• 23 Nis 2017 12:09 Haşdi Şabi Telafer için hazırlıklarını tamamladı

  Irak Gönüllü Halk Güçlerinin Başkan Vekili, Gönüllü Halk Güçlerinin Musul ve Telafer ile birlikte Suriye’de teröristlere yönelik operasyonlara yardım ettiğini belirtti.

  Haşdi Şabi Güçlerinin Başkan Vekili Ebu Mehdi el-Muhendisi, Gönüllü Halk Güçlerinin Musul ve Telafer ile birlikte Suriye’de teröristlere yönelik operasyonlara yardım ettiğini belirterek; “Şimdiye kadar Irak topraklarından 5 bin km.’lik bölge terörist işgalinden temizlendi. Ve Haşdi Şabi birlikleri bu operasyonlarda Irak ordusunun bir parçası olarak yer almıştır.” ifadelerini kullandı.

  Musul’a yönelik operasyonlarda Telafer’in IŞİD’in önemli kalelerinden olduğunu kaydeden Mühendisi Haşdi Şabi güçlerinin birkaç ay öncesinden Telafer kentini kuşattığını belirterek Gönüllü Halk Güçlerinin operasyon için hazır olduğunu açıkladı.

  Telafer kentinin stratejik önemine işaret eden Haşdi Şabi Başkan Vekili Mühendisi, Gönüllü Halk Güçlerinin bölgeye yönelik operasyon için hazır olduklarını belirterek; “operasyonların başlaması için Irak ordusundan onay bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 12:06 İran Genel Kurmay Başkanı: Devrim Muhafızları kendini İslam ümmetinin güvenliği için kalkan etmiştir

  İran Genel Kurmay Başkanı, Devrim Muhafızlarının, Irak ve Suriye’de İslami direnişe destek vererek ve birlikte hareket ederek, gerçekte kendini İslam ümmeti ve İran halkı için kalkan ettiğini söyledi.

  22 Nisan Devrim Muhafızlarının kuruluş yıl dönümü dolasıyla konuşan Genel Kurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, İslam İnkılabının zafere ermesi ve doğu ve batı süper güçleri matematiğinde kara deliğin açılması ardından rahmetli İmam Humeyni’nin, Devrim Muhafızlarının kuruluşu direktifini verdiğini ve bu kuruluşun çok büyük kazanımlarının olduğunu söyledi.

  İRİB’in haberine göre, son 40 yıl içinde Devrim Muhafızlarının kader belirleyici etkinliğinin bu kurumun muhtelif alanlarda ve sekiz yıllık savunma savaşı döneminde büyük fedakarlıklarda bulunduğunu ve düşman’ın sayısız komplosunu etkisiz bıraktığını gösterdiğini belirten İran Genel Kurmay Başkanı, bugün bu askeri gücün büyük bir caydırıcı kudrete sahip olduğunu ve etkinliğinin İran İslam Cumhuriyeti sınırlarını aştığını bildirdi.

  Devrim Muhafızları 22 Nisan 1979 tarihinde İran İslam Cumhuriyeti kurucusu İmam Humeyni’nin fermanıyla teşkil olmuştur.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 12:02 Foto – Keferya ve Fua halkının Halep’teki son durumu

  Tesnim haber ajansının muhabirinin verdiği bilgiye göre; son olarak Keferya ve Fua halkından üç bin kişinin Halep’e girmesi ile terörist grupların saatlerce geciktirdiği takas anlaşmasının birinci aşamasının ikinci bölümü sona erdi.

  Bu anlaşma Keferya ve Fualı sekiz bin sakinin, el-Zebdani ve Medaya bölgelerinden tüm silahlı kişiler ve ailelerinin İdlib şehrine doğru gönderilmesi karşılığında Keferya ve Fua’dan çıkması yönünde idi.

  Aynı zamanda yaklaşık bir hafta önce beş bin Fua ve Keferya sakini söz konusu bölgelerden çıktıktan sonra, Halep’te kısa bir süre kendileri için hazırlanmış yerleşim yerlerine ulaştıktan sonra, Suriye’nin başta Lazkiye, Humus ve Şam olmak üzere diğer şehirlerine aktarıldılar.

  Anlaşmanın ikinci turunda, Keferya ve Fua halkından üç bin kişinin Halep’e girmesi gerekirken, teröristler halkı iki günü aşkın çok zor bir durumda beklettiler.

  Bu rapora göre; Fua ve Keferya halkı Halep’e girdikten sonra, Cebrin bölgesinde kendileri için hazırlanmış geçici yerleşim yerlerinde kaldılar.

  Bu vatandaşlar bir süre sonra;  Lazkiye, Humus ve Şam eyaletlerine gönderilip, bundan sonra bu eyaletlerde yaşayacaklar.

  Sekiz bin Keferya ve Fua halkının çıkması karşılığında, 2700 silahlı kişi Zebdani, Medaya ve el-Cebel el-Şarki’den İdlib’e gönderildi. Aynı zamanda Iraklı gruplar tarafından tutuklanmış aralarında şehzadelerinin de bulunduğu 27 Katar vatandaşı, Keferya ve Fua’dan çıkması anlaşılan vatandaşlara izin verildikten sonra, serbest bırakıldı. Katar söz konusu anlaşmada teröristlerin en önemli destekleyicilerinden biri idi.

  Teröristler, Keferya ve Fua’dan çıkması gereken Suriyeli vatandaşların, ilk 5000’lik grubunu günlerce zor bir durumda bekletti ve korkunç bir cinayette, bir tekfirci terörist kendisini bu mazlum vatandaşlar arasında patlattı. Bu cinayet sonucu 300’ü aşkın kişi canını kaybetti veya yaralandı.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:56 Siyonist düşman karşısında susmak İslam Ümmeti için utançtır

  Filistin alimleri şurası, İslam ümmetine seslenerek esirlerin yanın durmalarını istedi.

  Filistin alimleri şurası, Lübnan’da İslami ümmetten esir alınmış ve açlık grevinde olan Filistinlilerin yanında durmasını isteyerek, Siyonist düşmanın, Filistin milletine karşı yaptığı zulümler karşısında susmanın İslam ümmeti için utandırıcı olduğunu söyledi.

  Filistin alimleri şurası, Lübnan’da Filistinli esirlerin Siyonist rejimi hapishanelerindeki intifadasını desteklediğini belirtti.

  Bu doğrultuda Filistinli alimler şurasının resmi sözcüsü Şeyh Muhammed Salih el-Mued şöyle açıklama yaptı: “İslam ümmetinden açlık grevi yapan esirlerimizin yanında durmasını istiyoruz. Düşmanı, direniş savaşçılarını tutuklaması ve hapse atması yönündeki kararlarından ötürü uyarıyoruz.”

  Filistinli alim açıklamasını şöyle sürdürdü: “Siyonist düşmanın Filistin milletine karşı yaptığı zulümler karşısında susmak utançtır. Direniş savaşçılarını, düşman karşısında dimdik durup ellerinde olan tüm imkanları kullanarak Mescid-i Aksa’yı savundukları için tebrik ediyorum.”

  Şeyh Muhammed Salih el-Mued açıklamasını şöyle bitirdi: “Direniş ve cihad ile sabır ve Vahdet ile aynı zamanda mezhebi fitneleri etkisiz hale getirerek, Allah’ın izni ile Siyonist rejime galip geleceğiz.”

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:51 Iraklı ve Suriyeli yetkililer Nuceba Genel Sekreteri ile görüştü

  Irak Başbakanı’nın Danışmanı, Suriye Büyükelçisi, Bağdat Valisi ve Yüksek İslami Meclis’den heyetler geçtiğimiz günlerde ayrı ayrı Şeyh Ekrem El-Kabi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

  Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Nuceba İslami Direniş Merkezi, geçtiğimiz günlerde yabancı ve yerli misafirleri ağırladı.

  Suriye’nin Irak’taki Büyükelçisi, Nuceba İslami Direnişi tarafından Golan Ordusunun oluşturulması konusunun gündeme gelmesinden sonra, Nuceba İslami Direnişi Genel Sekreteri Şeyh Ekrem el-Kabi ile görüştü.

  Suriye Büyükelçisi Settam el-Dende bu görüşmede, mazlum halkı savunmak için bu hareketin Suriye’de hiç çekinmeden gösterdiği cömert çabalarından dolayı teşekkür ederek, Suriye’nin stratejik bölgelerinin kurtarılmasında Nuceba hareketinin rolünün etkili olduğunu açıkladı.

  Şeyh Ekrem El-Kabi de bu direniş hareketinin Suriye’deki hedeflerini açıklayarak, Nuceba’nın tekkfirci terörist gruplarla mücadele için Suriye Ordusu ile omuz omuza varlığının devam edeceğini vurguladı.

  Ekrem El Kabi konuşmasının devamında Humus’ta bulunan Şayrat Havaalanın işgalci Amerika tarafından bombalanmasını kınadı.

  Irak Başbakanı’nın Danışmanının Görüşmesi

  Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’nin Basın Danışmanı, Nuceba İslami Direnişi Genel Sekreteri Şeyh Ekrem El-Kabi ile gerçekleştirdiği görüşmede, direniş gruplarının basın boyutunda da güçlenmesi gerektiğini vurgulayarak, mevcut savaşı, siber savaşı olarak nitelendirdi.

  Haydar El-İbadi’nin Danışmanı İhsan El-Şimri şu ifadelerde bulundu: ‘Teröristler ve genel olarak batıl cephesi çoğunlukla, çatışmalar bitmeden zafer ilan ediyorlar ve bu haberler karşı kuvvetlerin psikolojisini zayıflatmak için kapsamlı olarak onlara bağlı uydu kanallarından, haber sitelerinden ve sosyal ağlardan yayınlanıyor.’

  Şeyh Ekrem El-Kabi de Irak Başbakanı’nın danışmanından, direniş gruplarına ve Gönüllü Halk güçlerine karşı zehirli şantajlarda bulunan haber ajanslarına engel olmak için direniş eksenini destekleyen bir basın komitesi oluşturulmasını istedi.

  Bağdat Valisinin Görüşmesi

  Bağdat Valisi Atvan El-Atvani de Nuceba İslami Direnişi Genel Sekreteri ile görüşme gerçekleştiren bir diğer kişiydi.

  Atvan El-Atvani Irak’ın başkentinin güvenliğinin çok önemli olduğunu belirterek, Nuceba olmak üzere bütün direniş gruplarına, halkın canını korumak için gösterdikleri çabadan dolayı takdir ve teşekkürlerini sundu.

  Şeyh Ekrem El-Kabi de Bağdat Valisinden halka sunulan hizmet düzeyinin arttırılmasını ve teröristlerin saldırısının yaşattığı acıların hafifletilmesini istedi.

  Yüksek İslami Meclis Heyetinin Görüşmesi

  Öte yandan Yüksek İslami Meclis Heyeti de siyasi ilişkiler başkanı Abdullah El-Zeydi ve Parlamento Baş Müzakerecisi Ebu Cihat başkanlığında Nuceba İslami Direnişi Genel Sekreteri ile görüştüler.

  Görüşmede bulunan bu heyet, Irak Yüksek İslam Meclisi Başkanı Seyyid Ammar El-Hekim’in Şeyh Ekrem El-Kabi’ye selamını ileterek, bu ülkenin içerisinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulmasının yolları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:45 Şemhani: Bazı ülkeler Irak ve Suriye’deki teröristleri Afganistan’a aktarmaya çalışıyorlar

  İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi İMGYK Sekreteri Ali Şamhani, bir takım bölge ülkelerinin Afganistan’da devlet ve güvenlik yapısını zayıflatmaya çalıştıklarını ve bununla da Irak ve Suriye’de ağır hezimete uğrayan teröristleri Afganistan’a aktarmak istediklerini bildirdi.

  Dün gece Afgansitan cumhurbaşkanı ulusal güvenlik danışmanı Hanif Atmer ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi İMGYK Sekreteri Ali Şamhani, Taliban’ın Belh eyaletinde askeri bir karakola saldırarak bir grup Afganlı askeri öldürmesini sert bir dille kınayarak, bu terör saldırısında hayatını kaybeden askerlerine ailelerine taziyette bulundu ve İran İslam cumhuriyetinin bu konuda her türlü yardımda bulunmaya hazır olduğunu bildirdi.

  Hükümet, siyasi gruplar ve Afganistan halkının birlik ve dayanışma içinde bu gibi terör saldırılarına karşı sert karşılık vermeleri ve mücadelede bulunmaları gerektiğini bildiren Şemhani, İran ile Afganistan arasındaki istihbarat ve güvenlik işbirliğini genişletmenin iki ülkenin emniyet ve istikrarını beraberinde getireceğini belirtti.

  Cuma günü Taliban teröristlerinin söz konusu askeri karakola saldırısı sonucu 150 Afgan askeri öldürülmüştü.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:42 Siyonist İsrail rejimi Suriye ordusu mevzilerine hava saldırısı düzenledi

  Siyonist İsrail rejimi savaş uçakları, Suriye’nin güneyinde Suriye ordusunu mevziilerini hedef aldı.

  İşgal rejimi İsrail ordusu, Suriye’den iki roket fırlatıldığı bahanesiyle Golan Tepesi’ne füze yağdırdı. Suriye yönetimi ise saldırıya “kesin karşılık verilecek” yanıtı verdi.

  El- Meyadin televizyonu bu hava saldırısında 3 kişinin hayatını kaybettiğini, iki kişinin de yaralandığını bildirdi

  Suriyeli askeri kaynak, “İsrail’e ait uçaklar, yerel saatle önceki gün 18:45’de, işgal altındaki Golan tepelerine yakın bir bölgeden ordumuzun bulunduğu noktalara iki füze fırlatmıştır. Saldırı, maddi hasara neden oldu” dedi. Kaynağa göre saldırı, Suriye ordusunun teröristleri Kuneytra’da püskürtmekte olduğu bir sırada gerçekleşti. Suriyeli askeri kaynak, “Bu eylemler, Silahlı Kuvvetleri’in İsrail’e yakın terörist gruplarla mücadelesini durdurmayacak. Biz buna en yakın zamanda cevap vereceğiz” ifadelerini kullandı.

  Özellikle son dönemlerde terör örgütlerinin Suriye ordusu karşısında ağır hezimetler alması ardından Amerika ve İsrail uçaklarının Suriye ordusu güçleri mevziilerine yönelik saldırıları da artmış bulunuyor.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:37 Londra’da Trump karşıtı gösteri düzenlendi

  İngiltere halkından binlercesi ABD başkanı Trump’ın siyasetlerini protesto etmek amacıyla Londra bilim müzesi önünde gösteri düzenlediler.

  Presstv’nin verdiği habere göre aralarında bilim adamları ve üniversite hocalarının da olduğu İngiltere halkından binlercesi ABD başkanı Trump’ın siyasetlerini protesto etmek amacıyla Londra bilim müzesi önünde gösteri düzenlediler.

  Göstericiler ABD başkanının bilhassa bilim ve hava kirliliği konusundaki siyasetlerini ağır bir dille kınadılar.

  Bundan bir kaç gün önce de “Stop the War Coalition” (Savaş Koalisyonu’nu Durdurun) isimli savaş karşıtı grup tarafından organize edilen ve Nükleer Silahsızlanma Kampanyası’nın (CND) destek verdiği gösteri çerçevesinde ABD’nin Londra Büyükelçiliği önünde bir araya gelen halktan bir grub ABD’nin dünyadaki savaş yanlısı ve saldırgan politikalarını kınamışlardı..

  Gösteride yapılan konuşmalarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın savaş yanlısı ve tehlikeli politikaları savunduğu vurgulanarak, Suriye’de füze, Afganistan’da da devasa bir bomba kullanmasının küresel gerginliği artırdığı ifade edildi.

  Trump’ı destekleyici tavrından dolayı İngiliz hükümetinin eleştirildiği protestoda katılımcılar, üzerinde “Trump’a hayır, savaşa hayır”, “Trump’ın nükleer silah yarışına son verin”, “Ellerini Suriye ve Afganistan’dan çek” yazılı pankartlar taşıdı.

  Trump bu ay içerisinde, Suriye’nin Humus vilayetindeki Şayrat Hava Üssü’ne füze saldırısında bulunurken, ABD ordusu envanterindeki en büyük konvansiyonel bombayı da Afganistan’da kullanmıştı.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:34 Suudi rejiminde bazı yetkililer görevden alındı

  Suudi Arabistan Kralı dün başta Arabistan’ın Washington elçisi olmak üzere idari işlerde çalışan bir çok kişiyi görevinden azlederek yeni atamalar yaptı.

  İRNA’nın arap kaynaklardan naklen verdiği habere göre, Suudi Kralı Melik Salman dün akşam oğlu ve Enerji Bakanı Halid bin Salman’ı , Arabistan elçisi Abdullah bin Faysal bin Turki’nin yerine atadı.

  Arabistan Kralı tarafından yeni atamalara göre, Abdulaziz bin Seed bin Abdulaziz Arabistan’ın Hail bölgesine ve Hisam bin Suud’u ise El Beha bölgesinin valisi olarak göreve atandı.

  Suudi Kralı ayrıca, Suud bin Abdul Muhsin bin Abdulaziz’i de kendi özel müşaviri olarak belirledi.

  Suudi Kralı ayrıca bundan önce kesilen kamu ve askeri kurumlara tahsis olunan ikramiyelerin ödenmesi yönünden tekrar gerekli direktif verdi.

  Bu arada Arabistan Maliye Bakanlığı önceki günkü açıklamasında mali sıkıntılar sebebiyle yeni icra ve harcamaların en aza indirilmesi gerektiğini belirtti.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:31 Beşşar Esad: Teröristler yok edilinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz

  Suriye cumhurbaşkanı Suriye topraklarında teröristlerin kökünün kurutuluncaya kadar terörizm aleyhinde savaşın devam edeceğini söyledi.

  SANA ajansına göre, Beşar Esad, Baas Partisi Merkez Komite oturumunda yaptığı açıklamada, Suriye devletinin, bu ülkenin topraklarını parçalamak ve birliğini bozmak isteyen Batılıların senaryoları ve komplolarına karşı direnmeye devam edeceğini söyledi.

  Beşar Esad, Suriye’nin düşmanlarının şom hedeflerini gerçekleştirmek için bütün araçlarını Suriye’ye karşı kullandıklarını ve bunların en bariz olanının da Vahabi ve İhvan Terörizmi olduğunu söyledi.

  Suriye cumhurbaşkanı, Batının Suriye’ye müdahalesinin, terörizme destek amaçlı olduğunu belirterek Amerika’nın başını çektiği batının Suriye’ye müdahalesinin teröristlerin lehine olduğunu söyledi.

  Beşar Esad, Amerika’nın Han Şeyhun bölgesine yönelik düzenlenen şaibeli kimyasal saldırıyı bahane ederek Suriye hava üssüne saldırısına da temasla, bu saldırının Suriye ordusunun teröristleri yenilgiye uğratmasından dolayı gerçekleştiğini söyledi.

  Beşar Esad, Astana ve Cenevre oturumu görüşmelerinden ümitli olduğunu ve bu oturumların Suriye’de akan kanın durmasıyla sonuçlanmasını ümit etti.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:29 IŞİD Musul’da kimyasal saldırı düzenledi

  Irak’ın Musul kentinin batısında IŞİD teröristlerinin kimyasal içerikli mermiler kullandıkları ve 6 kişinin öldüğü bildirildi.

  Rusya Sputnik haber ajansının bildirdiğine göre, sözkonusu saldırıda en az 12 kişi de yaralandı.

  Bu arada bölgedeki Arap medyasından bazı kuruluşlar da, IŞİD’in Musul’un es’Sovre mahallesine düzenlediği saldırıda onlarca insanın öldüğünü bildirdiler. Henüz Irak resmi kaynakları IŞİD’in kimyasal saldırı düzenlediği haberlerini doğrulamadılar.

  Haberlere göre, IŞİD, Musul’u sultasına geçirdikten sonra 7. kez kimyasal silah kullanmaktadır.

  18 Nisan tarihinde de Musul’daki yabancı danışmanlar, IŞİD’in kimyasal saldırısına hedef olmuş ve 25 kişi yaralanmıştı.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:27 Tahran’daki Uluslararası Suriye Toplantısı sona erdi

  Tahran’da düzenlenen Uluslararası Suriye toplantısı bir bildiri yayınlayarak faaliyetlerini sonlandırdı.
  Salı ve Çarşamba günleri İran-Rusya ve Türkiye teknik heyetlerin katılımı ile Tahran’da düzenlenen toplantıya BM teknik heyetleri de katıldı.
  Toplantıda katılımcı ülke heyetleri ateşkes, tutukluların ve kaçırılanların takası konularını tartıştılar.
  Tahran oturumunda ayrıca iki hafta sonra Astana’da düzenlenmesi karalaştırılan toplantı ile ilgili konular gündeme geldi ve taraflar Astana oturumu öncesi uzmanlar düzeyinde bir görüşme yapılmasını kararlaştırdılar.
  İran Dışişleri Bakanlığı toplantı sonrası yayınladığı bildiride, Astana sürecinin Suriye krizinin bir an evvel tamamlanması için yolun açılması temennisinde bulundu.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:24 Zarif: ABD, İran karşısında yaptırım ile sonuç elde etmeyecek

  İran Dışişleri Bakanı Zarif, Amerikan yetkililerinin bugün her zamankinden ziyade ihtiyaçları olduğu şeyin söylem ve eylemlerinde gerçekçilik ve akılcılıkla birlikte İran’daki gerçekleri anlamaları olduğunu kaydetti.
  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif dün akşam ABD Dışişleri Bakanı’nın İran’a karşı sözlerine gösterdiği tepkide, ABD’lilerin, İran ve İranlılar karşısında yaptırım, tehdit ve husumet ile asla sonuç almayacaklarını bilmeleri gerektiğini kaydetti.
  ABD Dışişleri Bakanı’nın İran’ın nükleer anlaşma ile yükümlülüklerini yerine getirdiğine dair çelişkili sözlerine dikkat çeken Zarif, ABD’nin temelsiz suçlamalarının bu ülkenin İran’ın nükleer anlaşma uyarınca yükümlülüklerine uyduğu itirafının üstünü örtemeyeceğini vurguladı.
  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Salı günü Temsilciler Meclisi Başkanı’na gönderdiği mektupta, İran’ın nükleer anlaşma ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirtti.
  Tillerson ancak daha sonra İran İslam Cumhuriyeti’ni nükleer hayaller peşinde olmakla çelişkili bir biçimde suçladı.
  İran Dışişleri Bakanı, ABD’nin UAEA tarafından PMD dosyasının kapanması sırasında yalan olduğu ortaya çıkan temelsiz suçlamalarıyla uluslararası camiayı saptırmaya artık gücü yetmeyeceğini bilmesinin gerektiğini belirtti.
  Amerikan yetkililerinin İran’ı terörizme destek vermekle temelsiz suçlamaları hakkında ise Zarif, ABD’nin yanlış hesapları ve tedbirsizliği ve de geçtiğimiz senelerde bölgesel ortaklarının garazkar telkinleri yüzünden terörizmin türetip, yayıldığını kaydetti.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:21 Musul’un batısında teröristler yolun sonuna yaklaştı

  Irak Gönüllü Halk Güçleri Komutanlarından Muhammed el-Basri, Musul’da IŞİD ile yaşanan mücadele ve Musul’un son durumu hakkında açıklamada bulundu.
  Irak Gönüllü Halk Güçleri Komutanlarından Muhammed el-Basri İran basınına verdiği röportajda, Musul’un batısının kurtarılması operasyonundaki son gelişmelerle ilgili şu açıklamalarda bulundu: Musul’un batısının kurtarılması operasyonuna katılan silahlı kuvvetler ve ordu birlikleri IŞİD terör örgütünün her yönden kuşatma altına almayı başardı.
  El-Basri Musul’un batısında, IŞİD terör örgütünün birkaç küçük geçişin dışında tüm yollarının kapandığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Yeni bölgelerin ve mahallelerin kurtarılmasıyla bu geçişler de kapanacaktır ve böylece Musul’un %70’ini kurtarmayı başararak operasyonun sonuna yaklaşmış olacağız.
  Iraklı bu komutan yaptığı açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü: Ordu güçleri ve silahlı kuvvetler tüm imkanlarıyla ve Gönüllü Halk Güçlerinin desteğiyle Musul’un batısında IŞİD’in elindeki bölgeleri kurtararak ilerlemelerini sürdürmektedir.
  El-Basri açıklamalarının devamında, Musul’un batısındaki bazı mahallelerde IŞİD teröristleri ile Irak Ordusu arasındaki şiddetli çatışmalara işaret ederek şu ifadeleri kullandı: Her ne kadar IŞİD terör örgütü bu mahalleleri kaybetmemek için tüm inkanlarını seferber etse de ancak Iraklı güçler şiddetli çatışamalara rağmen bu mahallelerdeki ilerlemelerini sürdürüyor.
  Iraklı komutan sözlerinin sonunda Musul’un batısında ve doğusunda bulunan silahlı birlikler arasında tam bir koordinasyon ve işbirliği içinde olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: IŞİD terör örgütünün Musul’da her taraftan kuşatılması bu koordinasyon ve işbirliğinin bir sonucudur ve Musul’un batısında geriye kalan küçük çıkışların kapanması haberi de, Musul’un kurtarılma operasyonunun bu aşamasının sona ermesiyle birlikte yakın zamanda ilan edilecektir.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:19 Nuri el-Maliki: Erdoğan’ın açıklamaları Irak halkına karşı derin düşmanlık beslendiğini göstermektedir

  Nuri el-Maliki, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak Gönüllü Halk Güçleri hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.
  Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı ve eski başbakanı Nuri el-Maliki yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve diğer yetkililerin Irak Gönüllü Halk Güçleri ile ilgili açıklamalarının Irak halkına duyulan derin düşmanlığın ve bu halkın içişlerine açık müdahalenin göstergesi olduğunu belirtti.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan yakın zamanda katıldığı bir televizyon programında Irak Haşdi Şabi Güçlerini terörist grup olarak tanımladı.
  Bu açıklamaların ardından, Irak Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Bağdat’taki Büyükelçisinin Bakanlığa çağrıldığını açıkladı.
  Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de perşembe günü yaptığı açıklamada Erdoğan’ın müdahaleci açıklamalarına tepki olarak şu ifadeleri kullandı: Irak hakim bir ülkedir ve Haşdi Şabi Güçleri kanunlara bağlı ve hükumetin denetimi altındadır.
  El-İbadi ayrıca Irak’ın içişlerine müdahale edilmemesini istedi.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:17 Arapların İran’a yakınlaşması, siyonistlere ölümcül darbedir

  Mısır’ın Uluslararası Diyalog Etüt Merkezi Başkanı Ferhat Cüneydi, Arap ülkelerinin İran’a yakınlaşması korsan İsrail’e indirilen ölümcül darbe olacağını belirtti.
  Cüneydi, ancak Kahire karşı karşıya bulunduğu bazı baskılardan ötürü Arabistan’ın düşmanlığına tepki vermekten kaçındığını kaydetti.
  İran ve Rusya da Mısır gibi benzer baskıların altında bulunduğunu belirten Cüneydi, fakat bu iki ülke Mısır’ın aksini bu baskılara karşı koyabilecek güce sahip olduklarını vurguladı.
  Cüneydi, Arap ülkelerinin İran’a yakınlaşması korsan İsrail’e indirilen ölümcül darbe olacağını belirtti.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:15 Arap Birliği: Arap ülkelerinin mali durumu vahimdir

  Arap Birliği, Arap ülkelerinin mali durumunu vahim olarak niteledi.
  Arap Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Hemidi, Arap ülkelerinin bütçe açığının kişi başına gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 10’u üzerine çıktığını, bu ülkelerin iki yıldır üst üste mali açıdan durumlarının uygun olmadığını ifade etti.
  Hemidi ayrıca, Arap ülkelerinin ekonomik yapılarında geniş çaplı değişiklik yapılması gerektiğinin altını çizdi.
  Dünya Bankası da en yeni raporunda, Fars Körfezi’nin kıyısındaki Arap ülkelerini bekleyen ekonomik kriz ve ekonomilerinde büyüme oranının düşmesi konusunda uyarıda bulundu.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:13 Şam kırsalında yer alan Belvadin Tepesi ve bölgesi teröristlerden temizlendi

  Sana ajansına açıklamada bulunan Askeri kaynak, Suriye ordu birliklerinin Şam kırsalının batısında yer alan; Zebadani, Madaya, Bıkkiyn ve daha birçok bölgeye kuş bakışına sahip olmasıyla yüksek bir stratejik önem kazanan Belvadin Tepesi ve bölgesini tamamen kontrollerine aldıklarını belirtti.
  Kaynak yüksek sayıda teröristin öldürüldüğü operasyonlarda, onlara ait ağır silahlar, araçlar, karargah ve siperlerin de tahrip edildiğini kaydetti.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 11:11 Lübnan ordusu IŞİD’in Kalemun emirini öldürdü, 10 teröristi yakaladı

  Lübnan ordusu Suriye sınırlarına yakın düşen Ersal Beldesinde IŞİD mevkilerine karşı operasyonlarda bulundu. Operasyonda yaşanan çatışmalarda IŞİD’in Suriye’de Kalemun Bölgesinin sözde emiri sayılan Hasan el Mlays’ın öldüğü kaydedildi. Operasyonda aralarında Suriyelilerin de bulunduğu 10 terörist tutuklandı.
  IŞİD emiri olarak bilinen azılı terör elebaşı Mlays; Ersal Bölgesinde Lübnan ordusu ve güvenlik güçlerine tabi mevkilere saldırmış, kaçırılan Lübnanlı 2 askeri de infaz etme eylemlerine katılmıştı.

  ****************************************************************************************************
 • 23 Nis 2017 10:57 Miraç Kandilimiz mübarek olsun

  Dünya Müslümanlarının Mübarek Miraç Kandilini Ruh-u Canımızla Tebrik Ederiz.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git