• 23 Eyl 2017 15:41 Türkiye, Suriye sınırındaki duvarı ay sonunda bitiriyor

  Türkiye’nin Suriye sınırına başlattığı duvar çekme projesi eylül ayının sonuna kadar tamamlanacak.

  Türkiyeli yetkililer şu ana kadar Suriye sınırına 731 km. duvar çekildiğini belirterek, Suriye sınırlarına modüler duvar çekme işleminin eylül ayının sonuna kadar biteceğini bildirdiler.
  Modüler duvar sistemi, fiziksel, elektronik ve ileri teknoloji katmanlarından oluşan birçok unsuru bünyesinde barındırıyor.

  Projenin fiziksel katmanı modüler beton duvar, devriye yolu, insanlı ve insansız kule ile pasavan yollarını kapsıyor. Elektronik katman da yakın alan gözetleme sistemi, termal kamera, kara gözetleme radarı, uzaktan komutalı silah sistemi, komuta kontrol merkezi, hat boyu görüntüleme sistemi ile sismik ve akustik algılayıcılardan oluşuyor. Projenin ileri teknoloji katmanı ise geniş alan gözetleme, lazer imha edici fiber optik algılama, drone tespiti için gözetleme radarı, jammer ve algılayıcı tetiklemeli kısa mesafe aydınlatma sistemini içeriyor.

  Toplam 911 kilometre olan Türkiye-Suriye sınır hattının dere ve nehir yatakları hariç 828 kilometrelik bölümünde duvar yapılmasına yönelik çalışmalarda sona gelindi. Çalışmalar kapsamında 731 kilometrelik bölüm tamamlanırken kalan 97 kilometrenin bitirilmesi için çalışmalar sürüyor. Modüler duvarın, Hatay’ın güneyindeki arazinin dağlık ve engebeli olması nedeniyle buradaki çalışmalar hariç, bu ayın sonunda tamamlanması öngörülüyor.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Eyl 2017 15:37 Barzani’nin referandum ısrarı devam ediyor

  Irak Kürt Bölgesi Yönetimi’nin Irak’ın kuzeyini Irak’tan ayırmaya dayalı referanduma başta Irak halkı olmak üzere bölge ve dünyadan tepkilerin gelmesine rağmen Mesut Barzani, referandumun 25 eylül tarihinde yapılacağını bildirdi.

  IKBY lideri Mesut Barzani, Erbil’de düzenlenen referanduma destek mitinginde yaptığı konuşmada, Kürtlerden referanduma yoğun bir katılım sergilemelerini isterken, ”Irak Merkezi hükümetiyle ortaklık döneminin sona erdiğini” söyledi.

  Barzani, Bağdat yönetimi ile müzakerelerin halihazırda kesildiğini belirterek, referandumdan sonra bütün alanlarda müzakerelerin yeniden başlayacağını söyledi.

  Barzani, Bağdat hükümetinin referandum düzenlemeye dayalı IKBY’nin kararlılığını ciddiye almadığını belirterek, ‘Bağdat hükümetiyle anlaşmaya varmanın imkansız olduğu görüldü” dedi.

  Barzani, Irak anayasasının eksikliklerine rağmen Erbil yönetiminin anayasaya bağlı kaldığını Bağdat hükümetinin ise bağlı kalmadığını iddia etti.

  Irak, bölge ve bölge dışından gelen tepkilere rağmen referandumda ısrarlı olunmasına da temas eden Barzani, ”referandum benim ve partilerin kontrolünden çıkmıştır ve halihazırda Kürt halkının elindedir” dedi.

  Bu arada dün cuma namazının ardından Irak’ın çeşitli yerlerinde referanduma karşı protesto gösterileri düzenlendi.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Eyl 2017 15:33 Erakçi: Tarih, Arabistan’ın Yemen’deki cinayetlerini asla unutmayacak

  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yardımcısı, New York’ta katıldığı İslam İşbirliği Teşkilatı İİT oturumunda, Arabistan’ın İran aleyhindeki suçlamalarına cevap verdi.
  New York’ta düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanlığı Koordinasyon toplantısında bir konuşma yapan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Erakçi, bu oturum kulisinde Arabistan’ın İran karşıtı suçlamalarıyla ilgili soruları yanıtlayarak, tarihin, Arabistan’ın Yemen’de çocuk, kadın, erkeklere karşı işlediği korkunç cinayetleri asla unutmayacağını bildirdi.
  Bundan önce de İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Müdürü Kenneth Roth 14 Eylül tarihinde yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın Yemen’deki cinayetleri karşısında BM teşkilatının sessiz kalmasını eleştirmişti.
  İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Müdürü Kenneth Roth, Arabistan’da bir insanlık dramının yaşanmakta olduğunu, açlığın tüm ülkeyi sardığını ve insanların gıda maddesi bulamadığını bildirmişti.
  Suudi rejimi Mart 2015 tarihinde ABD, BAE ve diğer bazı gerici arap rejimlerinin yardımıyla Yemen’e saldırmış ve şimdiye kadar bu saldırıda 13 bini aşkın sivil insan hayatını kaybetmiştir.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Eyl 2017 15:31 Velid Muallim: Astana görüşmeleri ABD’yi rahatsız etmekte

  Astana 6. Tur görüşmelerinin başarılı geçtiğini belirten Suriye dışişleri bakanı, Amerika’nın bu görüşmelerin başarılı geçmesinden hoşnut olmadığını bildirdi.
  Şimdiye kadar Astana’da Suriye çatışmalarına son verilmesi ve ateşkesin sağlanması amacıyla altı turluk görüşme gerçekleşmiştir. Bu görüşmelere Suriye yönetim temsilcileri ile Suriyeli gruplar heyetleri katılmış ve İran, Türkiye ve Rusya ülkeleri görüşmelerin garantörlüğünü yapmışlardır.
  Görüşmelerden ateşkesin sağlanması ve çatışmazsızlık bölgelerinin oluşturulması sonucu çıkmış ve son tur olan 6. turda da bu bölgelerin daha da artırılması kararlaştırılımıştı.
  Öte yandan Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Cübran Basil ile bir araya geldi.
  Görüşmede iki kardeş ülke arasında ekonomik, ticari, siyasi ve güvenlik işbirliğini pekiştirilmesi olanakları gözden geçirildi.
  Muallim Suriye ve Lübnan arasındaki tarihi ilişkilerin, bir kısım tarafların sabote etme çabalarına rağmen her daim güçlü olduğunu, tarihi ve coğrafi gerçekler ışığında bunu değiştirmenin mümkün olmadığını ifade etti. Suriye’deki son gelişmeler, terörle mücadele ve gerilimi azaltma bölgeleri konularına değinen Muallim; Suriye’nin, her karış toprağında güvenlik ve egemenliği sağlama kararlılığını bir kez daha vurguladı.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Eyl 2017 15:28 Erakçi: İran, Irak’ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve milli birliğini desteklemektedir

  Iran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve milli birliğini desteklediğini belirterek, bir kez daha İran’ın Irak Kürt bölgesindeki referanduma karşı olduğunu belirtti.
  New York’ta düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT) Dışişleri Bakanlığı Koordinasyon toplantısında bir konuşma yapan Erakçi, İran’ın İslam dünyasındaki çeşitli konularla ilgili görüşlerini dile getirdi.
  Erakçi, ‘’İran açısında İİT İslam ülkeleri arasında birliğin sağlanması için en uygun zemindir’’ dedi.
  Siyonist rejim İsrail karşısında İslam ülkelerinin işbirliği gereğini vurgulayan Erakçi, ‘’Siyonist rejimin ceza korkusu olmadan saldırı, cinayet, tecavüzlerine devam etmesi ve arttırması birliğin önemini arttırmaktadır’’ dedi.
  Yemen’de savaşın devam etmesine işaret eden Erakçi, geçen seneki toplantıdan bugüne kadar 1000’lerce masum Yemenlinin ölümünün devam ettiğini ve o ülkedeki okullar, alt yapı, yerleşim yerlerinin bombalamasının devam ettiğini ve bu bombalamalar sonucu olarak birçok hastalığın yayıldığını söyledi.
  Erakçi, Myanmar Müslümanları aleyhindeki cinayetlere değinerek bu cinayetlerin bir an evvel durmasını istedi.
  Erakçi, Myammarlı müslümanlara yönelik cinayeti soykırım olarak nitelerken bu cinayetlerin derhal durdurulmasını istedi. Bilindiği gibi 25 ağustos tarihinden Myanmarlı müslümanlara yönelik daha da artan cinayet ve saldırılarda en az 6 bin müslüman ölürken binlercesi de yaralandı, 400 bin kişi de canlarını kurtarmak için evini barkını terkederek Bangladeş’e sığındı.
  Erakçi, sözkonusu oturumda İslam inkılabı rehberinin Beytüllahilharam ziyaretçilerine hitaben yayınladığı mesaja işaret ederek, İslam dünyasının vahdetinde dini, siyasi ve kültür çevrelerine büyük sorumluluk düştüğünü belirtti ve ”İran açısından İslam İşbirliği Teşkilatı, vahdet açısından çok uygun bir konumdadır” dedi.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Eyl 2017 15:26 İran’ın yardımları Suriyelilere dağıtıldı

  Suriye’nin doğusunda yer alan Deyruzzur kenti yerel yetkilileri, terör örgütü IŞİD unsurlarına rağmen İran’ın insani yardımlarının devam ettiğini ve bu yardımların Deyruzzur bölgesinde ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını bildirdiler.
  Lübnan el’Menar TV kanalının Deyruzzur bölgesinden verdiği habere göre, omuzuna İran bayrağını koyan bir kız çocuğunun, İran’ın insani yardımlarından dolayı sevinci ve gülmesi IŞİD’in rahatsızlığına neden olurken, bu durum IŞİD’in hatta insani yardımların yapıldığı bölgeler dahil sivillere yönelik saldırıların yapılmasına neden oluyor.
  Deyruzzur eyalet valisi Muhammed İbrahim Semera da geçen perşembe günü yaptığı açıklamada, İran Kızılay Kurumu ve İran halkının yardımlarının Deyruzzur sağlık merkezine ve yerel yetkililere teslim edildiğini bildirirken bunlar arasında başta ilaç ve sağlık malzemeleri olmak üzere gıda maddeleri, sebze ve meyvelerin de olduğunu ve halka dağıtıldığını söylerken halkın da yardımlardan dolayı şükranlarını ilettiklerini söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Eyl 2017 15:24 Kerkük’ün güneybatısında yer alan Hevice IŞİD’in sultasından en kısa zamanda kurtarılacak

  Irak ortak operasyon komutanlığı sözcüsü Yahya Resul, Kerkük’ün güneybatısında yer alan Hevice’nin terör örgütü IŞİD’in sultasından en kısa zamanda kurtarılacağını bildirdi.
  Yahya Resul, dün yaptığı açıklamada, Hevice’nin kurtarılması operasyonundan önce, hazırlıkların çok iyi yapıldığını ve teröristlerin teslim olmaktan başka çarelerinin olmadığını söyledi.
  Yahya Resul, Iraklı güçlerin Hevice’de kalan IŞİD teröristlerine yönelik saldırılarının devam ettiğini belirtirken, öte yandan Irak savaş uçaklarının da kentte IŞİD’in mevzilerini çok iyi hedef alarak yerle bir ettiğini söyledi.
  Yahya Resul, terör örgütünün büyük yenilgi aldığı ve IŞİD saflarının dağıldığının görüldüğünü belirterek bir kaç saat içinde bir çok bölgenin terör örgütünün sultasından kurtarıldığı haberlerini verebileceklerini söyledi.
  500 bin nüfusa sahip el’Hev

  ****************************************************************************************************
 • 23 Eyl 2017 15:22 Newsweek: İran yeni füzesiyle Trump ve İsrail’e bir tokat attı

  Amerikan Newsweek Dergisi, İran’ın Hürremşehir isimli balistik füzesini görücüye çıkarmak suretiyle, ABD Başkanı ve Siyonist rejimin yüzüne bir tokat attığını belirtti.
  Newsweek Dergisi Cuma günü yayınladığı bir analizde; İran’ın görücüye çıkardığı Hürremşehr isimli balistik füzesine dikkat çekerek, İran’ın Hürremşehr’i görücüye çıkarmasını, ABD Başkanı Donald Trump ve Siyonist rejimin yüzüne indirilmiş bir tokat olarak niteledi.
  Devrim Muhafızları Hava-Uzay Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacizade, Silahlı Kuvvetlerin dün düzenlediği geçit töreninin kulisinde gazetecilere yaptığı açıklamada; uzun menzilli Hürremşehr füzesinin görücüye çıkarıldığına işaretle, bu füzenin Savunma Bakanlığı tarafından tasarlanıp, yapıldığını ve 2 bin kilometre menzili olduğunu vurguladı.
  Newsweek attığı tweet’te; “İran yeni füzesini göstermekle Trump ve İsrail’e bir tokat attı.” diye yazdı.
  ABD eski yönetiminin Silah İşleri Danışmanı Robert Eenhoorn de, İran’ın görücüye çıkardığı bu füze ve Ruhani’nin yaptığı açıklamanın büyük ölçüde, Trump yönetiminin bu ülkeye yönelik balistik füze programı ile ilgili kısıtlamaları kabul etmesi için baskı yapma hedefine bir karşılık olduğunu kaydetti.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Eyl 2017 15:20 İbrahim Caferi: Kürdistan’a karşı askeri güç kullanmayı düşünmüyoruz

  Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi; merkezi yönetimin Erbil’e karşı askeri seçeneği düşünmediğini belirterek, referandumun Kürt halkının lehine olmadığını belirtti.
  Irak merkezi yönetiminin Kürt Bölgesel Yönetimi’ne karşı askeri güç kullanacağına dair iddiaları reddeden Irak Dışişleri Bakanı Caferi; “Biz referandumun düzenlenmesini istemiyoruz. Anlaşmazlıklarımız dostane yöntemlerle çözüme kavuşmasından yanayız. Asla askeri güç kullanmak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.
  New York’ta BM Genel Kurul Toplantısı’nın kulisinde Kürdistan 24’e konuşan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Irak hükümetinin bütün taraflar için uygun olan bir çözüme varmak ve referandumun düzenlenmemesi için elinden geleni yapacağını vurguladı.
  25 Eylül tarihinde Irak Kürdistan bölgesinde yapılması planlanan ayrılık referandumuna; İran, Irak ve Sözde Türkiye de karşı çıkarak, referandum kararının her zaman için iptal edilmesini istiyorlar.
  Ancak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı, sadece gelecekte referandum kararının uygulanmasını garanti edecek bir öneri paketinin sunulması hainde referandum kararının erteleneceğini bildiriyor.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git