• 20 Tem 2017 19:08 Lübnan ordusu Suriye sınırında operasyona hazırlanıyor

  Lübnan Başbakanı Saad Hariri, dün mecliste yaptığı konuşmada, ordunun Arsal’da geniş kapsamlı bir operasyon başlatacağını ve bu operasyonun Şam yönetimi ile koordinasyon içinde olmayacağını söyledi. Hariri, mülteci karşıtı söylemlerin ise doğru olmadığı uyarısında bulundu.

  Askeri operasyonda, dağlık bölgelerdeki silahlı grupların yanı sıra kayıt dışı Suriyeli mülteci kamplarının da hedef alınacağı tahmin ediliyor.

  Tahrir Şam (Şam Kurtuluş Kurulu) ile terör örgütü DEAŞ mensuplarının uzun zamandır Arsal’ın dağlık bölgesinde bulunduğu, zaman zaman birbirleriyle çatışmaya girdikleri biliniyor.

  Operasyonun ne zaman başlayacağı konusunda net bir açıklama yapılmazken, insan hakları örgütleri operasyon sırasında Suriyeli mültecilere yönelik ihlallerin olmasından endişe ediyor.

  Suriye ordusuna ait savaş uçakları pazartesi günü Arsal’ın dağlık bölgesine hava saldırıları düzenlemişti.

  Yaklaşık 100 bin Suriyeli mültecinin yaşadığı Arsal ilçesi, Suriye’deki silahlı gruplar, Hizbullah ve Lübnan ordusu arasında zaman zaman yoğun çatışmalarla gündeme geliyor.

  Lübnan ordusunun 30 Haziran’da Arsal’daki mülteci kamplarına düzenlediği operasyonda 150 Suriyeli gözaltına alınmıştı. Operasyon sırasında askerlerin bazı kampları tahrip ettiği, gözaltına alınanları insani olmayan koşullarda tuttuğu ve bu kişilere işkence yaptığı iddia edilmişti.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 19:06 İsmail Heniye Mescid-i Aksa için olağanüstü toplantı çağrısı yaptı

  Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniye, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri karşısında olağanüstü zirve düzenlenmesi çağrısında bulundu.

  Siyonist İsrail’in ihlallerine maruz kalan Mescid-i Aksa’ya destek için Arap ve Müslümanlara cuma günü genel seferberlik çağrısı yapan Heniye şunları kaydetti:

  “Bütün Müslümanları, kutsallığı ve konumu gerçek anlamda tehlikeye maruz kalan Mescid-i Aksa için acil harekete geçmeye çağırıyorum. Arap ve Müslüman ülkelerin yöneticilerini de sorumluluklarını yerine getirerek, olağanüstü bir zirve düzenlemeye davet ediyorum.”

  İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğünün Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceği belirtilmişti.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 19:04 Beşşar Esad, İran Dışişleri Bakan Yardımcısını kabul etti

  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile görüştü

  Temaslarda bulunmak üzeri iki gün önce Şam’a gelen Ensari bugün Cumhurbaşkanı Beşar Esat ile görüştü.

  Bölge ve Suriye’deki son gelişmeler ve iki ülkenin ilgi duyduğu konular görüşmenin ana eksenlerini oluşturdu.

  Ensari, Salı akşamı İran-Suriye Ortak Siyasi Komite oturumları için Şam’a geldi.

  Ensari dünden bu yana, Başbakan İmad Hamis, Dışişleri Bakanı Velid El Muallim ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Miktad ile de görüştü.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 19:03 Ensari: Güney Suriye’deki ateşkes ciddi bir imtihanla yüz yüzedir

  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari, Suriye güneyinde ilan edilen ateşkesin ciddi bir sınavla yüz yüze olduğunu söyledi.

  Şam’da temaslara bulunan Ensari yaptığı açıklamada, ateşkesi öneren bazı tarafların bunu riayet etmediklerini belirterek, ‘’Ateşkesi uygulayanlar Astana’daki müzakerelerin üçlü hedeflerine bağlı kalırlarsa süreçten olumlu sonuç alınabileceğini bekleyebiliriz fakat bu olmadığında gelişmeler negatif olacaktır’’ dedi.

  Ensarı Astana Müzakerelerinde gerginliği azaltılmış bölgeler oluşturulması için müzakereler yapıldığını ve bunların devam ettiğini söyledi.

  Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Miktad da, İran, Suriye hükümeti ve Rusya çabalarının uluslararası terörizmle mücadele olduğunu ifade ederek uluslararası çabaların da bu yönde olmasından şüphe duyduklarını söyledi.

  Bazı Avrupa ve bazı bölge ülkelerinin terörizme desteklerinin devam ettiğini ifade eden Miktad bu ülkelerin Siyonist rejim planlarını uygulamak için teröristleri Suriye, İran ve Irak’a gönderdiklerini söyledi.

  İran ve Suriye ilişkilerinin stratejik olduğunu belirten Miktad, ‘’Zaman bu ilişkilerin tüm bölge ülkeleri yararına olduğunu ve hedefinin de Filistin Milletinin haklarını geri almak olduğunu göstermiştir’’ dedi.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 19:00 General Mesut Ceayiri: Irak ve Suriye halkının yerine kimse karar alamaz

  İran Silahlı Kuvvetleri sözcüsü General Mesut Ceayiri, kimsenin Irak ve Suriye halkları ve kanuni hükümetleri yerine karar alma hakkına sahip olmadıklarını söyledi.

  General Cezayiri yaptığı açıklamada ABD terörizmi karşıtı ülkelerin bir birine daha yakın olması gerektiğini belirterek, ‘’ABD’nin Irak ve Suriye’deki davranışları tezat ve riyakarlığın açık örneğidir zira bir yandan teröristleri destekliyor, diğer taraftan da terör karşıtı koalisyonlar oluşturuyor’’ dedi.

  Cezayiri, ‘’Riyakar ABD ile her hangi bir anlaşma kabul edilemezdir ve ABD’nin gayrı meşru menfaatleri alanları için oyuna gelinmemeli’’ dedi.

  Cezayiri, ‘’Irak ve Suriye zor günlerden geçmişler, zor virajları geçen ülkeler bundan sonra da bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü koruyabilirler’’ dedi.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:58 İran Milli Güvenlik Komisyonu Üyesi: ABD’nin aklı başına gelmezse İran’ın tepkisi sert olur

  İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Alt Komisyonu üyesi Veliullah Nanvakenari, Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti ile düşmanlığı sürekli türlü bahanelerle devam ettiğini ve şimdi de bu düşmanlığı sürdürerek İran’ı Bercam nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerine olumsuz tepki vermeye zorlamaya çalıştığını kaydetti.

  Nanvakenari, ancak Amerika şimdiye kadar İran’ı olumsuz tepki vermeye zorlayamadığını, fakat İran’ın sabrı da bir sınırı olduğunu ve sabrı tükendiği takdirde Amerika’ya vereceği cevap çok sert ve kesin ve başkalarına ibret konusu olacağını vurguladı.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:56 Faysal Mikdad: Bazı Arap rejimler İsrail’i kendilerinin ağabeyi sayıyor

  Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad, bölgede bazı Arap rejimlerin korsan İsrail ile sıcak ve samimi ilişkilerini şidetle eleştirdi.

  Mikdad, Suriye’ye karşı başlatılan savaş aslında Şam yönetiminin bölgesel kazanımlarını hedef aldığını belirtti.

  Mikdad, Suriye milleti bu ülkede yaşanan gelişmeleri ve İsrail ve işbirlikçilerinin Suriye’ye karşı komplolarını dikkatle rasat etmeleri ve direnişlerine devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

  Suriye düşmanları Şam yönetimi bir kaç günde devrileceğini zannettiklerini, fakat Suriye milleti ve ordusunun fedakarlıkları ve ayrıca Rusya, İran ve Hizbullah’ın destekleri düşmanların komplolarını suya düşürdüğün vurguladı.

  Mikdad ayrıca, bölgede bazı Arap rejimlerin korsan İsrail ile sıcak ve samimi ilişkilerini şiddetle eleştirdi ve bu rejimlerin İsrail’i kendi ağabeyleri olarak gördüklerini belirtti.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:55 Kuveyt’in ülkedeki İranlı diplomatları sınır dışı ettiği iddia edildi

  Körfez ülkesi Kuveyt İran ile ilişkisinde ‘yeni somut adımlar’ atmaya karar verdi. AFP haber ajansı ise Kuveyt’in ülkedeki İranlı diplomatları sınır dışı ettiğini duyurdu.

  İran basını ise Kuveyt’in İran’daki kültürel ataşeliğini kapattığı öne sürdü. İran merkezli Mehr Haber Ajansı, kapatma kararıyla birlikte Kuveyt yönetiminin İran’ın bu ülkedeki diplomat sayısını da azalttığını duyurdu.

  Kararın, Sözde İran’ın Kuveyt’teki El Abdali örgütüyle bağlantısı nedeniyle alındığı belirtildi.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:53 Siyonist İsrail askerleri Filistinli bir genci şehid ettiler

  Batı Şeria’nın Beytlahim Şehrinde Bıçaklı Eylem yapacağı iddiasıyla Muhammed El Tenuh adlı 26 yaşındaki Filistinli genci vurarak şehid ettiler.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:50 İşgalci İsrail askerleri 12 Filistinliyi gözaltına aldı

  Siyonist İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Batı Şeria’nın Akabe, Kubatiyye, Sayda, Deyr Şeref, İmanin, Salim, Rafat, İzna, Beni Naim ve Ruka köyleri ile El Halil kentinde operasyon düzenlendi.

  Açıklamada, gece düzenlenen operasyonlarda “terör eylemlerine karıştıkları” iddiasıyla 12 Filistinlinin gözaltına alındığı belirtildi.

  İsrail güçleri, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sık sık evlere baskın düzenleyerek çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:49 Siyonist Yahudi Yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskınları devam ediyor

  İşgalci İsrail polisi eşliğindeki Yahudi yerleşimciler gruplar halinde Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenledi.

  Kudüs’te Yahudi yerleşimcilerin gruplar halinde ve İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenlediği bildirildi.

  Kudüs İslami Vakıflar İdaresi basın sorumlusu Firas Dibs, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail polisi eşliğindeki Yahudi yerleşimcilerin Megaribe kapısından gruplar halinde Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenlediğini belirtti.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:48 Telafer’i kurtarma operasyonunun hazırlıkları tamamlandı

  Irak’ta Musul vilayetine bağlı Türkmen Telafer ilçesinin terör örgütü DEAŞ’tan geri alınması için tüm askeri operasyon hazırlıklarının tamamlandığı belirtildi.

  Telafer Kaymakamı Abdulal Abbas, “Telafer’ın DEAŞ’tan kurtarılması için yapılacak operasyonunun hazırlıkları tamamlandı. Operasyon birkaç koldan ve kısa süre içerisinde başlayacak.” ifadelerini kullandı.

  Abbas, Telafer kent merkezinde ağırlıkta yabancı militanların yer aldığı bilgisini vererek, Çeçen ve bazı Avrupa ülkelerinden gelen yaklaşık bin militanın mevzilendiğini kaydetti.

  DEAŞ’ın operasyonu bertaraf etmek ve direnmek için hazırlıklara başladığını aktaran Abbas, Telafer’deki tüm ev ve binalara bombalı tuzaklar yerleştirildiğini belirtti.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:46 Tahrir Şam terör örgütü bölündü bölünme

  Nusra Cephesi ve müttefiklerinden oluşan Tahrir Şam’ın İdlib’de Ahrar Şam ve müttefikleriyle savaşı sürerken Nureddin Zengi grubu Tahrir Şam’dan ayrıldığını açıkladı.

  Suriyeli muhaliflere ait Enabbaladi sitesi Nureddin Zengi grubunun altı ay önce katıldığı Heyetu’t- Tahriru’ş- Şam’dan ayrıldığını açıkladığını bildirdi.

  İsmini Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi yaklaşık altı ay önce Ahrar Şam ve müttefiklerine karşı savaş ilan etmiş ve kendisine destek veren diğer silahlı gruplarla birlikte Tahrir Şam’ı kurmuştu.

  Nureddin Zengi grubu, ‘Şeri hükümlerin uygulanmamasını’ gerekçe göstererek Tahrir Şam’dan ayrıldığını açıkladı.

  Tahrir Şam ile Ahrar Şam ve müttefikleri arasındaki savaşın İdlib’in 45 noktasında devam ettiği belirtilirken Tahrir Şam’ın Türkistan İslam Partisi’nin desteğiyle Salkin ilçesini Ahrar Şam’dan aldığı bildirildi.

  Ahrar Şam ve müttefiklerinin de Etarib, Sermada Şenan, Maarzaf, Maarbalit, Deyr Sebil ve Keflana’yı ele geçirdiği ve yaşanan çatışmalarda her iki taraftan çok sayıda militanın öldüğü bildirildi.

  Nureddin Zengi grubunun Tahrir Şam içerisinde Nusra’dan sonraki en büyük grup olduğu ve bu grubun Tahrir Şam’dan ayrılmasıyla Nusra’nın zayıflayacağı öne sürülüyor.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:43 Zarif: ABD’nin İran’a yönelik iddiaları yeni değil

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin İran’a yönelik iddialarının gerçeklerle bir alakası olmayan ve tekrardan ibaret olduğunu belirtti.

  Fars haber ajansının aktardığı habere göre, İran Dışişleri Bakanı Zarif, PBC’ye verdiği demeçte, ABD’nin İran’a yönelik iddialarını gerçek dışı olarak niteledi.

  Zarif, ABD’nin İran’a karşı sürdürdüğü hasmane politikasına işaretle, ABD yönetiminin İran’a yönelik politikasının geçmiştekinden daha da hasmane olduğunu belirtti.

  Zarif, “İran’a yöneltilen suçlamalar ve iddiaların tekrardan ibaret olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullandı.

  Dışişleri Bakanı Zarif, ABD yönetiminin bölgedeki kazanımlarına bakması gerektiğine işaretle, ABD yönetiminin bütün yanlış seçenekleri seçtiğini, müttefiklerinin birbirini terörizme destek vermekle suçladıklarını ifade etti.

  Zarif, ABD’nin bölgemizdeki duruma yönelik yeni bir bakış sergilemesi gerektiğini ve çıkarlarının nerede olduğunu görmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:42 Musul’da bir köy daha işgalden kurtarıldı

  Neyneva Haraket Komutanlığı, Musul’un güneyinde yer alan el-Kiyare bölgesine bağlı “İmam Garbi” köyünün teröristlerin işgalinden kurtarıldığını duyurdu.

  Fars haber ajansının bildirdiğine göre, Neyneva Harekatı komutanlarından Necm Ceburi yaptığı açıklamada, Irak güvenlik güçlerinin İmam Garbi köyünü iki haftanın ardından IŞİD’in işgalinden kurtardıklarını belirtti.

  Operasyonda 40 tekfirci IŞİD’in etkisiz hale getirildiği, ayrıca örgüt mensuplarınca alıkonulan onlarca Iraklının da serbest kaldığı ifade edildi.

  Neyneva komutanlarının açıklamalarına göre, terörle mücadele, polis ve ordu güçleri Çarşamba akşamı başlattıkları operasyonda iki koldan İmam Garbi köyüne girerek, IŞİD teröristleriyle çatıştı.

  Irak silahlı güçleri, Musul’un etrafındaki bazı köylere saklanan IŞİD unsurlarını aramaya devam ediyor.

  Irak Başbakanı Haydar İbadi 10 Temmuz’da Musul’un IŞİD’in işgalinden kurtarıldığını resmen açıkladı.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:40 Rakka’da 40 petrol platformu teröristlerin işgalinden kurtarıldı

  Suriye’nin kuzeyinde yer alan Rakka vilayetindeki petrol üretim sektörü onarım yetkilileri, Suriye güçlerinin Rakka’daki operasyonun ardından, 40’ı aşkın petrol platformunu işgalden kurtardığını duyurdular.

  Rakka’daki petrol üretim sektörü onarım çalışmaları sorumlusu Ali İbrahim yaptığı açıklamada, Suriye ordu birliklerinin Temmuz’un başından beri, vilayette önemli petrol üretim noktalarını işgalden kurtardıklarını ve Dayali, Remilan, Debisan, Sure ve Vehab sahalarının da ordunun kontrolüne geçtiğini belirtti.

  Sözkonusu Suriyeli yetkili, silahlı grupların geri çekilirken çok sayıda petrol platformunu imha ettiklerini ifade etti.

  Başka bir habere göre, 400 Rus askerinin Suriye’nin güneyindeki ateşkes anlaşmasını uygulamak için Dera’ya girdikleri bildirildi.

  Rus askerler, Rusya, ABD ve Ürdün arasındaki ateşkes anlaşması uyarınca, Suriye’nin güney batısında tampon rolü yapacak.

  Bu arada, Rus hava güçleri Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalı doğusunda radikal terör örgütü IŞİD’in karargah ve hareketlenmelerine karşı yoğun operasyonlarda bulundu.

  SANA’ya açıklama yapan askeri bir kaynak; Rus savaş uçaklarının Selemiye kırsalının doğusu Cub Abyad Bölgesinde IŞİD’e ait karargâhlar, cephane yüklü araçlar ve ağır toplarla donatılmış araçları yükleri ve muhtevalarıyla birlikte imha ettiklerini aktardı.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:38 Suriye’ye giriş için Türkiye destekli silahlı gruplar sınırda bekliyor

  Lübnan el-Meyadin TV kanalı verdiği haberde, Türkiye tarafından desteklenen silahlı grupların büyük bir bölümü, Bab el-Heva bölgesinde girmek için sınırda beklediği belirtildi.

  Söz konusu silahlı grupların İdib’de Nusra cephesi teröristleri ile savaşta Ahrar Şam silahlı gruplara destek için Bab el-Heva bölgesine girmeyi bekledikleri iddia ediliyor.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:36 Suriye başbakanı İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısını ülkesine davet etti

  Suriye başbakanı İslami İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısını Şam’a davet etti.

  Suriye Başbakanı İmad Hamis dün akşam, Afrika ve Arap işlerinden sorumlu dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari ile görüşmesinde cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri’yi Şam’a davet ederek, iki ülke işbirliklerinin önemli olduğunu belirtti.

  Suriye başbakanı Cihangiri ziyaretinin en kısa zamanda gerçekleşmesini umut ederek, böylece ikili ekonomik ilişkiler ve işbirliklerin ele alınmasını istedi.

  Hüseyin Cabiri Ensari de bu görüşmede ikili stratejik ilişkilere işaretle, iki ülke arasında ekonomi alanında varılan anlaşmaların hayata geçirilmesi zaruretini vurguladı.

  Bu arada Hüseyin Cabiri Ensari dün akşam saatlerinde Suriye dışişleri bakanı Velid Muallim ile görüşmesi ardından muhabirlere yaptığı açıklamada, maalesef ateşkes garantörlerinden bazılarının bizzat ateşkese bağlı kalmadıklarını, neredeyse tüm anlaşmaları ihlal ettiklerini belirtti.

  Dışişleri bakan yardımcısı ayrıca, Suriye güneyinde ateşkes garantörlerinin 3’lü Astana anlaşmaları hedeflerine bağlı kalmaları halinde bu sürecin olumlu sonuçları olacağını, fakat mevcut sürecin devam etmesinin, olumsuz gelişmelerin başlangıcı olacağını belirtti.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 18:34 Siyonist Barzani: Referandum Kürtlerin doğal hakkıdır

  Irak Kürdistan Bölge Yönetimi-IKBY başkanı, bölgede referanduma karşı tüm muhalefetlere rağmen, referandumun düzenleneceğini vurguladı.

  NTV’nin haberine göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin “bağımsızlık referandumu anayasaya aykırıdır” sözüne karşı çıkararak aldıkları karardan geri adım atmayacaklarını duyurdu.

  Barzani, “Tüm taraflara şunu bildirmek istiyoruz, referandumun Kürdistan ve dünyadaki tüm halkların en doğal hakkıdır ve uygulanmalıdır. Neden bu hak sadece Kürdistan halkına haram edilsin?” ifadelerini kullandı.

  Barzani ayrıca Bağdat yönetiminin ülkenin bütünlüğünü koruyan anayasaya uymadığını iddia etti.

  Irak ordusunda dengeye uyulmadığını iddia eden Barzani, Peşmerge güçlerinin ordunun yapılandırılması temel taşını oluşturmalarına rağmen kenara itildiklerine işaretle, ülkenin savunma sisteminin önemli bir bölümünü oluşturan bu güçlerin Irak ordusunda kuşatıldığını iddia etti.

  Bu arada Irak Hizbudave partisi de dün yayınladığı bildiride, Irak Kürdistan bağımsızlık referandumu konusundaki ısrarların, ülke milli güvenliği konusunda tehlikeli planların varlığı şüpheleri güçlendirdiğini belirtti.

  Irak Kürdistan bölgesi partiler, 7 haziran tarihinde Barzani le ortak oturumda 25 Eylül tarihinde Kürdistan’ın bağımsızlığı konusunda referanduma karar verdiler.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 13:17 Amerika İran’ı terörizme destek vermekle suçlayarak gündem saptırıyor

  Amerika dışişleri bakanlığı, İran’ın 2016 yılında dünyada terörizme en önemli destek veren ülke olduğunu iddia etti.

  İRİB’in bildirdiğine göre Amerika dışişleri bakanlığı terörizm ile ilgili çarşamba günü yayınladığı raporunda bir kez daha İran’ı kendince terörizme destek vermekle suçladı.

  Düşmanca hazırlanan raporda, İran’ın Irak, Yemen ve Suriye’de istikrarsızlığa sebep olan grupların destekçisi olarak ısrarcı olduğu iddia edilirken, İran’ın Suriye ve Irak’ta şii milis güçler devşirmeye devam etmekle suçlanıyor.

  Donald Trump hükümetinin terörizm ile ilgili ilk yıllık raporu sayılan açıklamada, 2016 yılında terör saldırıların 2015 yılına nazaran %9 azaldığı kaydediliyor.

  Amerika hükümeti terörizmi iyi ve kötü olarak ikiye ayırarak terörizme açıkça destek verdiği ve böylece batı Asya bölgesinde kendi sömürgeci hedeflerini izlemeye devam ettiği bir dönemde Amerika dışişleri bakanlığı yıllık terörizm raporunu yayınlıyor./

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 13:14 Filistinli direniş grupları İran’a teşekkür ettiler

  Şam’da bulunan Filistin direniş grupları liderleri, Arap ve Afrika işlerinden sorumlu İran dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari ile görüşmelerinde, Tahran’ın Filistin ve Kudüs’e verdiği destekten dolayı İran’ı övdüler.

  Şam’da bulunan Filistin direniş grupları liderleri dün akşam gerçekleşen görüşmede, Filistin’i etkileyen bölgedeki mevcut krizler ve komplolara işaretle, bazı Arap ülkelerin Amerika ve siyonist rejim ürünü planlara eşlik ederek, İslam dünyasının temel konusu olan Filistin meselesini unutturma çalışmalarından esef duyduklarını belirttiler.

  Yapılan görüşmede Arap ve Afrika işlerinden sorumlu İran dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari de son 100 yılda bölgede Filistin meselesinde yaşanan gelişmeler süreci ve dönüm noktalarına işaretle, günümüzde Filistin ve bölge milletlerine karşı düşmanların yeni komplo döneminin görüldüğünü belirtti.

  Cabiri Ensari, yola devam etmek için son 40 yılda İran İslam inkılabının zaferi ardından geçen sürede, yaşanan komploların yanında direniş güçlerin eşsiz başarıları ve bölge milletlerinin direniş yolunun devam etmesinin dikkate alınması gerektiğini, böylece yaşanan gelişmeler fırtınasında doğru yolun bulunabileceğini söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 13:12 İran’da füze yapımı önleyici ve savunma amaçlıdır

  İran İslami şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik konseyi başkan yardımcısı İran’ın direniş eksenine desteklerinin devam edeceğine vurgu yaparak, İran stratejisinin her zaman önleyici savunma olduğunu söyledi.

  Kemal Dehgani Firuzabadi dün Tahran’da Lübnan medya kuruluş temsilcileri ile görüşmesinde, İran’ın asla başka ülkelere saldırı düşüncesinde olmadığını, fakat bir ülkenin İran’a saldırı niyetinde olması halinde, sert bir karşılık alacağını, füze yapımının da bu çerçevede olduğunu söyledi.

  Dehgani Firuzabadi Arabistan’ı, bölgede yanlış siyasetlerinden dolayı eleştirerek, İran İslam cumhuriyetinin Suriye krizi dahil bölgesel ve uluslararası konuların siyasi diyalogla çözümlenmesini istemekle doğru siyaset izlediğini belirtti.

  İran İslami şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik konseyi başkan yardımcısı ayrıca Amerika tarafından İran’a yeni yaptırımların uygulanmasına işaretle, İran’ın bu bağlamda karşılıklı strateji izlediğini ve meclisin de bu konuda kararları olduğunu söyledi.

  Yapılan görüşmede, Lübnanlı medya temsilcileri de Arabistan’ın teröristler ve IŞİD’e yardımları, Arabistan’ın Yemen savaşı, Arabistan ve Katar ilişkileri hakkında sorular yönelttiler.

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 13:10 Terörizm ile mücadele, gerçek işbirliği gerektiriyor

  İran dış ilişkiler stratejik konseyi başkanı terörizm ile mücadelenin, gerçek ve uluslararası samimi işbirliği gerektirdiğini söyledi.

  İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi dün İngiltere düşünce evi Chatham House’ta yaptığı konuşmada, terörist gruplara karşı ikili standartlardan kaçınma ve bu şom olayı siyasi hedefler için bir araç olarak kullanılmamasını, terörizm ile mücadelenin zarureti olarak değerlendirdi.

  Harrazi Amerika ve bölgesel müttefikleri bu cümleden İsrail ve gerici Arap rejimlerinin, bölgede istikrarsızlığın yayılmasında temel rol ifa ettiklerini, onların ortak çıkarlarının bölgenin büyük ülkelerini zayıflatarak parçalamakta olduğunu ibaret olduğunu söyledi.

  Tekfirci-Vahhabi terörizmin İran’ın düşünce ve inançları ürünü olmadığını belirten Harrazi, bu terörizmin köklerini onun beşiği olan Arabistan’da kurutmak gerektiğini belirtti.

  İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı ayrıca Arabistan’ın vahhabilik ve terör gruplarına verdiği mali destek ile ilgili rapor sonuçlarının yayınlanmasının İngiltere tarafından engellenmesinden esef duyduğunu belirterek, tekfirci ve vahhabi terörizmin yayılmasının bölge ve dünyayı bu cümleden İngiltere güvenliğini tehlikeye atabileceğini söyledi.

  Harrazi ayrıca Arabistan’ın İran ile ihtilaflarının ana sebebi ve o rejimin İranofobiyi yayma çalışmalarının, tekfirci ve vahhabi grupların Suriye ve Irak’taki yenilgilerinden dolayı olduğunu belirterek, fakat İran’ın her zaman terörizm ile mücadele için uluslararası işbirliğine hazır olduğunu, uzun vadeli güvenliğini asla geçici ekonomik çıkarlara feda etmeyeceğini vurguladı./

  ****************************************************************************************************
 • 20 Tem 2017 13:09 Yemen’e saldırıda Katar’ın ortaklığı ifşa edildi

  Yemen inkılap komitesi başkanı, Katarlı yetkilerden Yemen’e saldırıda Al-i Suud rejimi ile işbirliği konusunda daha fazla detayı açıklamasını istedi.

  El-Alem TV kanalının bildirdiğine göre Yemen inkılap komitesi başkanı Muhammed Ali Husi dün facebook sayfasında yaptığı açıklamada, Yemen’e saldırıda Katar’ın Suudi Arabistan ile işbirliği yapmasının, Yemen halkını dize getirmek için büyük bir komplonun varlığını gösterdiğini yazdı.

  Katar savunma bakanı Halid bin Muhammed el-Atiye salı günü TRT’ye verdiği mülakatta, bazı Arap ülkelerinin Katar’a baskı yaparak, Doha’yı Yemen savaşına girmeye zorladıklarını açıkladı.

  El-Husi ayrıca Yemen’in her sorunun çözümü için müzakerenin şart olduğuna inandığını, fakat Arabistan, Amerika, BAE ve müttefiklerinin askeri müdahaleyi seçerek, sorunların çözümünü engellediklerini belirtti.

  Suudi rejimin bazı diğer ülkelerle birlikte başlattığı Yemen savaşında şimdiye kadar yaklaşık 40 bin kişi öldü veya yaralandı./

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git