” açıklamasında bulundu.

  ****************************************************************************************************
 • İran Dışişleri Bakanı Zarif, Neçirvan Barzani ile görüştü
  19 Şub 2018 14:19 İran Dışişleri Bakanı Zarif, Neçirvan Barzani ile görüştü

  Münih Güvenlik Konferansına katılmak için Almanya’da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammad Cevad Zarif, Irak Kürt Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

  Görüşmede taraflar bölgedeki son gelişmeler ve ilişkilerin özellikle ekonomik alanda gelişmesi konusunda görüşmelerde bulundular.

  Barzani görüşmede İran’ın Irak Kürt Bölgesine yaptığı yardımlara teşekkür ederek İran ile ilişkilerin gelişmesi için yeni bir protokolden söz etti.

  Zarif de Irak Kürt bölgesinde seçimlere verdiği destekle birlikte Kürt bölgesi ve Irak merkezi yönetiminin soru

  ****************************************************************************************************
 • Alaaddin Burucerdi: Terör yaftası Direniş’e değil asıl ABD’ye yakışır
  19 Şub 2018 14:17 Alaaddin Burucerdi: Terör yaftası Direniş’e değil asıl ABD’ye yakışır

  İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı ve üyeleri, ABD’nin Irak Nuceba hareketine yaptırım uygulama yasa tasarısına tepki gösterdi.

  İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı ve üyeleri, ABD’nin Irak Nuceba hareketine yaptırım uygulama yasa tasarısına tepki gösterdi.

  Amerika’nın bu kararını şiddetle kınayan komisyon üyeleri bu kararın hasmane ir karar olduğunu ve Amerika’nın bölgede hezimete uğramasının sonucu olduğunu vurguladı.

  Komisyon Başkanı Alaeddin Burucerdi, Amerika her bağımsız ve terör karşıtı grubu terörist yaftası ile karalamaya çalıştığını, oysa herkesin bildiği üzere Amerika dünyada terörün başı ve teröristlerin en büyük hamisi olduğunu, IŞİD üyelerini helikopterle kaçıran da yine ABD olduğunu belirtti.

  ****************************************************************************************************
 • Seyyid Haşim Safiyuddin: Amerikalı yetkililerin Lübnan’a yaptığı mükerrer ziyaretler siyonistlerin acizliğini gösterir
  19 Şub 2018 14:14 Seyyid Haşim Safiyuddin: Amerikalı yetkililerin Lübnan’a yaptığı mükerrer ziyaretler siyonistlerin acizliğini gösterir

  Lübnan Hizbullahı Yürütme Kurulu Başkanı Seyyid Haşim Safiyuddin, Amerikalı yetkililerin Lübnan’a mükerrer olarak yaptığı ziyaretleri değerlendirdi.

  Safiyuddin konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: Amerikalı yetkililerin Beyrut’a yaptığı mükerrer ziyaretler, İsrail’in Lübnan ile karasular (işgal altındaki Filistin) krizini çözme konusundaki acizliğinin göstergesidir.

  Lübnan’ın güneyinde bulunan bir bölgede konuşan Hizbullah Yürütme Kurulu Başkanı açıklamalarının devamında; Siyonist Rejim’in Lübnan direnişinin Lübnan’ın hakimiyetini savunarak oluşturduğu caydırıcı denklem karşısındaki yenilgisine işaret etti.

  ****************************************************************************************************
 • Cevad Zarif: Siyonistlere tepkimiz çok sert olacak
  19 Şub 2018 14:12 Cevad Zarif: Siyonistlere tepkimiz çok sert olacak

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Almanya’da düzenlenen 54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı sırasında NBC News’a verdiği özel mülakatta gündemdeki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunup soruları yanıtladı.

  “İsrail Başbakanı’nın tehditlerini ciddiye alıyor musunuz?” şeklindeki soru üzerine Zarif, “Siyonist Rejim yıllardır cezai dokunulmazlıktan yararlanarak Suriye ve Lübnan’a yönelik askeri saldırılar düzenliyor. Ancak, yaklaşık otuz yıl sonra, Suriyeliler Siyonist askeri uçağını devirmeyi başardılar ve bu rejimin ordusunun sözde yenilmezlik efsanesi çökertildi ve şimdi ise Siyonis rejimi bu durumu düzeltmeye çalışıyor” ifadelerini kullanıyor.

  Zarif ilaveten, “Eğer onlar (İran konusunda) tehditlerini gerçekelştirmeye kalkarsa yanıtını sert bir şekilde göreceklerdir” diye konuştu.

  Muhabirin, “İsrail, İran askeri uçağını düşürerek Tel Aviv’le doğrudan karşılaşmaya başvurduğunu açıklıyor. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Zarif şunları kaydetti: Bunlar Siyonistlerin ileri sürdüğü iddialar. Onlar defalarca Suriye hava sahasını ihlal ederek saldırı düzenlediler. Suriye ordusu kendi imkanlarıyla Siyonist uçağını düşürmeye başardı. Bu tepki Suriye hava sahasının ihlal edilmemesi gerektiğine işaret ediyor.

  Zarif, ABD Başkanı Trump’ın nükleer anlaşma tutumu hakkında, “Trump, görev süresinin ilk günden beri bu anlaşmadan çıkmaya çalıştı ve şimdiye kadar İran’ın bu anlaşmadan yararlanmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yaptı. Bana göre, bu devlet şu anda bile anlaşmayı ihlal ediyor” değerlendirmesini yaptı.

  Nükleer anlaşmanın bozulup bozulmadığı konusunda Bakan Zarif, “Bu anlaşma bozulmadı; zira (ABD dışında) diğer taraflar verdiği taahhütlerine bağlı. ABD’nin bu anlaşmayı ihlal etmesi de analşmanın bozulduğu anlamına gelşmiyor. Uluslararası toplumun diğer devletleri ABD’nin baskılarına rağmen bu anlaşmaya sadık kalmaya çalışıyorlar” açıklamalarını yaptı.

  Muhammed Cevad Zarif, NBC muhabirinin yönelttiği “ABD, sizi (İran) dünyada izole etmekte başarısız mı oldu? ABD dünyayı sizinle düşman etmekte başarılı oldu mu? soruya, “Kuşkusuz ABD bu uğraşlarda başarısız oldu. Belki de sonuçta kendisi yalnız kalabilir. İleride hiçbir ülke uluslararası anlaşmalar konusunda ABD’ye güvnmeyip bu devleti kötü bir duruma düşürebilir” cevabını verdi.

  ****************************************************************************************************
 • İran’da düşen yolcu uçağının enkazı bulundu
  19 Şub 2018 14:08 İran’da düşen yolcu uçağının enkazı bulundu

  Dün, içindeki 66 kişiyle birlikte düşen İran yolcu uçağının enkazının bulunduğu açıklandı.

  İran’ın ISNA haber ajansı, içindeki 60 yolcusu ve 6 kişilik mürettebatıyla birlikte, İsfahan’daki dağ kasabası Semirom yakınlarında düşen uçağın enkazının bulunduğunu duyurdu.

  Çift motorlu ATR tipi yolcu uçağı dün yerel saatle 08.00’de başkent Tahran’dan Yasuc kentine harekete geçmiş ancak uçağın 08.50 sularında radardan kaybolduğu ifade edilmişti.

  Açıklamasında “Uçakta biri çocuk 60 yolcu ve 6 mürettebat, toplam 66 kişi bulunuyordu” ifadesini kullanan İran’ın Aseman Havayolları şirketi, kazada hiç kimsenin kurtulmadığını duyurmuştu.

  Kötü hava koşulları yüzünden dün uçağın enkazına ulaşılamamıştı. Kar ve fırtına nedeniyle helikopterlerin bölgeye sevk edilemediği, dağlık bölgede düşen uçağın aranmasıyla ilgili zeminden yapılan çalışmaların devam ettiği belirtilmişti.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git