• 16 Ağu 2018 22:01 Foto – Beşşar Esad Cobar bölgesinde sanat müzesine dönüştürülen tüneli ziyaret etti

  Beşşar Esad Cobar bölgesinde sanat müzesine dönüştürülen tüneli ziyaret ettiler

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 21:54 Rusya: Ay başından beri Hmeymim’e yaklaşan 16 İHA’yı vurduk

  Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi Başkanı Aleksey Tsigankov, ağustos ayının başından beri Rus hava savunma sistemlerinin Hmeymim Hava Üssü’ne yaklaşan militanlara ait 16 insansız hava aracını (İHA) imha ettiğini söyledi.

  Gazetecilere konuşan Tsigankov İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesindeki yasadışı silahlı örgütlerin bulunduğu yerden fırlatılan 16 İHA imha edildi” dedi.

  Tsigankov, İdlib’de militanlar tarafından yapılan ateşkes ihlallerinin son 10 günde yüzde 36 arttığını, 4 Ağustos’tan 13 Ağustos’a 114 ihlalin gerçekleştiğini ifade etti.

  Tsigankov, Rus doktorların son 24 saatte 19’u çocuk 60 Suriyeliye tıbbi yardım sağladığını da belirtti.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 21:52 DSM, Şam’da Suriye hükümetiyle ikinci kez görüştü

  YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Suriye hükümet yetkilileriyle ikinci görüşmesini gerçekleştirdi.

  Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentinin Türkiye tarafından alınmasının ardından elindeki diğer bölgeler için kaygılanan YPG ve DSG, Suriye devletiyle ilişkilerini geliştirme ve bazı konularda ortaklaşma kararı almıştı.

  Bu karar doğrultusunda 26- 27 Temmuz’da DSM Yürütme Konseyi Başkanı İlham Ehmed başkanlığında Şam’a giden DSM heyeti, Suriye Ulusal Güvenlik Ofisi Şefi Ali Memlük başkanlığındaki Suriye hükümeti heyetiyle görüşmüştü.

  DSM heyeti dün Şam’da ikinci görüşmesini gerçekleştirdi.

  Sputnik’e konuşan DSM Yöneticisi Gelo İsa şunları söyledi:

  “DSM heyeti toplumların sorunlarıyla ilgili müzakerelerde bulunuyor. Suriye krizinin çözümünü görüşüyorlar. Göçlerin durması ve savaşın sona ermesi için görüştüler. Bu sorunların çözülmesi lazım. Kürt sorunu da çözülmeli. Sistemde değişiklikler yapılması lazım. Tek partili iktidar anlayışı doğru değil. Suriye’de herkes kendini güvende hissetsin. Görüşmeler ve müzakereler daha sürecek. Şimdiki görüşmeler daha başlangıç. Şimdiye kadar 2 resmi görüşme tek oldu. İlk görüşme 26-27 Temmuz’da olmuştu. Görüşmelerin sürmesinden yanayız. Fakat Suriye hükümeti tarafı adım atmama konusunda direnecek. Biz ise adım atmaları ve sorunların çözülmesi yönünde adım atmasını sağlamak için mücadele edeceğiz.”

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 21:48 Palmira, 2019 yaz aylarında turist ağırlamaya hazır olacak

  Suriye’nin Humus Bölgesi Valisi Talâl Barazi, Palmira antik kentin 2019 yaz aylarında turist almaya hazır olacağını belirtti.

  Barazi, “Hükümetin, Palmira antik kentin tüm zararını onarmak için bir projesi var. Ayrıca, Palmira’nın anıtlarını ve tarihi değerlerini onarma yönünde tüm dünyadan teklifler mevcut. Sanırım Palmira, 2019 yaz aylarında tamamen turistleri ağırlamaya hazır olacak” dedi.

  UNESCO, Rusya, Polonya, İtalya ve diğer ülkeler ile Avrupa’daki sivil kuruluşlardan yardım tekliflerini aldıklarını söyleyen Humus Valisi, “Burası tüm dünyaya ait sadece Suriye’ye değil” diye ekledi.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 21:45 Ezidi genç kadın, 2014’te kendisini esir alan IŞİD’liyle Almanya sokaklarında karşılaştı

  Irak’ın kuzeyinde 2014 yılında IŞİD tarafından kaçırılan ve üç yıl sonra örgütten kaçıp Almanya’ya giden bir Ezidi genç kadın, kendisine el koyan IŞİD’liyle Almanya’da karşılaştığını açıkladı.

  Kadın, polisten adamın mülteci statüsüyle Almanya’da bulunması nedeniyle bir şey yapamayacağı cevabını aldığını belirtti.

  BBC Türkçe’nin, Times gazetesinin, Bas News internet haber sitesine dayandırdığı haberinden aktardığına göre Ashwaq Ta’lo, 2014 yılında tüm ailesiyle birlikte Şengal’de IŞİD tarafından kaçırıldı.

  O dönem 15 yaşınd olan Ta’lo, başka aile üyeleriyle birlikte örgüt tarafından Musul’da satıldı ve kendisini Abu Humam adlı Suriyeli bir IŞİD mensubu, 100 dolara satın aldı. Genç kadın buradan Suriye’ye götürüldü ve İslam’a geçmeye, günde beş vakit namaz kılmaya ve Kuran’ı Arapça olarak ezberlemeye zorlandığını belirtti:

  “Bunların hepsini yaptım çünkü beni incitmeyeceğine söz vermişti. Ama on aydan fazla süre boyunca bana her gün tacizde bulundu.”

  Ta’lo, daha sonra bulunduğu yerde kaçmayı başardığını, 14 saat yürüyerek Sincar Dağı’na ulaştığını sonra da mülteci statüsüyle Almanya’ya geldiğini söylüyor.

  ‘GÖRÜNCE DONDUM KALDIM, DİLİM TUTULDU’

  Ezidi kadın, Humam’ın Şubat ayında Stuttgart kentinde bir anda karşısına çıktığını belirtiyor:

  “Yüzüne dikkatlice bakınca donup kaldım. Bu, aynı korkunç sakal ve çirkin yüzüyle Abu Humam idi. Almanca konuşmaya başlayıp bana ‘Sen Ashwaqsın değil mi?’ diye sorduğunda dilim tutuldu.

  “Ben Abu Humamım. Bir süre benimleydin. Hayatta olduğunu, kiminle yaşadığını ve ne yaptığını biliyorum’ dedi.”

  Genç kadın bu karşılaşma ardından hemen kaçtığını, yaşadıklarını kardeşine, polise ve göçmenlik ofisine anlattığını belirtiyor. Ta’lo’nun aktardığına göre polis CCTV görüntülerinden Humam’ın kimliğini tespit etmiş ancak adamın da ülkede mülteci statüsüyle bulunması nedeniyle hiçbir şey yapamayacaklarını söylemiş.

  Haberde, Ta’lo’nun daha sonra Almanya’dan ayrıldığı ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne gelip babasıyla yaşamaya başladığı aktarılıyor.

  Ta’lo “Hiçbir zaman Almanya’ya geri dönmeyeceğim” diyor.

  Haberde birçok Yezidi kadın ve kız çocuğunun hala IŞİD’in elinde bulunduğu, Ta’lo’nun kız kardeşinin de onların arasında yer aldığı, ayrıca beş erkek kardeşinin ise kayıp olduğu da aktarılıyor.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 21:42 Yakında Tahran’da İran-Türkiye-Rusya üçlü zirvesi yapılacak

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Astana sürecinin garantör ülkeleri İran, Türkiye ve Rusya’nın liderleri arasındaki üçüncü zirvenin eylül başında yapılmasının planlandığını söyledi.

  Sputnik’in haberine göre; Peskov, bugünkü basın toplantısında, “Üçüncü zirveyi eylülün ilk 10 günü içinde gerçekleştirme olasılığı üzerinde çalışılıyor. Bu yönde görüşler var. Üç liderin programı hakkında diplomatik kanallar üzerinden mutabakat sağlandıktan sonra bu konuyla ilgili açıklamayı yapacağız” dedi.

  Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dünkü açıklamasında, liderler arasındaki üçüncü toplantının eylül ayının ilk haftasında Tahran’da yapılmasının planlandığını belirtmişti.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 21:41 ABD, Suriye’nin kuzeyinde askeri havaalanı inşa ediyor

  Suriye’de yayınlanan el-Vatan gazetesi, Amerikan askerlerinin Haseke’nin eş-Şedadi bölgesinde bir askeri havaalanı kurmak için yasa dışı girişimlerde bulunduğunu duyurdu.

  Vatan gazetesinin haberine göre, inşaat malzemeleri ve askeri ekipmanlardan oluşan ve Amerikalılar’a ait yaklaşık 150 kargo, Irak’ın kuzeyinden Deyrezzor vilayeti ve eş-Şedadi bölgesine getirildi. Bu girişimlerin ABD’nin bu bölgede askeri bir havaalanı kurmak istediğini gösteriyor.

  Gazete, ABD desteği altındaki Suriye Kürt güçlerinin bu kargolara kendi kontrolü altındaki bölgelere girmesine izin verdiğini belirtti.

  Ayrıca Amerikan heyeti ile Demokrat Suriye Konseyi’ne bağlı bir grup üyeleri arasında bir toplantı düzenlendi.

  Suriye Kürt güçleri yakında, ABD’nin bu gruba askeri yardımının devam ettiğini, Amerikan koalisyonu tarafından ağır, yarı ağır ve hafif silah ve askeri teçhizattan oluşan yüklerin Suriye’nin kuzeyine getirildiğini duyurdu.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 21:38 İdlib’de art arda patlamalar meydana geldi

  İdlib kenti Çarşamba gece saatlerinden itibaren Perşembe günü sabah saatlerine kadar art arda bir kaç patlamaya sahne oldu.

  Haber kaynakları, patlamaların İdlib kenti ve Sarakıb kentinin yakınlarında bir kontrol noktasında yaşandığını duyurdu.

  Patlamalarda bir kaç kişi hayatını kaybederken veya yaralanırken, kesin rakam açıklanmadı.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 16:37 Erbil: İran yaptırımlarına karşı Bağdat’a tabiyiz

  Kuzey Irak yerel yönetimi yetkililerinden Abdullah Akray, ABD’nin İran’a dayattığı yaptırımların konusunda Bağdat yönetimine tabi olduklarını açıkladı.

  Erbil yönetiminde İran masası sorumlusu olan Akray, Tahran ile tarihi ilişkileri bulunduğunu, İran ile iktisadi ilişkilerini sürdürmek istediklerini, fakat Bağdat yönetimi İran ile ortak sınırları kapama kararı alırsa, buna uymak zorunda olduklarını belirtti.

  Akray, ancak şimdiye kadar Bağdat’tan bu yönde herhangi bir talep gelmediğini ifade etti.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 16:36 Lübnan’ın El-Ahd haber sitesi Türkiye’nin neden yakında Suriye’nin kuzeyinden çekileceğini yazdı

  Lübnan’ın El-Ahd haber sitesi, Suriye’de askeri sahada gelişmeler ve uluslararası diplomatik hesaplar, Türkiye’yi Suriye’nin kuzeyinden hemen çekilmeye zorlayacağını yazdı.

  El-Ahd sitesinde bir yazı yayımlayan emekli General Sharll Ebi Nadır, “neden Türkiye teslim olup Suriye’nin kuzeyinden çekilecek?” başlıklı yazısında, Türkiye bir yandan Suriye ordusunun kuzeyde büyük operasyonunu erteletmeye çalıştığını ve öbür yandan İran ve Rusya’nın yanında Astana sürecine bağlı olduğunu göstermeye çalıştığını, öte yandan teröristleri kendi elinde müzakerelerde kullanmak üzere bir koz olarak tutmaya çalıştığını, ama nihayetinde Suriye ordusu karşısında teslim olup bu ülkenin kuzeyinden çekilmek zorunda kalacağını vurguladı.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 16:32 ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, BM Suriye Özel Temsilcisi ile görüştü

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’yla yaptığı görüşmede BM’nin anayasal komite oluşturma girişimini ve Suriyeli mültecilerin evlerine dönmesi konularını ele aldığı bildirildi.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Pompeo ile Mistura’nın başkent Washington’da gerçekleşen görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

  Pompeo’nun Mistura ile özel bir görüşme gerçekleştirdiğine vurgu yapan Sözcü Nauert, “BM’nin anayasal komite oluşturma girişimlerine dair gelişmeleri görüştüler.” ifadesini kullandı.

  Nauert, bütün tarafların siyasal bir yol izlemesine dair Pompeo ve Mistura’nın aynı düşünceleri paylaştığını aktardı.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 16:30 Yemen: Suudilere yönelik füze operasyonu devam edecek

  Yemen Ordusu Sözcüsü General Şeref Lukman, “Yemenli güçlerin Suudi Arabistan topraklarındaki Cizan, Nicran ve Asir’deki askeri hedeflere yönelik operasyonları devam edecek ve asla durdurulmayacak” dedi.

  Al-Ahed’in haberine göre; General Şeref Lukman, “Ülkenin batı kıyısında ve diğer savaş sahalarında düşmanın askeri teçhizatlarına verilen hasarlar koalisyon güçlerinin zayıflandığına ve Yemen ordusuyla gönüllü halktan oluşan güçlerin sahip olduğu üstün askeri taktiklerine işaret ediyor. İşgalci Suudi koalisyon güçleri daha önce bu tür eylemlerde bulunanların akıbetine uğrayacaktır” açıklamasında bulundu.

  Yemenli güçlerin düşman savaş uçaklarının rolünü büyük ölçüde zayıflattığına dikkati çeken General Şeref Lukman, bunun aksine Yemen ordusunun hızlı tepki gücünün arttırğını aktardı.

  Yemen güçleri sık sık Suudi Arabistan’daki askeri mevzilere yönelik balistik füzeleri fırlatarak hedef alıyor.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 11:02 Nasrallah: İran İslam Cumhuriyeti’nin devrileceğini düşünenler aptaldır

  Lübnan direniş cephesinin İsrail’e karşı 33 günlük savaşta ulaştığı zaferin yıldönümü kutlamaları dolayısıyla Beyrut’ta yapılan törende halka hitap eden Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah tüm lübnanlıları bu büyük zafer dolayısıyla tebrik ederek bu başarıya ulaşmak için yardım eden İran, Suriye, Lübnan ordusu, güvenlik güçleri ve farklı siyasi grupları saygıyla andı.

  Nasrallah’ın yaptığı konuşmanın bazı satırbaşları şu şekilde:

  -İsrail 2006 senesinden beri direniş hareketini gözlem altına alıp Hizbullah’ın “Al Calil” kentini kurtarmak için olası hamlesini önlemek amacıyla birer savunma planı oluşturmaya hazırlanıyor.

  -Siyonist Rejim Suriye’nin güneyinde konuşlanan milisleri destekleyerek bu ülkenin devletini devirmeye çalışıyor. Zira Siyonistler açıkça bunu kendi çıkarları yönünde yorumluyorlar fakat tüm rüyaları yerle bir olmaktadır.

  -Filistin halkının hepsi “Yüzyılın Anlaşması” planını reddediyor ve hiçbir Filsitinli lider Kudüsü Siyonist Rejim’in başkenti olarak resmiyete tanıyan bir anlaşmaya imza atıp sorumluluğunu kabul edemez.

  -Irak ile Suriye’de müdahale eden Suudi Arabistan, Lübnan’ın içişlerine de karışıyor; halbuki kendisi aynı zamanda da Kanada’nın girişimine karşı çıkıyor! “Yüzyılın Anlaşması” planının birer intihar olduğunu gördükleri zaman ise onu deseklemeyi bıraktılar.

  -ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımların asıl amacı direniş eksenine güç kaybettirmektir. Asıl aptallar ise İran İslam Cumhuriyeti’nin devrileceğinden emin olan kimselerdir. Fakat bu ülke 1979’dan beri ambargo ile karşı karşıya. Dümanların bu yöndeki tüm çabaları sonuçsuz kalacak.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 10:59 İran, Türkiye ve Irak sınır güvenliği konusunda anlaştı

  Türkiye ziyareti kapsamında Ankara’da bulunan Irak İçişleri Bakanı Kasım el Araji, kaçakçılığı önleme ve sınır güvenliği konusunda İran, Irak ve Türkiye arasında anlaşma sağlandığını bildirdi.

  Ankara’daki temaslarını sürdüren Kasım el Araji, “Uzlaşıya, Irak, Türkiye ve İran bakanları arasında gerçekleşen bir toplantıda ulaşıldı” dedi.

  Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, iki ülke arasındaki ilişkileri görüşmek üzere bakanlardan oluşan bir heyetle Ankara’ya gitmiş. Haydar el-İbadi ile Türk yetkililer arasında gerçekleştirilen görüşmelerde, iki ülke arasındaki iş birliğinin her alanda geliştirilmesinin yanı sıra bölgesel konular da değerlendirilmişti.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 10:56 İran Suriye’nin en önemli müttefiki

  İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Hişmetullah Falahatpişe, Arapca yayınlanan Al-Araby Al-Jadeed haber sitesine verdiği özel röportajda gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

  Falahatpişe, Suriye krizi hakkında şu açıklamalarda bulundu: Hiç şüphesiz, her ülke kendi çıkarlarını arıyor. Tahran ve Moskova, üçüncü bir konu yüzünden birbirine yakınlaştı. Elbette ki bu yeterli değil. Dolayısıyla İran’ın da kendi menfaatlerini izlemesi lazım ve sırf Rusya’ya yakınlaşmakla yetinmemelidir.

  “Geçenlerde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad İsrail’i kastederek bazı tarafların çatışmalarını Suriye topraklarına sıçramaması konusunda uyarıda bulunmuştu” diyen Falahatpişe, şunları kaydetti: Beşar Esad’ın İran’ın ülkesinin stratejik bir müttefiki olarak Suriye’nin parçalanmamasına yönelik büyük bir çaba sarfettiğini bildiğine inanıyorum.

  İran’la ABD arasında olası bir müzakerenin yapılıp yapılmayacağı hususunda Falahatpişe, “Şu anda Devrim Lideri’nin ‘Müzakere yapmayacağız. Savaş da olmayacak’ şeklinde ifade ettiği sözleri bahsetmiyorum. Görüşlerimizi güçlü bir konumdan ifade edebileceğimizi düşündüğümüzde müzakere edeceğiz. Bu konuda İran düzgün bir şekilde çalışırsa ABD yönetimini izole edebilir. Tahran hükümeti mevcut yaptırımlara yönelik yolsuzlula mücadele, karşılıklı ilişkileri pekiştirme ve diplomatik ilişkiler gibi tedbirlere başvurmuştur” açıklamalarında bulundu.

  Hişmetullah Falahatpişe, İran’ın petrol ihracatıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yorumuna değinerek, “Sayın Ruhani’nin açıklaması Tahran’ın Hürmüz Boğazı’nı petrol tankerlerine kapatacak anlamına gelmiyor. Bunun anlamı herhangi bir ülke petrolle kuşatılması durumunda Hürmüz Boğazı’nın ortaya çıkacak gerginliklerden dolayı kapanmasıdır” ifadelerini kullandı.

  “ABD’nin İran’a yaptırımlarını uygulayacaklarını” öne süren Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin iddialarına ilişkin İranlı yetkili, “Son günlerde Irak Başbakanı tavrını İran lehine değiştirmeye çalıştı. Bu duruş, Irak’ın iç denklemlerine ve hükümetin oluşumuna işaret eder. Irak’ın İran karşıtı yaptırımları pratikte kabul edeceğini sanmıyorum” diye konuştu.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 10:50 Laricani’den Lübnan Hizbullah’ına 33 günlük savaş zaferinin yıldönümü kutlaması

  İran meclis başkanı Ali Laricani, Hizbullah direniş güçlerinin siyonist rejim İsrail ile 33 günlük savaştaki zaferin yıldönümü vesilesiyle Lübnan halkı ve milletvekillerini tebrik etti.

  Terör rejimi İsrail ordusu temmuz 2006’da Lübnan topraklarına savaş açmış ve bu savaş 14 ağustos tarihine kadar sürmüş ve Lübnan Hizbullah hareketinin zaferiyle sona ermişti. Hizbullah direniş güçlerinin zaferi sonucu terör rejimi ağır yenilgiyi kabul etmek zorunda kalmıştı.

  Sözkonusu zaferin yıldönümü münasebetiyle Laricani, Lübnan meclis başkanı Nebih Berri’ye hitaben gönderdiği mesajda, sözkonusu savaşın direniş güçlerinin tedbir, dirayet, fedakarlık ve kararlı mücadelelerinin, Lübnan’da halkın birlik ve beraberliğinin bir sonucu olduğunu bildirdi.

  Laricani, sözkonusu zaferin, bölge halklarının dünya siyonizmi ve emperyalizminin oyunları karşısında sessiz kalmayacağını ispatladığını ve bütün güçleriyle izzetlerini ve topraklarını savunmaya hazır olduklarını gösterdiğini bildirdi.

  İran meclis başkanı,bu zaferin ardından, bölge halkları din, mezhep ya da etnik kökene bakılmaksızın direnişin salgınlara karşı en etkili ve en etkili silah olduğunu ve düşmanın artan tehdidine karşı direniş düşüncesini daha da fazla destek verdiğini bildirdi.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 10:47 HAMAS: Siyonist İsrail cinayetlerinin bedelini ağır ödeyecek

  Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS liderlerinden Meşur El’Mesri, siyonist rejimin HAMAS liderlerini terör yoluyla öldürme planını kınarken, ‘İsrail, bunun bedelini ağır öder’ dedi.

  İsrail Siyonist gazetesi Haaretz 12 Ağustos Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail istihbarat ve güvenlik komutanlarının Gazze Şeridi’nde Hamas hareket komutanlarına suikast yapmayı planladıklarını yazdı.

  İRNA’ya göre, Muşir el-Mesri, direniş liderlerinin ve Hamas’ın suikasta uğraması tehdidinin yalnızca direniş seçeneğinin seçimini istikrarlı hale getirmede ısrar edeceğini de sözlerine ekledi.

  El-Mesri, bu tehditlerin Siyonist rejimle bir ateşkese ulaşma teşebbüsleri hakkında tesadüf olduğunu söyledi: Bu çabalar, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun rejimin Gazze’deki planlarının yenilgisini kapsaması için daha fazla.

  Bu arada alınan haberlere göre, Hamas, Kahire’de Filistinli gruplarla görüştü.
  Hamas Hareketi, Filistinli gruplar ve liderleriyle, Gazze Şeridi’ndeki hayat şartları, ırkçı İsrail ile ateşkes ve Filistin uzlaşısı konularını ele aldı.
  Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Hamas’tan bir heyet, Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri’nin başkanlığında, Filistinli gruplar ve liderleriyle Kahire’de bir dizi toplantı düzenledi.” denildi.

  Hamas’ın yurt içi ve yurt dışı üyelerini kapsayan heyetin, İslami Cihad Hareketi, Ahrar Hareketi, Mücahidin Hareketi ve Halk Direniş Komiteleri’nden gelen heyetle Kahire’de bir araya geldiği kaydedildi.

  ****************************************************************************************************
 • 16 Ağu 2018 0:35 Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, af ilan etti

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesindeki silahlı çatışmalara katılan savaşçıların ve bazı vatandaşların affedilmesini öngören kararnameyi imzaladı.

  Esad’ın af kararıyla ilgili açıklama Suriye Şehircilik ve Çevre Bakanı Hüseyin Mahluf’tan geldi. Mahluf, “Af prosedürü, özel bir niteliğe sahip ve hakkında çeşitli nedenlerle arama kararı çıkarılanlar da dahil her bir Suriye vatandaşının silahlı çatışmalara katılma seviyesine göre değişiyor” dedi.
  Bakan, Suriye’de barışın en kısa sürede tesis edilmesi için Esad’ın farklı kategorilerdeki vatandaşlara yönelik birkaç kararname imzaladığının altını çizdi.

  Mahluf, Suriye’ye dönen sığınmacılara askerlik hizmetlerini bir yıl süreyle tecil etme hakkı tanındığını da sözlerine ekledi.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git