• 25 May 2017 23:02 İran üçüncü yeraltı füze fabrikasını inşa etti

  İran üçüncü yeraltı balistik füze fabrikasını inşa etti.
  İran’ın üçüncü yeraltı balistik füze fabrikasını inşa ettiği duyuruldu.
  İran Devrim Muhafızları’ndan Amirali Hacızade, fabrikanın Devrim Muhafızları tarafından inşa edildiğini ve füze programını geliştirmeyi sürdüreceklerini söyledi.
  Hacızade, “düşmanlarımızın, Amerika ve Siyonist rejimin füze programımıza sinirlenmesi doğal çünkü İran’ın zayıf bir pozisyonda olmasını istiyorlar” dedi.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 23:00 Karikatür – Suud rejimi ABD’den aldığı silahları teröristlere aktarıyor

  Karikatür – Suud rejimi ABD’den aldığı silahları teröristlere aktarıyor

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:59 Teröristlerin füze imal atölyelerinde kimyasal madde bulundu

  Homs Kentinin batı kenarları Vaer Semtinde teröristlerin İdlib ve Halep kırsalına tahliye edilmeleri öncesinde özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerini etkisizleştirme çalışmaları devam ediyor.
  Homs Valiliğinde bir kaynak; semtte arama tarama operasyonları yürüten patlayıcı uzmanlarının büyük bir yerleşim binası önünde büyük miktarda patlayıcı ile hazırlanmış bombalı bir araç bulduklarını belirtti. Kaynak ordu birliklerimize tabi patlayıcı uzmanlarının bombalı aracı başarıyla etkisiz hale getirdiklerini ifade etti.
  Arama tarama operasyonları sırasında sivil yerleşim binalarında teröristlerin karargahlara dönüştürdükleri bir çok yerin bulunduğuna dikkat çeken kaynak; teröristlerin masum sivil insanları canlı kalkan olarak kullandıkları bu evleri tutukevleri, işkence yerleri, patlayıcı düzenekleri ve roket imalatında kullandıklarının altını çizdi.
  Kaynak füze ve roketleri imal etmede kullandıkları atölyelerin birçoğunda da kimyasal maddeler ele geçirildiğine vurgu yaptı.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:56 Humus’ta 150’den fazla terörist silah bırakarak Suriye ordusuna teslim oldu

  Humus şehrinin kuzeyinde, Suriye ordusu tarafından yıllardır kuşatılmış olan teröristlerin bir kısmı teslim oldu.
  Suriye Arap Haber Ajansı’nın(SANA) haberine göre; Telbise, Hula ve Rastan kasabalarında bulunan en az 155 terörist, hükümet güçlerine teslim oldu.
  Teslim olan teröristlerin tamamının aftan yararlanacakları ve savaş öncesi yaşamlarına dönmeleri için gereken koşulların sağlanacağı bildirildi.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:53 Suriye ordusu Palmira çevresinde büyük bir alanı kontrol altına aldı

  3 gün önce Palmira şehrinin güneybatısı ve Karyateyn’in doğusundaki dağlardan eş zamanlı olarak taarruza geçen Suriye ordu birlikleri; bugün yaklaşık 1400 kilometrekarelik bir alanda kontrolü sağlamayı başardı.
  Önceki gün Barda köyü ve çevresindeki dağlarda kontrolü sağlayan Suriye ordusu ve müttefikleri, bugün hızlı bir hücumla Huneyfis, Busira,Savana kasabalarıyla birlikte onlarca dağ ve tepeyi IŞİD’den temizledi.
  3 gün içerisinde yaklaşık 2500 kilometrekare IŞİD’den temizlenirken, operasyon ülkenin merkezi ve doğusunda yer alan çöl bölgelerinde devam ediyor.
  Bu hamlelerle birlikte; ordu birliklerinin, Palmira-Şam-Suveyda yolunu tekrar açarak doğu cephesini tek hat üzerinde toplamak istediği görülüyor.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:49 Suriye ordusu Palmira ve Humus sınırlarının kıyısındaki Rif Dimaş’taki cepheyi birleşti

  Suriye ordusu ile Hizbullahın binlerce asker ve askeri araçla başlattığı taarruz sonucu Palmira ve Humus sınırlarının kıyısındaki Rif Dimaş’taki cepheyi birleştirmeyi başardı.
  2014 yılından itibaren ilk kez Suriye Ordusu ve Hizbullahın Şam ve Palmira’yı birbirine bağlayan bütün yolların kontrolünü ele geçirerek M90, M53 ve M45 otoyollarını kullanıma açtı.Ordunun IŞİD’e karşı hızlı ilerleyişi 2017 yılında Suriye sahasındaki en büyük askeri hamle olarak görülüyor.
  IŞİD’in Humus’un merkezinden tamamen çekilmeye zorlanmasıyla 2000 kilometrekarelik bir alan 48 saat içinde ordu kontrolüne geçti. Ordunun bu ilerleyişi IŞİD’in elindeki toprakları önemli ölçüde azalttı.
  Bugün özgürleştirilen yerler arasında Abu Deli Dağları, Mankurah, Tunyat Vada, Al-Anibeh üçgeni, Kan Al-Anibe, Uleniye şehri , Bardah şehri, Al-Savvana’nın tamamı, Mankoura taş ocağı, Zakakiyat Halil Dağları ve kavşak konumunda bulunan Al-Busra bulunuyor.
  Bunlara ek olarak, Suriye hükümetine bağlı kuvvetler ile Hizbullah, Doğu Kalamun’da kuşatma altında olan teröristlerle çöllerdeki ABD destekli isyancıların birleşme umudunu sona erdirdi.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:43 Şehit Kassam komutanı Mazin Fukaha’nın katilleri Gazze’de idam edildi

  Gazze’deki İçişleri Bakanlığı, El-Kassam Tugayları komutanı Mazin Fukaha’nın katillerine verilen idam cezalarını bugün (25 Mayıs Perşembe) ikindiden sonra infaz etti.
  Bakanlık, idama mahkûm edilen üç kişinin cezalarının Gazze kentindeki Pasaport Dairesi avlusunda toplumun önde gelen şahsiyetlerinin huzurunda infaz edildiğini açıkladı.
  Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen infazları basın-yayın organlarının takip etmesine ise izin verilmedi.
  Gazze’deki İçişleri Bakanlığı, infazların İslam şeriatına ve Filistin yasalarına uygun gerçekleştirildiğini belirterek, infazlarla ilgili herhangi bir görüntü veya fotoğraf yayınlanmaması uyarısında bulundu.
  Bakanlık, yasağa uymayarak infazlarla ilgili görüntü veya fotoğraf yayınlayanların cezalandırılacaklarını açıkladı.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:31 Homs’un Vaer semtinden tahliye edilen aileler evlerine geri dönüyor

  Terör örgütleri ve işeverenleri kimi yabancı güçlerin verdikleri vaatlere kanarak Homs Kentinin Vaer Semtinden çıkan ailelerin bir kısmı Halep kırsalının kuzeydoğusu Cerablus Bölgesinde gittikleri yerlerde insanlık dışı koşullara tanık olmaları ve vaatlerin sahteliğini görmeleri ardından Vaer Semtindeki evlerine dönmeye devam ediyor.

  Homs Valiliğinde bir kaynak SANA’ya açıklamalarında; daha önce uzlaşma anlaşması kapsamında Cerablus’a giden ailelerden 6 ailenin bugün Vaer Semtinde evlerine döndüklerin belirtti. Kaynak söz konusu ailelerin gittikleri Cerablus Bölgesindeki kamplarda insanlık dışı bir muamele gördüklerini, daha önce terör örgütleri ve işverenlerinden aldıkları vaatlerin gerçekle ilgisi olmadığına tanık olmaları ardından Vaer Semtine dönme kararı aldıklarını ifade ettiklerini aktardı.

  Cerablus Bölgesindeki kamplarda Vaer Semtine dönmek için can atan yüksek sayıda ailelerin bulunduğunu belirten altı aile; terör örgütleri ve işverenlerinin geri dönüşü engellemek için ailelerin saflarında asılsız spekülasyonlarla korku yaymaya çalıştıklarına dikkat çekti. Aileler terör örgütlerin yanı sıra Türkiye ve Suudi Arabistan rejimlerinin kamplarda bulunan Suriyelilerin durumlarıyla adeta siyasi ticaret yaptıklarını vurguladılar.

  Vaer Semtinde silahlarını teslim etmeyip Cerablus’a gitmek isteyen vatandaşlardan yüzlercesi gittikleri yerlerde insanlık dışı koşullara tanık olmaları ardından devletin yardımlarıyla semte geri döndüler.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:29 Homs’un Vaer semtinde Amerikan ve İsrail yapımı füzeler bulundu

  Homs Kentinin batı kenarları Vaer Semtinin teröristlerden tahliye edilmesi ardından bu teröristlerin semtten çıkmadan önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bubi tuzaklarını etkisizleştirme operasyonlarını sürdüren ordu birliklerimiz bugün aralarında Amerikan ve İsrail yapımı füzelerin bulunduğu büyük miktarda cephane ele geçirdi.

  Homs Valiliğinde bir kaynak Vaer Semtinde arama tarama operasyonlarında bulunan ordu birliklerimizin teröristlerin çıkmadan önce kullandıkları karargah ve cephane depolarının ele geçirildiğini söyledi. Ele geçirilen çok sayıda ve muhtelif tür füze ve roketlerin önemli bir kısmının Amerikan ve İsrail yapımı olduğuna dikkat çeken kaynak; terör karargahlarında ayrıca bomba düzenekleri, gece görüş dürbünleri, gelişmiş keskin nişancı silahları, çelik zırhlar ve gaz maskeleri bulunduğunu aktardı. Kaynak aynı zamanda muhtelif tür ve yüksek sayıda uzun namlulu silahlar ve oldukça büyük miktarda mühimmat ele geçirildiğini kaydetti.

  Kaynak arama tarama operasyonlarında daha önce teröristlerin sivil ve askeri bölgeleri hedef almada kullandıkları füze ve roketlerin imal edildiği atölyeler ve bu atölyelerde kimyasal maddelere ek olarak işkence mekanları, karargahları ve bu karargahlarda önemli dokümanlar ele geçirildiğini ifade etti.

  Bu arada Vaer Semtinde özel ve kamu mülkleri bubi tuzaklarından temizleme çalışmaları devam ederken, muhtelif kurumlara tabi ekiplerde hizmet kurumları ve altyapı şebekelerini onarma amacıyla yoğun çalışmalarda bulunmaktalar.

  Semtin terörden arındırılması ardından binlerce vatandaş semtte evlerine dönerken, silahlarını telsim etmeyi reddedip Halep kırsalının Cerablus Kentine giden onlarca aile de orada gördüğü insanlık dışı muameleden sonra semte dönüp af kararından faydalandı.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:25 İran’a HAMAS’a destek verdiği bahanesiyle yeni yaptırımlar uygulanacak

  Amerikan Temsilciler Meclisi dış ilişkiler komitesi başkanı İran başta olmak üzere bazı ülkelere HAMAS’a destek verdikleri gerekçesiyle yeni yaptırımlar uygulanması için toplantı yapıldığını bildirdi.

  Ed Royce yakın zamanda İran başta olmak üzere bazı ülkelere HAMAS’a destek verdikleri gerekçesiyle yeni yaptırımlar uygulanması için toplantı yapıldığını bildirdi.

  Royce yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Bu hafta HAMAS’a destek veren kişi ve ülkelerin bunların başında İran’ın Amerika’nın yaptırım listesine girmesi amacıyla bir taslak sunmuş olmaktan gurur duyuyoruz. Eğer Amerika İran’ın yönetim şekline gerektiği kadar dikkat etseydi bu gün müttefikimiz olan Yemen hükumetinin yıkılışına şahit olmazdık.

  Royce daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Birlik olmamız durumda bu yaptırımlar uygulanabilir, biz mektup yazarak ve görüşme yaparak ülkeleri uygulamaları karşısında sorumlu tutmaya çalışıyoruz. Halkımızın, milli güvenliğimizin ve müttefiklerimizin güvenliği tehlikeye girdiğinde, ciddi kararlar alınmalıdır.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:23 UNICEF: 10 milyon Yemenli çocuk yardıma muhtaçtır

  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, Arabistan liderliğindeki koalisyonun iki yıldır Yemen’e karşı devam eden saldırılarının Yemen’de en büyük insanlık felaketinin ortaya çıkmasına ve 10 milyon Yemenli çocuğun yardıma muhtaç olmasına neden olduğunu söyledi.

  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu yayınladığı son bildiride şu ifadelerde bulundu: ‘Yemen’de 9 milyon 600 bin çocuk yardıma muhtaçtır. Çünkü iki yıldır sürekli olarak devam eden çatışmalar, açlık ve kıtlığa neden oldu ve bu ülke en kötü insanlık felaketlerinden birinin içine sürüklemiştir.

  Bu savaş, gıda yetersizliğine ve Yemenli çocuklar arasında açlığın yayılmasına neden olmuştur.

  Kirli su kaynakları, akarsuların temizlenmemesi ve biriken çöplerin boşaltılmaması, Yemen’de kolera salgınına neden olmuştur. Öyle ki, sadece bir ayda 323 kişi hayatını kaybetmiştir.’

  Bu bildirinin başka bir bölümünde, Ortadoğu’daki ve Kuzey Afrika’daki savaş ve huzursuzlukların 24 milyon çocuğunun hayatını ölüm tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığı belirtildi.

  Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, Amerika’nın yeşil ışık yakmasıyla birlikte iki yıl önce Yemen’e karşı kapsamlı bir saldırı başlatmış ve bu ülkeyi kuşatma altına almıştır.

  Bu durum yaklaşık 10 bin Yemenlinin öldürülmesine, binlerce kişinin yaralanmasına ve yine milyonlarca kişinin yerinden edilmesine neden olmuştur.

  Okullar ve hastaneler olmak üzere Yemen’in alt yapısı tahrip olmuş ve Yemen, kuşatmaların gölgesinde şiddetli gıda, ilaç ve tıbbi malzeme yetersizliği ile ve yine kıtlık ve salgın hastalıklarla karşı karşıya kalmıştır.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:19 Yemen’de Koleraya yakalananların sayısı 36 bine ulaştı

  Suudilerin işgalinin gölgesinde Birleşmiş Milletler Yemen’de, kolera salgınının görülmemiş bir şekilde ve hızla yayıldığını ve koleraya yakalananların sayısının muhtemelen 36 bin kişiye ulaştığını belirtti.

  Yemen’deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick yaptığı basın açıklamasında şu ifadelerde bulundu: ‘Yemen’deki hastalık, hızla ve görülmemiş bir şekilde Yemen geneline yayılıyor ve iki yılı aşkın bir süredir savaş ve çatışmalardan acı çeken kadın, erkek ve çocukları bu hastalığa yakalanma tehlikesi ile karşı karşıya bırakıyor.

  Yemen doktorlar merkezi son haftalarda koleraya yakalanma ihtimali olan 35 bin 500 kişinin adını kaydetti ve bu sayının en az üçte birini çocuklar oluşturuyor.

  Bu dönemde en az 361 kişi kolera hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti ve yaşanan bu kayıpların Yemen’in 22 eyaletinden 19’undan olduğu belirtildi.

  Birleşmiş Milletler ve müttefiklerinin Yemen’deki bu hastalıkla mücadele etmek için 55 milyon dolara ihtiyacı var.’

  McGoldrick, bütün ülkelerden Yemen’e yardım etmelerini ve şiddetli açlık sıkıntı yaşayan bu ülkeye yeni bir öldürücü darbe vurmamalarını istedi.

  Yemen’deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick şu ifadelerde bulundu: ’17 milyon Yemenlinin acil gıda yardımına ihtiyacı var ve yaklaşık 7 milyon kişi de kıtlığın eşiğindedir ve aynı zamanda 462 bin kişi de şiddetli gıda yetersizliğinden acı çekmektedir.’

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:16 Rusya: Suriye’nin kuzeyinde şiddet olaylarının artma ihtimali yüksek

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ankara’dan gelen bazı açıklamaların, Suriye’nin kuzeyinde şiddet olaylarının artması ihtimalinin yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi.

  Tesnim Haber Ajansı – Mariya Zaharovaşu ifadeleri kullandı: “Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) karşı geniş çaplı bir operasyon başlatılacağına ilişkin Ankara’dan gelen tehditler ve Kürtler ile Türkiye destekli yasal olmayan silahlı güçler arasında düzenli olarak yaşanan çatışmalar, Suriye’nin kuzeyinde şiddet olaylarının artması ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.”

  Sputnik’in haberine göre Zaharova ayrıca, ABD’nin 18 Mayıs’ta Suriye’nin güneyindeki El Tanf’taki hükümet güçleri konvoyuna düzenlediği hava saldırısının, bu konvoyun ABD’li askerler ve silahlı muhaliflere karşı tehdit oluşturmasıyla gerekçelendirilmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

  Söz konusu hava saldırısının ‘uluslararası hukukun bariz bir ihlali’ olduğunu belirten Zaharova, “Batılı partnerlerimiz, Suriye’deki teröristlere karşı koyulması için karada ve havadaki tüm oyuncuların güçlerinin birleştirilmesi gerektiğini hâlâ anlayamamış gibi görünüyor” dedi.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:13 Büyük Şeytan Amerika, korsan İsral’e 75 milyon dolarlık yardım yapacak

  Rusya el-Youm’un haberine göre İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Amerika’nın İsrail’in hava savunmasını desteklemek için 75 milyon dolarlık ek yardım yapacağını açıkladı.

  Rusya el-Youm’un haberine göre İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Amerika’nın İsrail’in hava savunmasını desteklemek için 75 milyon dolarlık ek yardım yapacağını açıkladı.

  İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Amerika 3 gün önce İsrail’in hava savunmasını desteklemek için 75 milyon dolarlık ek bütçe ayırdı” dedi.

  Amerika’nın 2016 yılında İsrail’le yaptığı bir anlaşma çerçevesinde İsrail’e 10 yıl boyunca yılda 3 milyar 800 milyon dolarlık askeri yardım yatığı bildiriliyor.

  Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Riyad ziyaretinde Suudi Arabistan’la yaptığı 350 milyar dolarlık silah anlaşması öncesinde, İsrail’in istihbarattan sorumlu bakanı Yisrael Katz, Amerika’nın Suudi Arabistan’la yaptığı silah anlaşmalarında İsrail’in bölgedeki askeri üstünlüğünün korunmasına dikkat etmesi gerektiğini söylemişti.

  Amerikan Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan ziyaretinin ardından İsrail’e gitmişti.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:10 Açlık grevindeki Filistinli esirlerden 60’ının durumu vahim

  Terör rejimi zindanlarındaki şartları protesto için açlık grevine giden filistinlilerden 60’ının durumunun kötüleştiği ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

  Presstv’nin haberine göre, Filistinli esirler encümeni avukatları, açlık grevindeki Filistinli esirlerin durumlarının iyi olmadığını belirterek, 38 günü geride bırakan Filistinli esirlerin açlık grevinde bazılarının durumlarının vahim olduğunu belirttiler.

  Avukatlar, açlık grevindeki Filistinli esirlerden bazılarının hatta elbiselerini değiştirecek güçten bile yoksun olduklarını söylediler.

  Filistinli esirler, terör rejimi İsrail’in cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalarını protesto için 17 nisanda açlık grevine gitmişlerdi. Açlık grevine giden Filistinli esirlerin sayısının 2 bini bulduğu bildiriliyor.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:08 Ayetullah Cenneti Bahreyn rejimini uyardı

  İran Rehberlik Fakihler Meclisi başkanı Ayetullah Cenneti, Bahreyn rejimi güvenlik güçlerinin bu ülkenin tanınmış Şii alimlerinden Şeyh İsa Kasım’ın evine düzenlediği saldırıya tepki göstererek uyarıda bulundu.

  İRİB ajansına göre, Cenneti, dün yaptığı açıklamada, Bahreyn rejiminin sözkonusu saldırısını kınarken, Şeyh İsa Kasım’ın suçunun hak ve adalet için çaba göstermesi olduğunu söyledi.

  Ayetullah Cenneti, Bahreyn halkının zulüm karşısında zafer elde edeceğini ümit ederken Suudi rejiminin de cinayetlerine temas etti ve ”Suudi rejimi mazlumları öldürmeye devam ediyor ama sonuçta bu soykırım kendine de ulaşacak” dedi.

  Ayetullah Cenneti, ayrıca Hürremşehr’in devrik Saddam rejiminin işgalinden kurtarılışının yıldönümüne de işaretle, bu zaferi bütün müslümanlar için gurur kaynağı olarak gördüklerini belirterek, ”fedakarlık, cihad ve şehadet yoluna devam edilmeli ve bu öyle olmalı ki, Amerika ve diğer düşmanlar İslam inkılabına zarar veremesin” dedi.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:06 Al-i Halife rejimi, Şeyh İsa Kasım’ı sürgüne göndermeye çalışıyor

  Al-i Halife rejimi, Suudi Arabistan ve ABD’nin desteği altında, ülkenin önde gelen din adamı Şeyh İsa Kasım’ı küstahça sürgüne göndermeye çalışıyor. Bahreyn halkı ise, rejimin yaptıklarından çok öfkelenmiştir.

  Al-i Halife rejiminin Şeyh İsa Kasım askeri ve adli girişimlerini geçen Pazar gününden itibaren yeni bir boyut kazanmıştır. Şeyh İsa Kasım hakkında bir yıllık hapis cezasının verilmesi ve mal varlığına elkonulmasının ardından, Manama’nın ed-Doraz bölgesine Bahreyn ve Suudi Arabistan askerleri saldırarak, Şeyh İsa Kasım’ın evini kuşatma altına aldılar.

  Bu olayların ardından Bahreyn halkı yeniden ayaklanarak, Şey İsa Kasım’a destek gösterileri düzenlerken, Al-i Halife rejimini protesto ettiler.

  Gelinen noktada Al-i Halife rejiminin Şeyh İsa Kasım’ı sürgüne gönderme planını gündemine aldığı ifade ediliyor.

  Bu bağlamda, Lünban el-Meyadin tv kanalı, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Bahreyn’in Şeyh İsa Kasım’ın ed-Doraz bölgesinden Irak’a sürgün edilmesi talebini geri çevirdiğini duyurdu.

  El-Meyadin, aracılardan birinin Bahreyn yönetiminin Şeyh İsa Kasım’ın Necef-i Eşref’e sürgün edilmesi talebini, Haydar İbadi’ye sunduğunu, ancak Irak Başbakanı’nın buna karşı çıktığını belirtti.

  Al-i Halife rejimi Şeyh İsa Kasım’ı sürgüne göndermeye çalışırken, ülkede halk itirazları tırmanmış bulunuyor.

  Bahreynli din adamları, Şeyh İsa Kasım’a destek için Çarşamba ve Perşmbe günlerinde ülkede genel yasal ilan ettiler.

  Bahreyn Alimler Birliği yayınladığı bildiride, ed-Doraz bölgesine ve Şeyh İsa Kasım’ın evine düzenlenen saldırıdan ve bu ülkede yaşanan kaos ve karmaşadan Bahreyn rejiminin sorumlu olduğunu bildirdi.

  Bahreyn alimleri, sözkonusu saldırının ardından Şeyh İsa Kasım’dan haber alamadıklarını belirterek Bahreyn rejimini uyardılar.

  Bu arada Bahreyn’den dün alınan haberlere göre, ülkenin bir çok bölgesinde Şeyh İsa Kasım’a yönelik destek gösterileri düzenlendi.

  Daha önce Suudi rejimi dışişleri bakanlığından bir kaynak, Bahreyn rejiminin sözkonusu girişimine destek verdiklerini açıklamıştı. Sözkonusu kaynak, Bahreyn’in güvenlik ve istikrarının Arabistan ile Fars Körfezi İşbirliği Şurası ülkelerinin güvenliği ve istikrarı olarak gördüklerini bildirmişti.

  Bahryen İnsan Hakları Merkezi Başkanı Şeyh Misem Selman da yaptığı açıklamada, Şeyh İsa Kasım’ın akıbetinin dünya için belirsiz olduğunu açıkladı.

  Selman, onlarca silahlı askerin sağlık durumu, dini ve milli konumuna bakmadan Şeyh İsa Kasım’ın evine sığınan kişilere saldırdığını hatırlattı.

  Bahreyn mahkemesinin Şeyh İsa Kasım hakkında verdiği kararın ardından başlayan gösterilere Al-i Halife güçlerinin düzenlediği saldırılarda en az 6 kişi hayatını kaybetti, 200’ü aşkın kişi de yaralandı.

  Al-i Halife güvenlik güçleri ayrıca 300 kişiyi gözaltına aldı.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 22:03 Bahreyn rejiminin halkı sindirme politikaları sürüyor

  Bahreyn Ağır Ceza Mahkemesi, Al-i Halife rejiminin süregelen baskıcı politikalarının devamında 5 siyasi tutuklu hakkında müebbet hapis cezası verdi.

  Mehr haber ajansının verdiği habere göre, Bahreyn Ağır Ceza Mahkemesi bugün 8 Bahreynli’nin daha vatandaşlığını iptal etti.

  Al-i Halife askerlerinin ülkenin büyük din adamlarından Şeyh İsa Kasım’ın evine baskın düzenlemesinin ardından Bahreyn’de vatandaşlara yönelik yeni gözaltı dalgası başladı.

  Al-i halife uşakları Şeyh İsa Kasım’ın evinin bulunduğu ed-Doraz bölgesindeki evlere baskın düzenleyerek, çok sayıda genci boş yere gözaltına aldı.

  Öte yandan Bahreyn halkı, güvenlik güçlerinin uyarısına rağmen ed-Doraz bölgesindeki sokaklarda toplanarak, protestocuların bastırılmasına karşı öfkelerini duyuruyorlar.

  Şey İsa Kasım’ın evine düzenlenen saldırının ardından Bahreyn halkı ayaklandı.

  Ancak Al-i Halife güçleri protestoculara ateş açarak, en az 6 kişinin ölümüne ve 100’ü aşkın kişinin de yaralanmasına sebep oldular.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 21:59 İran-Irak savaşında şehid olan 130 İran’lının naaşları ülkelerine getirildi

  İran’ın Kutsal savunma yıllarında şehit olan 130 şehidin pak naaşları bugün Irak’tan İran topraklarına getirildi.

  İran Silahlı Kuvvetleri Kayıp Arama Karargahı Komutanı Albay Hüseyin Aşki bu bağlamda yaptığı açıklamada, bu şehitlerin pak naaşının Ervend Kenar su kanalı üzerinden İslami İran topraklarına getirildiğini belirterek, Abadan, Ervendkenar ve Hurremşehir sakinlerinin şehitleri karşılayacağını belirtti.

  General Aşki, şehitlerden 18’inin “Kerbela 4” harekatı dalgıçlarından olduğunu ve elleri bağlanmış şekilde Ummul Rassas adasında naaşlarının bulunduğunu kaydetti.

  İran Silahlı Kuvvetleri Kayıp Arama Karargahı Komutanı ayrıca, şehitler naaşının Irak’ın Basra, İmare ve Kut bölgelerinde geçen bir ayda yapılan arama çalışmaları sonucu bulunduğunu sözlerine ekledi./

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 21:57 Musul’un batısında bazı noktalar teröristlerden kurtarıldı

  Irak Haşdi Şabi güçleri, Musul’un batısındaki bazı köyler ile önemli ve stratejik değere sahip bir caddeyi, IŞİD teröristlerinin işgalinden kurtarmayı başardılar.

  İRİB haber ajansının verdiği habere göre, Iraklı komutanlardan “Semir Davut Muhsin” bugün yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi güçlerinin Musul’un batısında 4 köyü ve stratejik öneme sahip bir bağlantı noktasını ele geçirdiklerini duyurdu.

  Haşdi Şabi güçleri ayrıca Neyneva vilayetinin batısında yer alan el-Boaca ilçesinin doğusunda Suriye sınırı yakınındaki bir köyü da işgalden kurtardılar.

  Bu operasyonda teröristler ağır can ve mal kaybı verdirildi, IŞİD’liler ise bölgeden firar etmek zorunda kaldılar.

  Bu arada, 200’ü aşkın sivilin Musul’un kuşatma altındaki eski semtinden güvenli noktalara taşındılar.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 21:53 Suriye ordu birlikleri ülkenin batısında yeni başarılara imza attı

  Suriye ordu birlikleri, ülkenin batısında yer alan Humus vilayetinde bazı noktaları daha teröristlerin işgalinden kurtarmayı başardılar.

  SANA haber ajansının verdiği habere göre Suriye birlikleri bugün Humus vilayetinin güneydoğu kırsalında tekfirci terör çetelere karşı gerçekleştirdikleri nitelikli operasyonlarda Karyeteyn Kentinin yaklaşık 32 km doğusunda yer alan ve stratejik bir öneme sahip olan Barida Bölgesini IŞİD’den kurtardığını belirtti.

  Suriyeli askeri kaynak, operasyonlarda ayrıca Zakkakiye Halil Dağının da ordu kontrolüne geçtiğini ifade ederek, el-Basiri Köyünün de ordunun ateş kontrolüne geçtiğini söyledi.

  Operasyonlarda aralarında yabancı ve saha komutanlarının bulunduğu onlarca teröristin ölü düşüldüğünü belirten askeri kaynak, büyük miktarda cephanelerinin imha edildiğini, çeşitli silah ve ekipmanların da ele geçirildiğini kaydetti.

  Diğer yandan askeri bir kaynak Suriye hava güçlerinin Deyrezzor Kentinde dakik istihbarat bilgileri üzerine Ardi Semtinde radikal terör örgütü IŞİD komutanlarının toplandıkları bir karargahı muhtevalarıyla imha ettiklerini belirtti. Kaynak karargahın tamamen yerle bir edildiği hava operasyonlarında içinde bulunan azılı terör elebaşları ve yüksek sayıda teröristin etkisiz hale getirildiklerini ifade etti.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 21:51 NATO liderleri Brüksel’de toplandılar

  Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü NATO Zirvesi bugün Brüksel’de başladı. Manchester’deki terör saldırı yüzünden zirvenin gerçekleştiği alanın çevresinde sıkı güvenlik önlemleri alındı.

  İRİB haber ajansının verdiği habere göre, terörizmle mücadele ve terörizmle mücadele için yerel askeri gücün eğitilmesi, NATO liderlerinin gündeminde yer alıyor.

  Öte yandan NATO üyeleri, bu örgütün IŞİD karşıtı koalisyona resmen katılmasını kabul ettiler.

  Ancak Fransa ve Almanya bu anlaşmayı tamamen göstermelik olarak nitelediler.

  Seçim kampanyası sırasında NATO’nun başarısız bir örgüt olduğu ve ABD’nin bu örgütten ayrılabileceğini defalarca dile getiren ABD Başkanı Donald Trump, Belçikalılar tarafından protesto edildi.

  Belçikalı protestocular, Trump’ı savaş yanlısı bir kişi olarak nitelediler.

  Bugün ayrıca NATO’nun yeni binasının açılışı yapıldı.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 11:45 Video-Hasan Ruhani Suudi Arabistan’ın silah anlaşmasını değerlendiriyor

  Video-Hasan Ruhani Suudi Arabistan’ın silah anlaşmasını değerlendiriyor

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 10:52 Zarif: Saddam’ın ordusu ve Suudi dolarları İran direneşinden çok daha küçüktü

  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Hurremşehr’in kurtarılmasının, Irak ordusunun ve Suudi rejimi petro dolarlarının İranlı kadın ve erkeklerin direnişi karşısındaki ağır hezimeti olduğunu bildirdi.

  Dün öğleden sonra twitter sayfasında bir twit atan İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suudi Arabistan tarafından desteklenen ve yönlendirilen o dönemin Irak diktatörü Saddam’ın güçlü ordusu İranlıların direniş ve iradesine galebe çalamadığını bildirdi.

  İran dışişleri bakanı bundan önce de defalarca Suudi rejiminin ve batılı devletlerin 1980 – 1988 yılları arasında İran’a saldırıda Saddam rejimini desteklediklerini bildirdi.

  24 Mayıs’a tekabül eden 3 Hurdat Çarşamba günü İran’ın Güney Batısında yer alan Hurremşehr’in kurtarılış yıl dönümüydü. Bugün İran İslam cumhuriyeti takviminde direniş, fedakarlık ve zafer günü olarak adlandırılmıştır.

  Hurremşehrin Saddam rejimi ordusundan kurtarılması İran-Irak savaşında bir dönüm noktası olmuştur.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 10:50 Musul’un batısında IŞİD ile ilgili önemli belgeler bulundu

  Irak federal polis başkanı Raed Şaker Cevdet, Musul’un batısında IŞİD terör örgütüne ait önemli belgelerin ele geçirildiğini söyledi.

  El’Alem kanalına göre, Cevdet, dün yaptığı açıklamada, Irak federal polis güçlerinin Musul’un batısında sözde Şer’i Mahkeme’yi kontrol altına aldıklarını ve burada IŞİD ile ilgili önemli belgeleri ele geçirdiklerini ve terör örgütünün kontrolündeki gizli işkence ve cezaevlerinin belirlendiğini bildirdi.

  Cevdet, Iraklı güçlerin halihazırda terör örgütünün kontrolünde bulunan Musul’un güneyinde IŞİD ile çatışma halinde olduğunu bildirirken bu çatışmalarda 6 teröristin öldürüldüğünü ve bazı askeri araçların da imha edildiğini bildirdi.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 10:47 Rejim güçlerinin saldırısından dolayı Bahreyn’de genel yas ilan edildi

  Bahreyn rejim güçlerinin bu ülkenin tanınmış alimlerinden Şeyh İsa Kasım’ın evine düzenledikleri saldırıda yüzlerce kişinin tutuklanması, bazılarının şahid düşmesi ve yaralanmasının ardından Bahreyn’de dün ve bugün genel yas ilan edildi.

  Bahreyn Alimler Birliği yayınladığı bildiride, ed’Dıraz bölgesine ve Şeyh İsa Kasım’ın evine düzenlenen saldırıdan ve bu ülkede yaşanan kaos ve karmaşadan Bahreyn rejiminin sorumlu olduğunu bildirdi.

  Bahreyn alimleri, sözkonusu saldırının ardından Şeyh İsa Kasım’dan haber alamadıklarını belirterek Bahreyn rejimini uyardılar.

  Bu arada Bahreyn’den dün alınan haberlere göre, ülkenin bir çok bölgesinde Şeyh İsa Kasım’a yönelik destek gösterileri düzenlendi.

  Daha önce Suudi rejimi dışişleri bakanlığından bir kaynak, Bahreyn rejiminin sözkonusu girişimine destek verdiklerini açıklamıştı. Sözkonusu kaynak, Bahreyn’in güvenlik ve istikrarının Arabistan ile Fars Körfezi İşbirliği Şurası ülkelerinin güvenliği ve istikrarı olarak gördüklerini bildirmişti.

  Bu arada Amerikan başkanı Trump’ın Arabistan’a gitmesi ve orada yüzmilyarlarca dolarlık silah anlaşması imzalamasının bölge ülkelerindeki yankısı ve tepkisi devam ediyor.

  Öte yandan Bahreyn İslami Amel Cemiyeti de, Bahreyn rejiminin sözkonusu saldırısını kınadı.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 10:44 Amerika’nın Suriye’ye saldırısında 16 sivil öldü

  Amerika’nın liderliğindeki sözde IŞİD ile mücadele koalisyon güçlerinin Suriye’nin Rakka şehri yakınına düzenledikleri hava saldırısında 5’i çocuk en az 16 sivilin öldüğü bildirildi.

  Fransa haber ajansına göre, Londra merkezli Suriye İnsan Haklarını İzleme Örgütü, dün düzenlenen saldırının Rakka’nın 15 km. yakınında meydana geldiğini bildirdi.

  Sözkonusu izleme örgütü salı günü yaptığı açıklamada da, koalisyon güçlerinin 23 Nisan ile 23 Mayıs tarihleri arasında Irak ve Suriye’de düzenledikleri saldırılarda en az 225 sivilin öldüğünü bildirmişti.

  2014 yılında sözde IŞİD ile mücadele bahanesiyle kurulan sözkonusu koalisyonun bu zamana kadar ki saldırılarında genelikle siviller ve meskuni yerler hedef oldu.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 10:38 Ensari: İran bölgede terörizm ve radikalizmin önüne geçmeye çalışıyor

  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari, İran’ın bölgede radikalizm ve terörizmin önüne geçmeye çalıştığını fakat terörizm ve radikalizm krizlerinin geniş çözüm yolları gerektirdiğini söyledi.

  İRNA’nın bildirdiğine göre Sierra Leon Dışişleri Bakanlığından sorumlu Bakanı Muhammed Cebrail ile Tahran’da görüşen Ensari, iki ülkenin 30 yıllık ilişkilerine değinerek, iki ülke ilişkilerinde Ekonomik ilişkilerin güçlenmesini istedi.

  Bölgede terörizmin gelişmesi hususuna değinen Ensari, terörizm konusunun uluslararası bir konu olduğunu ve çözümünün de geniş çözüm yolları gerektirdiğini söyledi.

  Cebrail de İran’ın Sierra Leon’un dost ülkesi olduğunu belirterek, İran ziyaretinin amacını çeşitli alanlar özellikle ekonomik alanda ilişkilerin gelişmesi olduğunu söyledi.

  Taraflar görüşmede bölgedeki krizler, çeşitli mezhepler ve etnik kökenlerin haklarının temini, Filistin milletinin haklarının temini hususlarında fikir alış verişinde bulundular.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 10:28 Irak, Bahreyn rejiminin Şeyh İsa Kasım’la ilgili talebini geri çevirdi

  Irak, Şeyh İsa Kasım’ın Irak’a sürgün edilmesi hususunda Bahreyn rejiminin talebini geri çevirdi.

  Lübnan el-Mayadin kanalının Iraklı diplomatik çevrelere dayanarak verdiği habere göre Bahreyn rejimi Irak başbakanı Haydar el-İbadi’ye gönderdiği mesajda Şeyh İsa Kasım’ın Irak’a sürgün edilmesi teklifinde bulunmuştur.

  Bu haberde ayrıntılara değinilmemiştir.

  Alı halife rejimi askerlerinin Şeyh İsa Kasım’ın ikametgahına saldırısı ve Bahreynli müslümanlardan bir grubun ölmesi veya yaralanması muhtelif ülkelerde de sert protestolarla karşılaşmıştır.

  Çarşamba günü Necef ve Bağdat’ta yüzlerce Iraklı gösteriler düzenleyerek Bahreyn rejiminin Şeyh İsa Kasım ve bu ülke şiileri aleyhindeki şiddet içerikli girişimlerini kınamışlardı.

  Diğer yandan dün de Bahreyn’in muhtelif bölgelerinde halkın gösteriler düzenleyerek, rejimin Şeyh İsa Kasım aleyhindeki girişimini kınadıkları bildirilmekte.

  Bahreynli Şii Müslümanların dini lideri şeyh İsa Kasım’ın nerede tutulduğu ve durumunun nasıl olduğu hakkında ise her hangi bir haber açıklanmamıştır.

  Bahreyn rejimi güvenlik güçleri Salı öğleden sonra Şeyh İsa Kasım’ın ikametgahına saldırarak halkla çatışmış ve bu çatışmalarda 6 kişi şehit olurken 200’ü aşkın kişi de yaralanmıştı. Bu olaylarda Şiilerden 300 kişinin tutuklandığı da bildirilmiştir.

  ****************************************************************************************************
 • 25 May 2017 10:16 Şemhani: Teröristlerin İran-Pakistan sınırındaki faaliyetlerinin engellenmesi gereklidir

  İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, teröristlerin İran-Pakistan sınırındaki faaliyetlerinin engellenmesi ve ortak sınırlarda daha çok korunmasının gerekli olduğunu söyledi.

  İRNA’nın bildirdiğine göre Moskova’da Pakistan Başbakanı Milli Güvenlik Müşaviri Nasırhan Janjua ile görüşen Şemhani iki ülke siyasi ve güvenlik yetkilileri arasındaki irtibat ve istişarelerin arttırılması gerektiğini vurguladı.

  Şemhani, ‘’İran ve Pakistan’ın iyi komşuluk ilişkilerini istemeyen 3. Tarafların bizim dostane ilişkilerimize etki etmesine izin vermemeliyiz’’ dedi.

  Görüşmede taraflar, iki ülke arasında varılan güvenlik anlaşmaları gözden geçirerek bunların uygulanması önündeki engellerin kaldırılması hususunda anlaşmaya vardılar.

  Janjua da Cumhurbaşkanı Ruhani’nin ikinci kez Cumhurbaşkanlığına seçimini kutlayarak, ‘’İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanının son Pakistan ziyareti iki ülken sınırlarındaki şiddet olayları ile başa çıkmadaki koordinasyonların artmasında etkili olmuştur’’ dedi.

  Janjua, Pakistan yetkililerinin iradesinin geçmişte olduğu gibi yine iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda artması yönünde olduğunu ve güvenlik alanında işbirliğinin devamı ile sorunların önüne geçmeyi ümit ettiğini söyledi.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git