• 21 Kas 2017 21:50 Video – Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad Rusya’ya gitti

  Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Rusya’nın Soçi şehrinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi. İki lider görüşmede teröre karşı kazanılan zaferleri, süren mücadeleyi ve siyasi çözüme dönük adımları istişare etti. Suriye Cumhurbaşkanı Esad, Rusya ordusunun Genelkurmay heyeti ile de bir toplantı gerçekleştirdi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 21:18 Ruhani: Suriyelilerin kafası kesildiğinde Arap Birliği neredeydi?

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran’da düzenlenen 5. Ulusal Çiftçiler Evi Kongresi’nde yaptığı konuşmada gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

  Ruhani, Irak, Suriye ve İslami direniş hareketlerinin terör fitnesi karşısında elde ettiği tarihi zaferlerden dolayı İnkılap Rehberi başta olmak üzere İslam mücahitleri, İranlı diplomatlar, İran, Suriye, Irak ve Lübnan halkını tebrik ederek, bunun büyük bir kazanım olduğuna dikkati çekti.

  Ruhani ilaveten, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Süleymani’yi terörle mücadele konusunda Suriye ve Irak’ta verdiği desteklerden dolayı takdir etti.

  Yarın Rusya’nin Soçi kentinde önemli bir zirve yapılacağını açıklayan Ruhani, sözlerine şöyle devam etti: İran, Rusya ve Türkiye Soçi’de Suriye ve bölgenin geleceği için toplanacak. Bu İran halkı ve bölge halkı için iyi bir haberdir. Elbette ki bu konuda büyük işi Suriye ve Irak ordusu ile halkı yapmıştır.

  Cumhrubaşkanı Ruhani, Pazar günü Kahire’de düzenlenen Arap Birliği toplantısına da değinerek, “Bölge halkları büyük bir iş yaptığı durumda etkisiz ve çürümüş bir organizasyonun dışişleri bakanları Arap Birliği adına bir araya gelmesi esef vericidir. Onlar utanç verici bir şekilde Yemen halkına karşı her türlü suç işleyen ve her gün bomba yağdıran Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a Yemeniler niçin bir füze fırlattığını düşünüyorlar” açıklamalarında bulundu.

  Arap Birliği kapanış bildirisinde yer alan ifadelere tepki gösteren Ruhani, “Irak halkı DEAŞ tarafından esir alındığında, Halep ve Deyr ez Zor’da Suriyelilerin başları kesildiğinde, Yemen’de sivillerin bombardman altında kaldığında ki halen devam ediyor, Lübnan’ın Arsal bölgesi DEAŞ ve El Kaide’nin eline geçtiği zaman Arap Birliği neredeydi?” şeklinde konuştu.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 21:17 Hamas: Hizbullah’ın terörist ilan edilmesini şiddetle reddediyoruz

  Suudi Arabistan’da bir araya gelen Arap Birliği’nin Hizbullah’ı terör örgütü ilan etmesine tepkiler gelmeye devam ediyor.

  Suudi Arabistan’da Arap Birliği’nin Hizbullah’ı terör örgütü ilan etmesinin ardından Filistin Hamas hareketinden yapılan açıklamada, Arap Birliği’nin söz konusu kararı şiddetle reddedildi.

  Hamas, Hizbullah’ı direniş hareketi olarak nitelendirirken, Arap Birliği’ne tepki gösterildi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 21:16 Kerkük’teki terörist saldırısında 20 kişi şehid oldu

  Irak’ın Selahaddin iline bağlı Türkmen Tuzhurmatu ilçesinin El-Askeri semtinde bulunan bir halk çarşısına bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında sonucunda 20 Türkmen şehit oldu, aralarında durumu ağır olanların da bulunduğu 100 Türkmen de yaralandı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 16:26 35 Uluslararası kurum BM’den Myanmar krizinin çözümlenmesini istediler

  Dünya Af örgütü de dahil 35 Uluslararası kurum BM teşkilatı insan hakları konseyine yazdıkları ortak mektupta Myanmar Müslümanlarının durumunun görüşülmesi amacıyla olağanüstü bir oturum düzenlenmesini istediler.

  İRNA’nın verdiği habere göre bu mektubun bir bölümünde BM İnsan haklarından en kısa zamanda Myanmar’da müslümanların içinde bulundukları ortamın görüşülmesi için olağanüstü bir oturumun düzenlenmesini ve mevcut krizin sonlandırılması için acil çare düşünülmesi gerektiği belirtilmiştir.

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de bundan bir süre önce, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının durdurulmasının hayati önem taşıdığını belirtmişti.

  Bu kişilere yönelik şiddet karşısında sessiz kalınamayacağını belirten Guterres, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının durdurulmasının hayati önem taşıdığına dikkat çekmiş ve Arakanlı Müslümanların evlerine dönmelerinin sağlanması gerektiğini dile getirmişti.

  Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek Arakan’da sivillere düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 16:25 Suriyeli muhalif grupların oluşturduğu MYK Genel Koordinatörü istifa etti

  Suriye Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Genel Koordinatörü Hicab, Aralık 2015’ten beri yürüttüğü Genel Koordinatörlük görevini bıraktı.

  Suriyeli muhalif grupların oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Suriye konulu toplantıdan önce görevinden istifa ettiğini duyurdu.

  MYK’nın Genel Koordinatörü görevini Aralık 2015’den beri yürüten Hicab istifa haberini Twitter hesabından açıkladı.

  Bu heyetin merkezi Arabistan’ın başkenti Riyad’da olduğu için Riyad heyeti olarak bilinmekte ve Suudi rejiminin siyasetleri doğrultusunda hareket etmektedir.

  Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad 2012 yılında Riyad Hicabı Suriye başbakanı olarak görevlendirmiş, ancak birsüre sonra Riyad Ürdün’e firar ederek Suriye devlet karşıtı gruplara katıldığını açıklamıştı.

  O sıralarda çıkan haberlerde, Suudi rejiminin Riyad’a çok yüklü rüşvet vererek hükümetten kopmaya ikna ettiği belirtilmişti

  Hicab, istifa açıklamasında, şunları kaydetti:

  “Yaklaşık 2 yıldır çok çalışarak Suriye devriminin ilkelerini korumak için çalıştığım MYK’daki görevimden ayrılmak zorundayım, onlara daha fazla başarı diliyorum. Çok sevdiğim Suriye için barış, güvenlik ve istikrar diliyorum. Karşımıza çıkan bütün zorluklara rağmen, Suriye halkının beklentileri olan demokratik değişim ve siyasi geçiş süreci için elimden geleni yapmaya çalıştım.”

  Hicab’ın istifasının ardından MYK’dan başka istifaların da gelmesi bekleniyor.

  Öte yandan Suriyeli muhalifler, 22 Kasım’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya geleceklerini duyurmuş ancak Hicab, toplantıya katılmayacağını açıklamıştı.

  Bazı gözlemciler, Suudi dışişleri bakanı Cubeyr’in Riyad’dan istifasını istediği ve yeni başkan atama kararı aldıklarını bildirmişti.

  Suriyeli karşıtlar bu ülkenin bugün içine sürüklendiği krizin asıl faillerindendir.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 16:21 Hasan Nasrullah, Arap Birliği’nin bildirisine sert tepki gösterdi

  Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Hizbullah’ın Yemen’e balistik füze gönderdiğine dair Arap Birliği kapanış bildirisindeki iddiaları “mesnetsiz ve gülünç” olarak değerlendirdi.

  Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, dün akşam saatlerinde yaptığı bir konuşmada, Lübnan ile bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi. Nasrullah, Hizbullah hareketinin teröristlikle ve İran’ın teröristlere destek vermekle suçlanmasının yeni bir şey olmadığını ve bu gibi asılsız ve temelden yoksun iddiaların her zaman düşmanlar tarafından gündeme getirildiğini söyledi.

  Seyyid Hasan Nasrullah, Arap Birliği’nin yayınladığı bildiriyi “mesnetsiz ve gülünç” olarak değerlendirerek, Hizbullah’ın Yemen, Bahreyn, Irak ya da başka herhangi bir Arap ülkesine asla silah göndermediğini kaydetti.

  Lübnan’ın güvenlik ile istikrarını tehdit eden başlıca unsurun her zaman Siyonist Rejim’in olduğunun altını çizen Hasan Nasrullah, “İsrail saldırıları ve tehditlerine karşı Lübnan’ın güvenliğini koruyan en önemli faktör Hizbullah’ın silahlarıdır” ifadesini kullandı.

  Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, Arap Birliği’nin kapanış bildirisinde Yemen’e işaret edilmediğini eleştirerek, sözlerine şöyle devam etti: BM, Yemen’deki milyonlarca kişinin yok olma riski altında bulunduğu konusunda uyarıda bulundu. Bunlar Arap değil mi? Din ve imanınız yok mu? Sizler Müslüman değil misiniz? Bu Arap onuru mu? Sizler insan değil misiniz? Bütün dünya ve uluslararası kuruluşlar Yemen halkının açlıktan öleceğini söylüyor, ancak Arap Birliği bildirisinde Yemen’le ilgili tek bir kelime edilmiyor. Çünkü Suudi Arabistan’ın Yemen’e karşı yaptığı saldırıyı eleştirmek yasaktır.

  Hizbullah için önceliğin Lübnan başbakanı Hariri’nin Beyrut’a dönmesi olduğunu belirten Nasrullah, Lübnan sorununun görüşmelerle halledilmesi gerektiğini bildirdi ve ‘Hizbullah Hariri’yi istifa eden başbakan olarak görmediğini’ söyledi.

  Irak güçlerinin terör örgütü IŞİD’in bu ülkede sultasına son vermesini çok büyük bir kazanım olarak niteleyen Nasrullah, Iraklı güçlerin Suriye sınırlarına ulaştıklarını söyledi.

  IŞİD’in Irak ve Suriye’de askeri bir örgüt olarak işinin bittiğini belirten Nasrullah, Suriye güçlerinin Elbubekir kentini IŞİD’in sultasından kurtarmasına da işaretle, Suriye’nin birliği bu zaferle güçlendi ve şimdi IŞİD’in sultasında çok az yer kaldı dedi. Nasrullah, Elbubekir kentinin işgalden kurtarılmasını Amerika’nın Suriye’yi bölmeye yönelik komplosunun da bozulması olarak niteledi.

  Hizbullah genel sekreteri, bütün direnişçilere ve özellikle de Kudüs ordusu komutanı general Kasım Süleymani’ye teşekkür etti.

  Nasrullah konuşmasının başında İran’ın batısında bulunan Kirmanşah eyaletinde meydana gelen deprem dolayısıyla İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’daki önde gelen taklit mercileri, İslami Şura Meclisi ve İran halkına taziyelerini bildirdi.

  Hasan Nasrullah ilaveten, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Süleymani’yi terörle mücadele konusunda Suriye’de özellikle El Bukemal’de verdiği desteklerden dolayı takdir etti.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 16:18 Amerika İran’a yine yaptırım uyguladı

  Amerika’nın İran’a yönelik düşmanca siyasetlerinin devamında iki şirket ve iki kişiye daha yaptırım kararı aldı.

  Amerikan hazine bakanlığı, dün gece iki şirket ve iki İranlı şahısa ve iki Alman şirketine, İran devrim muhafızları ordusuyla irtibatları olduğu bahanesiyle yaptırım listesine aldı.

  Amerikan hazine bakanlığı, daha önce de İran ve uluslararası şirketleri yine aynı bahaneyle yaptırım listesine almıştı.

  Amerikan hazine bakanı yardımcısı Sigal Mantelker, 8 kasım tarihinde yaptığı açıklamada, İran devrim muhafızlarına yönelik Amerika’nın girişimlerinin artacağını söylemişti.

  İran devrim muhafızları bölgede Amerika’nın desteğindeki terör örgütlerinin yokedilmesi ve mücadelesinde önemli rol oynuyor.

  İran devrim muhafızları, Suriye ve Irak’ta tekfirci teröristlerle mücadelede, sözkonusu ülkelerin daveti üzerine Suriye ve Irak’a müsteşarlık hizmeti veriyor. Bu durum ise teröristlerin hamisi Amerika ve diğerlerinin rahatsızlığına neden oluyor.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 16:17 İran’ın BM daimi temsilcisi: Dünyanın güvenliği Amerika’nın Afganistan’a saldırısında yok oldu

  İran’ın BM daimi temsilcisi Gulamali Hoşru, Amerika’nın Afganistan’a saldırısından sonra dünyanın güvenliğinin de kaybolduğunu belirterek, ”uluslararası toplum terörizmle mücadelede Afganistan’a yardım etmeli ve işbirliği yapmalı’ dedi.

  İRNA’nın haberine göre, Hoşru, BM genel kurulunun Afganistan konulu oturumunda yaptığı konuşmada, Afganistan’da son aylarda saldırılar ve ölü sayılarının artmasına işaretle, bu sürece Amerika’nın Afganistan’a saldırısından sonra gelindiğini söyledi ve Amerika’yı suçladı.

  Bilindiği gibi Amerika, 2001’de Afganistan’da sözde terörizmle mücadele ve güvenliği temin etmek bahanesiyle bu ülkeye askeri saldırı düzenlemiş ama bu saldırıdan sonra bugüne kadar Afganistan’ın güvenliği daha kötü hal almış ve uyuşturucu madde ekimi daha da artmıştır.

  İran’ın BM daimi temsilcisi, İran’ın 30 yılı aşkındır 3 milyondan fazla Afgan mülteciye evsahipliği yaptığını söyledi.

  Hoşru, Afganistan’da her geçen gün artan haşhaş ekimi ve üretimine karşı mücadele için uluslararası ve bölgesel işbirliğinin desteğini istedi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 16:14 Riyad’taki Suriye toplantısı ertelendi

  Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yarın başlaması planlanan Suriye muhalefeti toplantısının ertelendiği bildirildi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 16:13 Faysal Mikdad: Suriye Filistinli mültecilerin yanındadır

  Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Filistinli sığınmacılara yardım ve iş bulma kuruluşu “UNRWA” kuruluşu temsilcisi Pierre Cranbull ile görüştü.

  Cranbull, geçen on yıl içerisinde UNRWA ve Suriye arasındaki iş birliğine ve bütün sıkıntılara ve kriz ortamına rağmen, Filistinli mültecilere yardım ve hizmet sunmak için Suriye tarafından yapılan çabalara teşekkür etti ve bu kuruluşun, bu iş birliğinin devam etmesini istediğini belirtti.

  Öte yandan Faysal Mikdad da Filistinli mültecilerle ilgili tek kuruluş olan bu teşkilatı ortadan kaldırma çabalarıyla mücadelede Suriye’nin bu kuruluşu desteklediğini söyleyerek, mültecilerin ülkelerine dönmesi olmak üzere, Filistinlilerin haklarını ihlal etmek için bu kuruluşu ortadan kaldırmaya çalışanların, başta Siyonist Rejim ve onların destekçileri olduğunu ifade etti.

  İki taraf ta bu görüşmede, karşılıklı iş birliğinin devam edeceği konusunda anlaştı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 16:12 Ali Laricani: Irak ve Suriye’de IŞİD’in işine son verildi

  İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani bugün sabah saatlerinde Asya Parlamenter Asambelesi 10. Genel Kurul Toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye gitti.

  Laricani Mehrabat havaalanında yaptığı açıklamada; Asya Parlamenter Asambelesi’ne katılmak üzere Türkiye’ye yol çıkacağını kaydetti.

  Çok sayıda ülken Asya Parlamenter Asambelesi’ne üye olduğuna dikkat çeken İslami Şura Meclisi Başkanı, 40 aşkın ülkenin Asya Parlamenter Asambelesi’nin üyesi olduğunu ve 10’dan fazla ülke ve örgütün da gözlemci olarak bu toplantıya katılacağını vurguladı.

  Laricani, Türkiye’de düzenlenecek Asya Parlamenter Asambelesi’nde ele alınacak konulardan biri bölgede barış, istikrar ve güvenliğin oluşturulması olacağını kaydetti.

  İslami Şura Meclisi Başkanı, Irak ve Suriye’de neredeyse IŞİD’in tamamen ortadan kaldırıldığına dikkat çekerek, bunun İran halkı için büyük bir gün sayıldığını ifade etti.

  İslami Şura Meclisi Başkanı ayrıca Asya Parlamenter Asambelesi Genel Kurulu çerçevesinde katılımcı ülkelerin yetkilileriyle görüşmelerde bulunacağını sözlerine ekledi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 16:10 Beşşar Esad ve Putin Soçi’de biraraya geldi

  Kremlin’den yapılan açıklamaya göre; Putin ve Esad dün bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Putin, Esad’ı teröristlere karşı verdiği başarılı mücadeleden dolayı tebrik etti.

  Esad da “Rusya siyasi uzlaşının teşvikini mümkün kıldı” ifadelerini kullandı.

  Rusya’da televizyonlarda yayınlanan görüşme görüntülerine göre Putin Esad’a ayrıca, Suriyelilerin çok zor deneyimler yaşadığını fakat aşamalı olarak sona yaklaşıldığını yani terörist grupların kaçınılmaz yenilgisinin yakın olduğunu söyledi.

  Rusya’nın Suriye’de hava operasyonları düzenlediği iki yıl içerisinde ülkede hem savaş alanında hem de siyasal bakımdan büyük başarı elde edildiğini belirten Esad, “Suriye’nin pek çok bölgesi teröristlerden alındı, buraları önceden terk etmek zorunda kalan Suriyeliler evlerine geri dönebildi” diye devam etti.

  Öte yandan her iki lider de Suriye’de odağın artık askeri operasyonlardan siyasal çözüm arayışlarına doğru kaydığını kaydetti Putin ayrıca, Suriye’deki siyasal çözüm sürecinin son aşamalarına BM’nin aktif olarak katılmasını beklediklerini belirtti. Buna karşılık, dış oyuncuların Suriye’deki siyasal müdahale etmemesinin sağlanması konusunda Rusya’nın desteğine güvendiklerini belirten Esad, barış ve çözüm isteyen herkesle çalışmaya hazır olduğunu da vurguladı.

  Esad ayrıca, Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri oluşturulmasının, muhaliflerle ilk kez gerçek anlamda diyalog kurulmasına olanak verdiğini de söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 16:07 İran Cumhurbaşkanı: DEAŞ sona erdi

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, devlet televizyonunda terör örgütü DEAŞ’ın sona erdiğini açıkladı.

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, devlet televizyonunun canlı yayınında yaptığı açıklamada, DEAŞ’ın sonunun geldiğini açıkladı.

  İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani de, Devrim Muhafızlarının haber sitesi olan Sepah News’de, DEAŞ’ın sona erdiğini Hasan Ruhani’ye bildirdiğini söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 12:16 Siyonist rejim savaş bakanı: Beşar Esad IŞİD’in işini bitirdi

  Irkçı rejim İsrail savaş bakanı Avigdor Lieberman, Suriye devletinin terörist IŞİD örgütüne karşı zafer kazandığını belirterek, ”Ortadoğu bölgesi esaslı gelişmelere sahne oluyor’ dedi.

  Lieberman, Suriye cumhurbaşkanı Esad’ın Suriye ordusunun askeri gücünü arttırdığını söylerken korsan rejimin askeri bütçesini 1 milyar dolar arttırmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

  Suriye ordusu ve direniş eksenli güçler, son zamanlarda Elbukemal kentini Amerika ve siyonist destekli teröristlerden temizlerken bu durum onunla beraber bu terör örgütlerine her türlü desteği veren Suudi rejiminin de bölgede ağır yenilgi almasına neden oldu.

  Suriye’de Elbukemal’in kurtarılması aynı zamanda terör rejimi İsrail ve Amerika’nın Suriye’yi parçalama komplosu ve girişimleri de suya düştü.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 11:47 Kızılhaç Örgütü: 2.5 milyon Yemenli içme suyundan mahrum

  Uluslararası Kızılhaç Örgütü dün yayınladığı bildiride, halihazırda yaklaşık 2.5 milyon Yemenlinin temiz içme suyundan mahrum olduğunu, temiz içme suyunun olmamasının da kolera salgınının her geçen gün daha fazla yayılmasına neden olduğunu belirtti.

  Uluslararası Kızılhaç Örgütü ayrıca, saldırgan Suudi rejiminin Yemen’e yönelik muhasarasının artarak devam etmesinin diğer şehirler gibi Sana ve El Beyza’nın da temiz içme suyundan mahrum olmasına sebep olduğu belirtildi.

  Kızılhaç Örgütü Cuma günü de yayınladığı bildiride, Hadide, Saade ve Taiz şehirlerinin de yakıt sorunundan dolayı, su ve kanalizasyon sistemlerinin kapatılmak zorunda kaldığını belirtti.

  Kızılhaç Örgütü bildiride ayrıca, tüm Yemen güzergahlarının açılmasını ve bölgeye gıda, yakıt ve tıbbi malzemelerin girişine imkan sağlanmasını istedi.

  Bilindiği gibi Suudi rejiminin Yemen’e yönelik hız kesmeden devam eden saldırıları sonucu Yemen’in altyapıları özellikle su kanalları ve depoları tahrip olmuş, kolera vb. salgın hastalıklar da ülkede hızla yayılmıştır.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 11:44 Irak, Arap Birliği’nin İran ve Hizbullah aleyhindeki bildirisine muhalefet etti

  Irak dışişleri bakanlığı yayınladığı bildiriyle, Arap Birliği dışişleri bakanlarının Mısır’daki son toplantısında İran ve Hizbullah’a yönelik suçlamaları reddetti.

  Mehr ajansına göre, Irak dışişleri bakanlığı bildirisinde, Kahire oturumunda bulunan Irak heyetinin bildirinin 8 ve 9’ncu bentlerine karşı çıktığına yer verildi. Sözkonusu bentlerde, İran ve Hizbullah’ın terörizme destek verdiği gibi asılsız iddialar yer almıştı.

  Irak dışişleri bakanlığı bildirisinde, Hizbullah hareketi ve diğerleri hiç bir belge ve delil olmaksızın terörizme destek vermekle suçlama anlayışından vazgeçilmesi gerektiğine temasla, ‘Zira bu durumun bölge ve dünyanın terörizmin asıl hamilerine yönelik mücadele fırsatının yok olmasına’ neden olacağı kaydedildi.

  Bilindiği gibi Arap Birliği dışişleri bakanlarının geçen pazar günü Kahire oturumunda, İran ve Lübnan Hizbullah hareketi aleyhinde asılsız ve mesnetsiz suçlamalar ve iddialar gündeme getirilmiş ve İran İslam Cumhuriyeti de bu iddiaları sert dille kınamıştı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Kas 2017 11:41 Muhsin Rızai: DEAŞ’ın dosyası sonsuza dek kapandı

  Suriye’deki El Bukemal kentinin kurtarılmasına tepki gösteren İran Düzeninin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, İnstagram hesabında bir yazı paylaştı.
  İran Düzeninin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, İnstagram hesabında şöyle bir yazı paylaştı: Terör örgütü DEAŞ, El Bukemal’daki yaşam şansını korumak için tüm çabasını sarf etti zira bu stratejik bölge, onların saklanabileceği son noktaydı.
  DEAŞ, geride bıraktığımız iki hafta boyunca bölgedeki hayatını sürdürmeye yönelik tüm gücünü kullandı, ancak direniş ekseninin elde ettiği zaferileri neticesinde organizasyon bütünlüğünü kaybederek bölgeden silinip mahvoldu.
  El Bukemal’in serbest bırakılmasıyla Müslüman ülkeleri parçalamayı amaçlayan DEAŞ fitnesinin dosyası da sonsuza kadar kapandı. DEAŞ sona erdi ancak direniş eylemi eskisi gibi durmadan yoluna devam edecek.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git