• 21 Haz 2018 22:35 Ensarullah: Suudi koalisyonu aşağılayıcı bir hezimet yaşadı

  Ensarullah Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Suudi koalisyonu güçlerinin Batı Sahili’nde aşağılayıcı bir hezimet yaşadığını söyledi.

  El Mesire televizyonunun haberine göre Ensarullah hareketi Sözcüswü Muhammed Abdusselam, Suudi koalisyonunun 3 yıllık Yemen savaşından ders almadığını belirterek birkaç saat içinde ele geçireceklerini açıkladıkları Batı Sahili’nde ağır bir hezimet yaşadığını söyledi.

  Ensarullah Sözcüsü Muhammed Abdusselam, “Yemen ordusu ve Halk Komiteleri Allah’ın yardımı ile saldırgan düşmana Batı Sahili’nde alçaltıcı bir hezimet tattırdı. Medya savaşı da onların rezil olmalarına neden oldu” dedi.

  Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerine daha fazla kayıp vermemek için Batı Sahili’nden ve işgal ettikleri tüm Yemen topraklarından çekilme tavsiyesi yapan Muhammed Abdusselam, Suud koalisyon güçlerinin Hudeyde havaalanını ele geçirdiğini iddia eden Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri medyasını da yalanlayarak şunları söyledi:

  “Yaşanan son olaylar açıkça gösteriyor ki saldırgan düşman büyük askeri cephanelerine, medya gücüne ve petrol servetine rağmen dördüncü yılına girmekte olan Yemen savaşından gerekli dersi almamış. Düşmanın Batı Sahili’ne ve Hudeyde’ye yönelik saldırısı tıpkı Yemen’a başlattıkları saldırı gibi temelsiz ve her türlü izahtan yoksundu.

  Suudi koalisyonunun saldırılarına karşı koymak Yemen halkının en başından beri sabit tutumuydu. Bu tutum hala da devam ediyor. Çünkü bu tutum savunma hakkının kutsal, yasal ve meşru olmasından kaynaklanıyor.”

  Suudi koalisyonunun Hudeyde’ye saldırıdan önce kenti birkaç gün içinde ele geçireceğine dair açıklamasına dikkat çeken Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam şunları söyledi:

  “Bize göre düşman, Hudeyde saldırısıyla Batı Sahili’ndeki çatışmaları şiddetlendirmeyi düşünüyor. Bu bir deliliktir. Bu yaptıkları gösteriyor ki düşman topluca intihar etme yönünde gidiyor.

  Bizim saldırgan güçlerle ve uluslararası toplum diye adlandırılanlarla sorunumuz şudur: Bunların hiçbiri Yemen halkını da bu halkın özgürlük yolundaki büyük fedakarlıklarla doğu tarihini de bilmiyor. Bunlar izzet ve onurun ne demek olduğunu bilmiyor.

  Bunlar, Yemenlilerin lügatinde kendi kaderini ilgilendiren bir meselede pazarlık yapmak ve özgür bir halk olarak başkalarının boyunduruğu altına girmek diye bir şey olmadığını bilmiyor.”

  Suudi koalisyonu, Hudeyde havaalanını ele geçirdiğini iddia ederken Yemen basını Hudeyde havaalanı ve çevresinden görüntüler yayımlayarak Suudi koalisyonunun çok ağır kayıplar verdiğini ve havaalanının hala Yemenlilerin kontrolünde olduğunu bildirdi.

  Yemen ordusu ve Halk Komiteleri, geçen haftadan beri Batı Sahili’nde yaşanan çatışmalarda Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sudan askerleri ile Mansur Hadi yanlısı Yemenlilerden oluşan koalisyon güçlerinden 250’den fazla kişiyi esir aldığını, 30’a yakın zırhlı aracı da imha ettiğini açıkladı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 22:25 HAMAS: Yanan uçurtmaları durdurmanın tek yolu, Gazze ablukasının kaldırılmasıdır

  Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS, yanan uçurtmaların kullanılmasının halkın İsrail rejiminin ablukasını protesto etmek için bir girişimi olduğunu ve bu uçurtmaları kullanmamanın tek yolunun Gazze ablukasının kaldırılması olduğunu belirtti.

  30 Marttan beri Filistinli direnişçilerin Gazze sınırında dönüş yürüyüşleri sırasında kullanmakta olduğu yöntemlerden biri, işgal topraklarına yanan uçurtmaları göndermektir. Bu uçurtmalar, şimdiye kadar Siyonist işgalciler için ağır hasara yol açmıştır.

  Öte yandan, Filistinli direniş grupları, “saldırıya karşılık saldırı” ilkesini bir kez daha vurgulayarak, işgal güçlerinin Filistin halkına ve direnişine kendi denklemini dayatmasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

  Direniş grupları ortak operasyon merkezi dün konuyla ilgili yayınladığı bildiride, önceki gece yarısı ve dün sabah erken saatlerde Gazze Şeridi’ne yakın bölgelerdeki işgal ordusuna ait 7 askeri alana misilleme olarak füze saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

  Bildiride, Filistin halkının düzenlediği gösterileri saldırılarla engelleme girişimlerinin başarılı olamayacağı ifade edildi.

  İşgal ordusunun saldırılarının Filistin halkının haklarını zorla söküp alma ve işgalci düşmanın kibrini yakma arzusunu güçlendireceği kaydedilen bildiride, direniş silahının düşmana karşı Filistin halkını korumaya devam edeceği belirtildi.

  Ortak operasyon merkezi, Filistinli grupların her türlü saldırıya anında karşılık vermeye hazır olduğunu kaydederek, direniş yolunu aydınlatan şehitleri ve murabıt Filistin halkını selamladı.

  Filistinli direniş grupları, işgal ordusunun Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği hava saldırılarına misilleme olarak sınıra yakın bölgelerde kurulu Yahudi yerleşkelerine füze attı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 22:21 General Hatemi: ABD’nin hedefi, bölgenin coğrafi sınırlarını bozmaktır

  İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı, bugün bölgede Amerikalılar tarafından coğrafi alanda iki önemli projenin uygulanmakta olduğuna işaretle, onların hedefinin bölgenin coğrafi sınırlarını bozmak olduğunu ifade etti.

  Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri’nin katılımıyla bugün Tahran’da 13.sü düzenlenen İran Coğrafya Kongresi’nde yaptığı konuşmada General Emir Hatemi, düşmanların projelerinden birinin coğrafi sınırları değiştirmek olduğunu belirtti.

  İran Savunma Bakanı sözlerinin devamında bölge insanlarının çektiği acılar ve sıkıntıların ABD’nin yanlış ve tek taraflı değerlendirme ve hareketlerinin sonucu olduğunu sözlerine ekledi.

  Hatemi, ABD’nin bölgedeki diğer projelerinden birinin de coğrafi taksimat olduğunu ifade ederek, düşmanların bu projesinin yanlış olduğu ve sonuç vermeyeceğini ve bölgede güvenliğe neden olmayacağını vurguladı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 22:19 İran’da 2 sınır muhafızı uyuşturucu kaçakçılarıyla çıkan çatışmada şehit oldu

  İran İslam Cumhuriyeti Sınır Muhafıza Birliği Komutanı General Kasım Rızai, İran’ın Afganistan sınırında yer alan Sistan ve Belucistan vilayetinin kuzey sınırında iki İranlı sınır muhafızının uyuşturucu kaçakçılarıyla çıkan çatışmada şehit olduğunu duyurdu.

  Komutan Rızai, dün gece düzenlenen operasyonda kaçakçılara ait silah, mühimmat, askeri ekipman ve haberleşme araçları ile birlikte bir tondan fazla türlü uyuşturucu maddenin Zabul ve Zahidan sınırlarında ele geçirildiğini ifade etti.

  İran Sınır Muhafıza Birliği Komutanı, bu çatışmada terör çetelerinin kaçakçıları askeri olarak desteklediğini sözlerine ekledi.

  Komutan Rızai, çatışmalarda iki kaçakçının etkisiz hale getirilirken diğer kaçakçıların Afganistan topraklarına doğru firar ettiklerini söyledi.

  İran İslam Cumhuriyeti şimdiye kadar uyuşturucu ile mücadelede 3 binden fazla şehit ve binlerce yaralı vermiştir.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 22:17 Lübnan’daki Mülteci Kampları girişlerine kurulan metal dedektörler kaldırılacak

  İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Lübnan’ın Sayda kentindeki siyasi sorumlusu Eymen Şennaa, Lübnan ordusu istihbaratından Aynu’l-Hulve ve Miye Miye kamplarının girişlerine kurulan kapı tipi metal dedektörlerinin kaldırılacağına dair resmi cevap aldıklarını bildirdi.

  Şennaa, bugün (21 Haziran Perşembe) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, metal dedektörlerinin önümüzdeki Pazar günü kaldırılacağını söyledi.

  Kararın Filistinlilerin birlik ve bütünlük içinde gösterdikleri çabaların ardından geldiğini belirten Şennaa, Lübnanlı siyasi partilerle ve güvenlik birimleri yetkilileriyle görüşmeler yapıldığını ifade etti.

  Şennaa, Filistin mülteci kamplarının girişlerine metal dedektörleri yerleştirilmesine kamp sakinlerinin özgürlüğünü kısıtladığı için karşı çıktıklarını belirtti.

  Kampların girişlerine yerleştirilen metal dedektörlerinin mültecilerin onurlarını zedelediğini kaydeden Şennaa, Lübnan’daki siyasi yönetime, hükümete ya da orduya karşı bir tavırları olmadığını söyledi.

  Aynu’l-Hulve ve Miye Miye kampları girişlerine kapı tipi metal dedektörleri kurulması ve kamp sakinlerinin dedektörlerden geçmeye zorlanması Filistinlilerin tepkisine yol açmıştı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 22:13 Yemen, İşgalci Suudi rejimine ait casusluk İHA’sını vurdu

  Suudi Arabistan’a casusluk yapan bir insansız hava aracı bugün Yemenli güçler tarafından düşürüldü.
  Yemen Ensarullah Hareketi, Sade vilayetinde yer alan el-Zahir bölgesinde Suudi Arabistan için casusluk yapan bir İHA’nın vurulduğunu duyurdu.

  Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonu 3 yılı aşkındır Yemen’e düzenlediği askeri saldırıları sürdürüyor. Kara, hava ve denizden Yemen’e ulaşan tün yolları kapatan Suudiler bu ülke halkını kıtlık, bulaşıcı hastalıklar ve birçok sorunla karşı karşıya bırakımıştır.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 18:03 Nusra İdlib’de banka açtı

  Suriye’nin İdlib kentinde Nusra kendi ‘bankasını’ açtı.

  Sputnik’e konuşan yerel sakinler, militanların diğer bankalarla para transferi yapmak için eski Suriye Sanayi Bankası’nın İdlib’deki binasını kendi mali kuruluşu olarak kullandığını anlattı.

  2013 yılında çekilen bu fotoğrafta, sözü geçen binanın demir çiti görülüyor. Militanlar, bu binada açtıkları bankaya ‘Bank eş-Şam’ adını verdi. Suriye’nin başkenti Şam’da da bu adı taşıyan bir banka var, ama militanlarla hiçbir ilgisi yok.

  Bir İdlib sakini, Sputnik’e açıklamasında, “Teröristlerin bankasındaki tüm mali işlemler, Nusra yönetimindeki yerel yakıt kuruluşu ve birkaç Avrupa bankası arasında gerçekleştiriliyor. Bu banka üzerinden, İdlib’e getirilen ve tüm bölgeye yayılan benzin ve yakıt için ödemeler yapılıyor” dedi.

  Ayrıca bankada döviz bozdurma kasası da var. Bu kasada sadece dolar, Suriye lirası ve Türk lirası bozdurulabiliyor.

  Militanlar banka dışında İdlib’de bir araba salonu ve emlak ajansına da sahip. İşletilen araba salonunda ise menşei belirsiz ve kullanılmış arabalar satılıyor.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 17:59 Lavrov: Rusya, BM’nin Doğu Guta raporuna şüpheyle yaklaşıyor

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’nin Doğu Guta bölgesi ile ilgili hazırladığı rapora şüpheyle yaklaştığını söyledi.

  BM bağımsız komisyonunun Suriye’deki ihlallerin soruşturulmasına ilişkin raporunu basın mensuplarına değerlendiren Lavrov, şöyle konuştu:

  “Biz, ister konu genel anlamda savaş suçları olsun, ister kimyasal silah kullanımı olsun, (yerinde yapılan incelemeler yerine) uzaktan çalışma yöntemlerine çok şüpheyle yaklaşıyoruz.”

  “Üzerlerinden sık sık sansasyon yaratılan bu yöntemler hakkında pek çok kez yorum yaptık” diye devam eden Lavrov, BM raporunda varılan sonucun, sahada yapılan incelemelerdense sadece sosyal medya üzerinden edinilen bilgiler ve tanık görüntülerine dayandırılmasını eleştirdi.

  BM bağımsız komisyonunun dün yayınladığı, Suriye’deki ihlallerin soruşturulmasına ilişkin raporunda, Doğu Guta’da çatışan ne Suriye hükümet güçlerinin, ne de muhalif güçlerin sivilleri korumak için çaba gösterdikleri ve her iki tarafın kuşatma sırasında işlenen savaş suçlarından sorumlu oldukları belirtiliyor.

  Paulo Pinheiro tarafından yürütülen ve bağımsız soruşturmacıların hazırladığı 23 sayfalık BM raporunda, “Kuşatma altında bulunan sivil vatandaşların kontrolsüz saldırılara maruz kalması ve sistematik olarak gıdadan ve tıbbi yardımdan yoksun bırakılması kesinlikle iğrenç. Bu kuşatmanın sonuç etabından, çatışan taraflardan hiçbirinin sivil halkı savunmaya yönelik eylemlerde bulunmadığı anlaşılıyor” ifadelerine yer verilmişti.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 17:56 Cabiri Ensari, bazı Suriyeli muhaliflerle görüştü

  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı’nın Özel Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari, Cenevre’de bazı Suriyeli muhaliflerle görüştü.

  Suriye görüşmeleri için Cenevre’de bulunan Ensari, Suriyeli muhaliflerle görüşmesinde Suriye Anayasası Komitesinin faaliyetlerini inceledi.

  Ensari ayrıca, Türkiye, Rusya ve BM Genel Sekreterinin Suriye özel temsilcisi ile de görüşmelerde bulunmuştu.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 17:55 İran’da 950 bin öğrenci Kuran-i Kerim Hafızıdır

  İran Eğitim ve Öğretim Bakan Yardımcısı Mikail Bageri, okullarda Kuran-i Kerim öğretimi ile ilgili yaptığı açıklamada bu öğrencilerin yarım Cüz’den Kuran’ın tamamına kadar ezbere bildiklerini söyledi.

  Bu sene okullarda 4.5 milyon öğrencinin Kuran, Itret ve Namaz müsabakalarına katıldıklarını ifade eden Bageri, bu yüksek rakamın öğrencilerin manevi ve ilahi kavramlara olan ilgisini gösterdiğini söyledi.

  Bageri, bakanlığı çabasının Kuran-i kerim kavramlarının öğrencilere uygun öğretilerek bunların iyi bir şekilde öğrenilmesinin sağlanması olduğunu söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 17:54 Abdulmelik El-Husi: Hudeyde saldırganların mezarı olacak

  Yemen Ensarullah Hareketi Genel Sekreteri el-Hudeyde’ye saldırmadaki Suudi saldırganların hedefini açıklayarak, bu çatışmaların saldırganlar için büyük bir bataklığa çevrileceğini bildirdi.

  Yemen el-Mesire televizyonunun bildirdiğine göre dün bu açıklamayı yapan Yemen Ensarullah Hareketi Genel Sekreteri Abdul Melik Bedreddin el-Husi, Yemen halkının asla saldırganlar karşısında teslim olmayacaklarını bildirerek, Amerika, İngiltere ve siyonist İsrail rejiminin batı kıyısındaki çatışmalarda direkt rol üstlendiklerini açıkladı.

  Yemen’in BM teşkilatının denetimi altında el-Hudeyde limanının faaliyetinden yana olduğunu, Kızıl Deniz’de gemicilik faaliyetlerine yönelik kendileri tarafından hiç bir tehdidin söz konusu olmadığını belirten el-Husi, bizzat Yemen’e saldıran ülkelerin Kızıl denizde gemicilik akışını tehlikeye düşürdüklerini, Yemen ordusu ve halk direniş güçlerinin sadece saldırganlara ait savaş ve askeri gemilere yönelik saldırılar düzenlediklerini bildirdi.

  Yemen Ensarullah Hareketi Genel Sekreteri el-Hudeyde limanının halen kendi kontrollerinde bulunduğunu bildirdi.

  Yemen Ensarullah Hareketi Genel Sekreteri ayrıca İran tarafından kendilerine füze gönderildiği yolundaki iddiaları da reddederek bunun temelden asılsız olduğunu açıkladı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 12:38 Zarif: ABD’nin dış siyaseti buhranla karşı karşıya

  İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, ‘ABD’nin dış siyaseti buhranla karşı karşıya’ başlıklı kaleme aldığı yazıda, ‘nükleer anlaşma, Amerika’nın Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nı (TTIP) ve Paris iklim anlaşmasından sonra çıktığı uluslararası 3. anlaşmadır’ ifadesine yer verdi.

  İran medyasında bugün yayınlanan Zarif’in makalesinde, ‘mevcut Amerikan yönetiminin, NAFTA, Serbest Ticaret Sistemi ve BM’nin bazı sistemleri gibi bir çok düzeni tehlikeye attığını ve çok yönlü eğilime ve sorunların diplomatik yolla giderilmesi yönündeki çabalara da darbe indirdiğini bildirdi.

  İran dışişleri bakanı, Amerika’nın İran’la varılan nükleer anlaşmadan çıkmasını ve İran’a yönelik kanunsuz ve tek yanlı yaptırımları geri getirmesinin de gerçekte Amerikan yönetiminin anlaşmaları çiğnemedeki ve taahhütsüzlüğünün açık göstergesi olarak nitelerken, ”Halbuki, uluslararası yetkili merci olan Atom Enerjisi Kurumu, İran’ın nükleer anlaşmaya tam bağlı kaldığını bildirmiştir’ ifadesine yer verdi.

  Zarif, Amerika’nın yeni dışişleri bakanının 21 mayıs 2018 tarihindeki konuşmasında, İran’la ilgili olarak delilsiz, müdahaleci, esastan yoksun ve tehditvari açıklamalarda bulunduğunu kaydederek, bu durumun uluslararası sisteme saldırı olduğunu ve aynı zamanda uluslararası hukuka da aykırı olduğunu bildirdi.

  İran dışişleri bakanı Zarif, ABD dışişleri bakanının İran’la ilgili olarak 12 maddelik önşart koşmasını da küstahçak ve komik bir davranış nitelerken, bu durumun Amerika’yı inzivaya götüreceğini kaydetti.

  Zarif, Amerikan dışişleri bakanının İran’la müzakere için şart koştuğunu halbuki uluslararası toplumun Amerika’nın anlaşmaları çiğnemesinden dolayı Amerika ile müzakere konusunda Amerika’ya karşı kuşkulu olduğunu bildirdi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 12:35 ABD, IŞİD Ve PYD Suriye Ordusuna karşı savaşıyor

  Amerika’nın başını çektiği sözde IŞİD karşıtı ittifakın Suriyeli Kürtlerle birlikte bir kez daha tekfirci IŞİD terör örgütüne yardım ettikleri ortaya çıktı.

  Amerika ve desteklediği PYD güçleri IŞİD terör örgütünün Suriye ordusuna karşı operasyon yapabilmesi için Fırat’ın batısından doğusuna geçmesine yardımcı olduğu belirtildi.

  Haberi duyuran El-Vatan gazetesi Suriyeli muhaliflerden naklen, Amerika ve PYD güçleri bunun için IŞİD’e karşı Deyrizzur’da düzenledikleri operasyonu durdurduklarını ve böylece IŞİD’in kolaylıkla Fırat’ın batısından doğusuna geçmesine imkan tanıdıklarını yazdı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 12:07 Irak’ta yapılan seçimde oylar elle sayılacak

  Irak Anayasa Mahkemesi, parlamentonun hile karıştığı gerekçesiyle 12 Mayıs seçim sonuçlarının ‘yeniden elle sayılması kararının’ doğru olduğuna karar verdi.

  Mahkeme Başkanı Mithat Mahmut, mahkemede kararın görüşülmesi sırasında yaptığı açıklamada, “Parlamentonun oylar yeniden elle sayılsın kararı anayasaya aykırı değil, doğrudur.” dedi.

  Mahmut, parlamentonun hile karıştığı gerekçesiyle yurt dışındaki seçmenler ve sığınmacılarla birlikte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) güvenlik güçlerinin kullandığı oyların iptal edilmesi kararının ise anayasal olmadığını, bunu reddettiklerini ifade etti.

  Mahkeme, ayrıca parlamentonun Irak Yüksek Seçim Komiserliği üyelerinin görevine son verip, onların yerine elle sayım sürecinde görev alacak yargıçların atanmasını da doğru buldu.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 12:06 Irak Nuceba Hareketi:ABD ta baştan Suriye’de teröristlerin yanındaydı

  Irak Nuceba Hareketi Genel Sekreteri Ekrem Kaabi, Amerika ile tekfirci teröristlerin Suriye’de savaşın başından beri birlikteliğini ifşa etti.

  Amerikalıların bölgede direniş cephesine karşı fitneci ve komplocu tutumlarına değinen Kaabi, Amerika Suriye’de krizin ta başından beri teröristlerin yanında yer aldığını belirtti.

  Kaabi, Nucebaa hareketi savaş meydanına koştuklarında Amerika ve Arap Batı ittifakı tekfirci IŞİD ve diğer vahabi tekfirci terör örgütlerini desteklediklerini kaydetti.

  Kaabi, Amerikalı askeri müsteşarlar resmen tekfirci terör örgütlerinin yanında yer aldıklarını ve bu ilişki şimdiye kadar da devam ettiğini vurguladı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 12:03 İsrail askeri üssünde patlama sesleri duyuldu

  Görgü şahitleri, Gazze Şeridi yakınlarında terör rejimi İsrail’e ait bir askeri üste birkaç patlatma sesinin duyulduğunu bildirdiler.

  Lübnan El-Meyadin tv. kanalı, Çarşamba günü verdiği haberde, siyonist İsrail askeri üssünün Gazze Şeridi’nin doğusunda yer aldığını bildirdi.

  Öte yandan, Gazze’deki Filistinli gruplar Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Gazze civarında yedi Siyonist askeri üssün Gazze Şeridi’ne düzenlenen İsrail saldırılarına tepki olarak salı gecesi ve dün gün boyunca füzelerle hedef alındığını belirtti.

  Bu arada Filistinli direniş grupları, “saldırıya karşılık saldırı” ilkesini bir kez daha vurgulayarak, işgal güçlerinin Filistin halkına ve direnişine kendi denklemini dayatmasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

  Direniş grupları ortak operasyon merkezi dün (20 Haziran Çarşamba) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, dün gece yarısı ve bu sabah erken saatlerde Gazze Şeridi’ne yakın bölgelerdeki işgal ordusuna ait 7 askeri alana misilleme olarak füze saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

  Bildiride, Filistin halkının düzenlediği gösterileri saldırılarla engelleme girişimlerinin başarılı olamayacağı ifade edildi. İşgal ordusunun saldırılarının Filistin halkının haklarını zorla söküp alma ve işgalci düşmanın kibrini yakma arzusunu güçlendireceği kaydedilen bildiride, direniş silahının düşmana karşı Filistin halkını korumaya devam edeceği belirtildi.

  Ortak operasyon merkezi, Filistinli grupların her türlü saldırıya anında karşılık vermeye hazır olduğunu kaydederek, direniş yolunu aydınlatan şehitleri ve murabıt Filistin halkını selamladı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 11:45 Rusya: Suriye aleyhinde yeni bir komplo kuruluyor

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova; Suriye’de uluslar arası kanunlara ihlal niteliğinde bulunan gayrı meşru yabancı güçlerin çözümü engellediğini belirtti.

  SANA’nın haberine göre Zaharova dün düzenlediği basın toplantısında; Suriye’de bir kısım yabancı güçlerin uluslar arası kanunlar ve BM misakına aykırı bir şekilde bulunduklarına ve bu güçlerin çözümü engellediklerine vurgu yaptı. Rus diplomat Suriye’de kanunsuz bir şekilde bulunan yabancı güçlerin radikal teröristlere teşvik ve destek niteliğinde olduğuna işaret etti.

  ABD koalisyonunun Deyrezzor İlinin Albukemal kırsalında Suriye ordusu ve müttefiklerine yapılan saldırıyla ilgisi olmadığı iddialarında aceleci davranmasını eleştirdi.

  Suriye’nin birçok bölgesinde yaşamın normal sürecine girmeye başladığı belirten Zaharova; Suriye hükümetinin terörden kurtarılan bölgelerde altyapı ve hizmet şebekelerini onarmak için yoğun çabalarda bulunduğuna dikkat çekti.

  Rus diplomat bir kısım tarafların Suriye ordusunu suçlama ve büyük bir provokasyon hamlesi başlatmak için yeni bir kimyasal silah saldırısı hazırlığında olduklarına vurgu yaptı.

  ABD’nin geçen yıllarda edat olarak kullandığı ‘Beyaz Miğferlilere’ mali desteğini yeniden başlattığını belirten Zaharova; radikal terör örgütleri ile sıkı bağlantıları tespit edilen bu oluşumun geçen süreç içinde sahte görüntüler uydurma ve provokasyonda bulunmada oynadığı role vurgu yaptı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 11:42 Irak Hizbullahı: Irak ve Suriye sınırlarında ABD planı başarısız oldu

  Iraklı Hizbullah güçleri sözcüsü Cafer el’Hüseyni, Irak direniş gruplarının Amerikalıların Irak ve Suriye sınırlarına hakim olma planını yenilgiye uğrattıklarını söyledi.

  Cafer-Hüseyni, Lübnan El-Meyadin tv. kanalına verdiği röportajda, Irak Hizbullah güçlerinin, Suriye yönetiminin istemesi halinde Suriye’nin güneyinde ırkçı İsrail’e karşı savaşta yer alacağını söyledi.

  Suriye sınırında Irak Hizbullah güçlerinin terör rejimi İsrail’i zorlayabileceğini belirten Hüseyni, Irak ve Suriye sınırlarının kontrolünün terör rejimi ve IŞİD gibi diğer düşmanlara karşı direniş ve mücadelede önemli olduğunu söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Haz 2018 11:41 İran, Suriye-İran Ortak Bankasının Kurulmasını İstedi

  İran Merkez Bankası Başkanı Tahran’da Suriye dış ticaret ve ekonomi bakanı ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki bankacılık ilişkilerinin gelişmesini olumlu karşılayarak, İran ve Suriye arasında ortak banka kurulması teklifinde bulundu.

  İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf bu görüşmede, İran ve Suriye ilişkilerinde oluşan olumlu ortama dikkate çekerek, Suriye’nin onarım çalışmaları amacıyla iki ülke arasındaki bankacılık ilişkilerinin daha da gelişmesi gerektiğini bildirdi.

  Geçmişte de iki ülke arasında “el-Aman” adında ortak bir banka sisteminin oluşturulması yönünde görüşmelerin sürdürüldüğünü ve bu meselenin tekrar iki ülke arasında müzakere konusu olabileceğini belirten İran Merkez Bankası Başkanı Seyf, İran bankalarının Suriye’de şube açmak istediklerini belirterek, güçlü siyasi bir ilişkinin zaruretinin ekonomik ve bankacılık ilişkilerinin güçlendirilmesi olduğunu ve bunun için de Tahran’ın iki ülke arasında bankacılık ilişkilerinin daha da geliştirilmesinden yana olduğunu bildirdi.

  Suriye dış ticaret ve ekonomi bakanı Muhammed Samer el-Halil de bu görüşmede, Suriye ekonomi ve merkez bankası sorumlularının da iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinden yana olduğunu ve İran bankalarının bu alanda önemli rol ifa edebileceklerini bildirdi.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git