• 22 Nis 2018 12:47 İsmail Haniye Nekbe Günü’nde gösteri yapılması için çağrıda bulundu

  Hamas lideri İsmail Haniye, 15 Mayıs’a denk gelen Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yıl dönümünde Gazze’nin İsrail sınırında yapılacak Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne katılım için hazırlık yapılması çağrısında bulundu.

  Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye, “Nekbe’nin yıl dönümünde Filistin’in tüm sınırlarında işgal edilmiş toprakların içinde ve dışında meydana gelecek ‘insan tufanı’ için hazırlık yapın ve hazır olun.” dedi.

  Gazze’nin doğu sınırında düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında konuşan Haniye, “Nekbe’nin yıl dönümünde Filistin’in tüm sınırlarında işgal edilmiş toprakların içinde ve dışında meydana gelecek ‘insan tufanı’ için hazırlık yapın ve hazır olun.” dedi.

  Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün işgal altındaki Filistin topraklarına dönmeleri için tel örgüleri ve sınırı ortadan kaldıracağını ifade eden Haniye, İsrail’in tehditlerinin Filistin halkını korkutmak yerine onları güçlendireceğini ve sınırda daha fazla kalabalık bir şekilde toplanmalarına vesile olacağını ifade etti.

  Haniye, şöyle konuştu: “Dönüş Yürüyüşü zaman ve mekanı aşarak gurur ve onur ufkuna intikal etmiş ve caydırma aşamasını geçmiştir. Hiçbir kimse çocuklarımızı caydıramaz.”

  Gazze Şeridi’nde 30 Mart’tan bu yana devam eden gösterilerde İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinlilerin sayısı 39’a yükseldi. Gösterilerde bugüne kadar 3 bin 500’den fazla Filistinli yaralandı.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 12:44 Şam’ın güneyinde bulunan DEAŞ komutanları öldürüldü

  Şam’ın güneyinde yer alan “Hacarül Asvad” bölgesindeki DEAŞ mevzilerini bombardıman altına alan Suriye ordusu, bölgede konuşlanan bazı DEAŞ üst düzey komutanlarını öldürdü.

  El Alem’in haberine göre, Şam’ın güneyinde yer alan “Hacarül Asvad” bölgesindeki DEAŞ mevzilerini bombardıman altına alan Suriye ordusu, bölgede konuşlanan bazı DEAŞ üst düzey komutanlarını öldürdü.

  Suriye ordusu bugün sabah saatlerinden itibaren sözü geçen bölgelerde bulunan DEAŞ ve Nusra Cephesi gibi terör örgütlerine karşı geniş çaplı bir operasyon başlatarak teröristlere ait mühimmat deposuyla yeraltı birçok destek hattını hedef aldı; elde edilen bilgiler operasyonun durmadan devam ettiği yönde.

  Öte yandan Savaş Bilgilendirme Merkezi de, Suriye ordusunun “Hacarül Asvad” bölgesine yakın Yermuk kampında yer alan DEAŞ mevzilerini ağır topçu ateşiyle hedef aldığını bildirdi.

  Suriye’deki sosyal ağ kullanıcıları, son günlerde Şam’ın güneyinde konuşlanan bazı DEAŞ komutanlarının öldürüldüğünü duyurdu; Ebu Hişam El Haburi ve Ebu Ali Nafeşe etkisiz hale getirilen isimler arasında yer alıyorlar.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 12:38 İran İstihbarat Bakanı: İran’ın onayını almayan hiçbir denklem bölgede başarılı olmayacak

  İran İstihbarat Bakanı; Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi’nin Pasdar Günü (Devrim Muhafızları Günü)’nü kutladı.

  İran İslam Cumhuriyeti İstihbarat Bakanı Hüccetül-İslam Seyyid Mahmut Alevi, Komutan Caferi’nin Devrim Muhafızları Günü’nü kutladı.

  İmam Hüseyin’in kutlu doğum günü ve Pasdar Günü’nü kutlayan İstihbarat Bakanı Alevi, mesajında; İslam İnkılabı, Kutsal Savunma ve Harem Savunucusu şehitlerini rahmetle anarak, Devrim Muhafızları’nı bu mübarek günü kutladı.

  Alevi mesajında; İmam ALİ Hamaney’in dahiyane liderliği ve Devrim Muhafızları ve diğer ilgili güçlerin güçlü varlığıyla bölgede küresel emperyalizm ve Siyonizm’in tüm komplolarının birbirinin ardından akamete uğradığını ve dost ve düşmanın itirafına göre bölgede hiçbir denklemin İslami İran’ın onay ve varlığı olmadan sonuç vermeyeceğini ifade etti.

  Alevi ayrıca, istihbaratçıların geçmişteki gibi kutsal İslam Cumhuriyeti’nin yüce hedefleri için bir an bile kendi önemli görevlerini yerine getirmekte tereddüt etmeyeceklerini vurguladı.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 12:33 Suriye’nin İran Büyükelçisi: İran halkı ve rehberinin Suriye’ye desteği Suriye’nin tarihine geçecek

  Suriye’nin Tahran Büyükelçisi, “Sınırsız” adlı televizyon programında yaptığı açıklamada; İran halkı ve İslam İnkılabı Rehberi’nin Suriye’ye yardımlarının ülke tarihine yazılacağını vurguladı.

  Geçtiğimiz hafta ABD, Fransa ve İngiltere ile birlikte tüm uluslararası kurallar ve anlaşmalarını ihlal ederek, Suriye’deki bazı stratejik noktalara füzeli saldırı düzenlediler. Ancak bu saldırıyla saldırganlar, istedikleri siyasi ve askeri sonuçlara ulaşmadılar. Uzmanlar, bu intihar ve işe yaramaz saldırının dünya kamuoyunun Batılı güçlere baskı unsuru haline geldiğine inanıyorlar.

  Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Adnan Mahmud, konuk olarak katıldığı “Sınırsız” isimli televizyon programında, ABD ve Avrupalı müttefiklerinin Suriye’ye füzeli saldırısı hakkındaki soruları yanıtladı.

  ABD ile destekçilerinin Suriye’ye yaptığı füzeli saldırıya yönelik açıklamalarda bulunan Mahmud, “Beyaz Miğferlilerin yeniden casusluk yapmalarına ilişkin açık kanıtlara ulaşmayı başardık; bu belgeler, Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığına dair ortaya atılan iddiaların Oscar ödüllü bu grubun sahte ve uyduruk bir oyunu olduğunu açığa çıkarıyor” diye konuştu.

  Suriye yönetiminin elindeki bilgiler ve kanıtların, Duma kentindeki kimyasal silah kullanılmasının İngiltere ve ABD için casusluk yapan Beyaz Miğferlilerin çıkardığı uyduruk krizi olduğunu gösterdiğini ifade etti.

  Mahmud; olay ile ilgili dünyaya muhabere edilen video ve görüntülerin yalan ve sahte olduğunu belirterek, bu olaya karışan doktorlar ve hemşirelerin teröristlerin baskısı altında bunu yaptıklarını itiraf ettiklerini kaydetti.

  Suriye’nin Tahran Büyükelçisi; ABD’nin geçmişte de muhtelif bahanelerle teröristlerle destek için Suriye topraklarına saldırdığına dikkat çekerek, ABD’nin uluslararası soruşturma komitesi denetçileri gelmeden önce Suriye’ye saldırdığına işaretle, “denetçiler saldırıdan önce gelseydi, ABD ve müttefiklerinin yalanı ortaya çıkar ve Suriye’ye saldırı için bir bahane kalmazdı” açıklamasında bulundu.

  Mahmud ayrıca; BM Güvenlik Konseyi’nin 3 daimi üyesinin uluslararası kuralları açık şekilde çiğneyerek, BM üyesi bir ülkenin ulusal egemenliğini herhangi bir haklı gerekçe olmadan füzeli saldırıyla ihlal ettiklerini vurguladı.

  Suriye’nin İran Büyükelçisi sözlerinin devamında; ABD ve teröristlerin Doğu Guta için özel planlar yaptıklarına ve bu baskı unsuruyla Şam’ı güvensizleştirmeye çalıştığına işaretle, ancak teröristlerin yenilmesiyle ABD’nin komplolarının boşa çıkarıldığını, bu önemli etkenin ABD’yi öfkelendirdiğini ve Suriye’ye saldırmasına neden olduğunu ifade etti.

  Mahmud; Bu saldırılarda bölge ülkelerinin hava sahası ve topraklarının kullandığına temasla, bu saldırının ABD, İsrail ve bölgesel uşakları arasında bir farkın olmadığını gösterdiğini kaydetti.

  Adnan Mahmud; teröristlerin Suudi para ve silahıyla Suriye’nin alt yapı tesislerini ve vatandaşların evlerini yok ettiği için Suudilerin teröristlerin cinayetlerine ortak olduğunu ifade etti.

  Şam’ın Tahran Büyükelçisi; ABD’nin Suriye’de belli bir stratejisinin olmadığına dikkat çekerek, ABD’nin bölgede ve Suriye’de Siyonist rejimin politikalarını uyguladığını belirtti. Siyonist rejimin politikasının İran, Suriye ve Hizbullah olmak üzere direniş cephesine karşı koymak olduğunu sözlerine ekledi.

  İran ile Suriye ilişkilerini stratejik ve tarihi olarak niteleyen Mahmud, İran’a Suriye’de terörizmle mücadeledeki çabalarından dolayı teşekkür etti, İslam İnkılabı Rehberi, İran cumhurbaşkanlığı ve milletinin Suriye halkı ve hükümetine yardımlarının tarihe geçeceğini, Suriye’nin barış döneminde ve yeniden inşa sürecinde de dostlarına çok güvendiklerini ifade etti.

  Suriye’nin Tahran Büyükelçisi; Suriye ordusunun teröristlere karşı zaferlerinin bölge denklemleri üzerinde kesinlikle olumlu etki bırakacağını vurguladı.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 12:27 Korsan rejim İstihbarat Bakanı: Hamas ve İslami Cihad liderlerine suikast düzenleyeceğiz

  Siyonist bir bakan tehditkar ifadelerle; Kudüs işgalcisi rejimin askerlerinin hedef alınması durumda, İsrail’in Gazze’de bulunan Hamas ve İslami Cihad liderlerine yönelik suikast planını tekrar uygulamaya koyacağını belirtti.

  Kudüs işgalcisi İsrail rejimi İstihbarat Bakanı Yisrael Katz; Filistin İslami Cihad Hareketi ve Hamas liderlerini tehdit etti ve İsrailli askerlerin keskin nişancılar tarafından hedef alınmasının sonuçlarına işaret ederek bu konuda uyardı.

  Katz daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: İslami Cihad Hareketinin İsrail askerlerinin keskin nişancılarla hedef alınacağı yönündeki tehdidi kırmızı çizgiyi geçmek anlamına gelir ve Hamas şunu bilmelidir ki, Gazze Şeridin’den İsrailli askerlere yönelik her türlü tehdit ya da saldırı Gazze Şeridin’deki Hamas liderlerine suikast olarak geri dönecektir.

  Filistin İslami Cihad’ın askeri kollarından olan Seyal Kudüs yakın zamanda İsrail’in Gazze Şeridin’deki katliamlarına ve Filistinlileri şehit etmesine karşılık olarak şu ilamda bulundu: İsrailli üst düzey yetkilileri Kudüs birliklerinin hedefindedir.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 12:24 İran Ordu Koordinatörü Sözcüsü: Ülkeye yapılacak her türlü saldırının cevabı sert olacaktır

  İran Ordu Koordinatörü Sözcüsü: Biz, tüm dünya müstekbirlerinin karşısında durmaktayız. Her kim en ufak taarruzda bulunursa en sert tepkiyle karşılaşacaktır.

  Ordu koordinatörü Tuğamiral Habibullah Seyyari, Teğmen Şehit Muhammed Veli Karni ve şehit Seyyad Şirazi’yi anma töreninde: bu iki şehidimiz, İran Irak zorunlu savaşın aziz şehitleriydiler ve savaşta çok önemli role sahiptiler.

  Seyyari; düşmanlarımız İslam devriminin zaferinden sonra, devrimi yenilgiye uğratmak için ellerinden geleni yaptılar ancak şehitlerimiz kendi canlarını feda ederek tüm komploları etkisiz hale getirdiler şeklinde konuştu.

  Tuğamiral: bizim neyimiz varsa şehitlerimizin kanındandır. İran’ın bölgedeki bugünkü yeri şehitlerimizin kanının bereketindendir. Bugün dünyada ve bölgede büyük bir güce dönüştük öyle ki; biz olmadan bölge hakkında hiçbir karar alınmıyor ve bölgede bulunan emniyetsizliklere rağmen en emniyetli ülkeyiz ki buda şehitlerimizin pak kanının bereketindendir.

  Bugün dünyada bulunduğumuz konumumuzu korumalı ve desteklemeliyiz. Caydırıcı gücümüzü arttırmalı ve her türlü tehdide karşı savunma gücümüzü herkese göstermeliyiz.

  Düşman karşısında en önemli kuvvet verici ve caydırıcı unsurun, devrimci insani güç olduğunu belirten Seyyari sözlerine şunları da ekledi: Bugün ülkede ihtiyacımız olan her türlü ekipmanı velayet ve şehadet aşığı gençlerimiz vesilesiyle üretiyoruz. Ve yine bu inkılabı ve şehadet aşığı gençlerimizin sayesinde hakkı konuşabiliyor, dünya sömürgecilerine karşı durabiliyoruz. Vatanımıza taarruzda bulunacaklar şiddetle karşılık bulacaklardır.

  Eğer bu kararlılıkla ilerlemek istiyorsak ısrarla şühedanın yolunu takip etmeliyiz. Zira; İslam İnkılabının düşmanları özgürlüğümüzü ve ilerlememizi sindirememektedirler. Bu nedenle sürekli komplo peşindedirler.

  Şehitlerimizin özelliklerini ve yaşam tarzlarını kitaplarımızda yazmalıyız ve emin olmalıyız ki onların yolunu takip edersek başarıya ulaşırız, diyerek sözlerini sonlandırdı.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 12:19 Beidinejad: Batı’nın Suriye saldırısı BM bildirgesinin açıkça ihlalidir

  İran’ın İngiltere büyükelçisi Hamid Beidinejad, Amerika ve müttefiklerinin Suriye’ye yönelik son saldırısını BM bildirgesinin açık ihlali olduğunu söyledi.

  İran’ın İngiltere büyükelçisi Hamid Beidinejad, İndependent dergisine verdiği demeçte, Suriye’ye yenelik saldırının, bu ülkenin güvenliğinin sağlanması, kitle imha silahlarının araştırılması yönündeki uluslararası çabaları zayıflattığını ve önlemeye yönelik olduğunu söyledi.

  İran’ın İngiltere büyükelçisi Hamid Beidinejad, Amerika ve müttefiklerinin geçen hafta henüz kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığına ve kullanıldıysa bunların faillerinin de bilinmediği bir şartta Suriye’ye yönelik saldırı düzenlemelerinin kanunsuz bir girişim olduğunu zira BM Güvenlik Konseyi’nden de izin alınmadığını belirterek, Kitle İmha Silahları Örgütü uzmanlarının Guta bölgesinden numune almak ve bölgede incelemelerde bulunmak üzere bölgeye ulaşmadan saldırının yapılmasının da kuşkulu olduğunu bildirirken, bazı kaynaklar da bunun oradaki bulguları ortadan kaldırmak için yapıldığını bildirdi.

  Beidinejad, Suriye’nin kitle imha silahlarını imha etme konusunda taahhütlerini yerine getirdiğini belirterek, bundan dolayı Kitle İmha Silahları Örgütü’nün Duma’da denetleme yapması için bir engelin de olmadığını ama uzman heyetin bölgeye ulaşmasından bir gün önce saldırının düzenlenmesinin son derece kuşkulu ve manidar olduğunu söyledi.

  Amerika, Fransa ve İngiltere’nin Kitle İmha Silahları Konvansiyonu’nun aksine hareket ettiklerini belirten Beidinejad, Suriye’ye saldırının tek yanlı bir girişim olduğunu söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 12:15 Suriye ordusu Şam’ın Zelihe bölgesindeki İmam Ali camiini kontrolüne geçirdi

  Suriye ordu güçleri Şam etrafında yer alan Zelihe bölgesinde bulunan İmam Ali (S) caminin kontrolünü ele geçirdiler.

  SANA haber ajansına göre, sözkonusu bölgenin ele geçirilmesi sırasında çıkan çatışmalarda çok sayıda teröristin öldürüldüğü bildiriliyor.

  Bir başka habere göre, Ez’Zamir bölgesinden çıkan teröristlere ait çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiği bildiriliyor.

  Şam kırsalı Dmayr bölgesinde radikal terör örgütü Ceyşul İslam’a ait yuvalarda aralarında ABD füzelerinin bulunduğu büyük miktarda silah ve mühimmat ele geçirildi.

  Şam kırsalı Kalemun bölgesinin Rhaybe, Nasıriye ve Ceyrud beldelerinden yüzlerce teröristin aileleriyle birlikte Suriye’nin kuzeyine gönderilmesiyle birlikte sözkonusu bölgelerin de teröristlerden arındırıldığı bildiriliyor.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 12:06 Yemen’de su ve hastalıktan en az 2 bin kişi öldü

  Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin Yemen ofisi başkanı Alexander Fit, son 6 ay içinde suların kirlenmesinden ve bulaşıcı hastalıktan en az 2 bin kişinin öldüğünü bildirdi.

  Suudi rejiminin Arabistan’ın baraj, hastane vesair alt yapı tesislerini vurması Yemen’de binlerce insanın ölümüne neden olurken ayrıca bu ülkeye uygulanan ambargolar da Yemen’e gıda ve ilaç gibi temel malzemelerin girişine engel oluyor.

  Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Yemen’in güneyinden bir çalışanının öldürüldüğünü açıkladı.
  Kızılhaç yetkilisi, “Bir meslektaşımız Taez şehrinde silahlı bir kişi tarafından öldürüldü” dedi.
  Haber ajansı Associated Press’e bilgi veren polis, Lübnanlı Hanna Lahoud’un olduğu Kızılhaç aracına saldırganın ateş açtığını söyledi.
  Araçta başkalarının olup olmadığı ya da zarar görüp görmedikleri bilinmiyor.
  Dünyanın en büyük insani krizini yaşayan ülkede 22 milyondan fazla sivilin yardıma ihtiyacı var. Yardım kuruluşları, süren çatışmalar, çöken ekonomi ve sosyal hizmetlerin ortadan kalkması nedeniyle, ihtiyaçların hızla arttığı uyarısı yapıyor.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 12:03 İran savunma bakanı: İran ve Irak ilişkileri müdahalelerin etkisinde kalmayacak

  İran savunma bakanı tuğgeneral Emir Hatemi, İran ve Irak ilişkilerinin kendine özel çok güçlü olduğunu belirterek, ‘iki taraf arasındaki ilişkiler dış müdahalelerin etkisinde kalmayacak düzeydedir’ dedi.

  İRNA’nın haberine göre, Emir Hatemi, Irak ziyaretinin sonunda basın toplantısında, Irak savunma bakanının evsahipliğine teşekkür ederken, ”iki ülke arasında kültürel, dini ve tarihi bağların olduğunu ve bu bağların iki ülke arasında işbirliği ve teamülün artması ve güçlenmesine vesile olduğunu’ söyledi.

  İran savunma bakanı, Irak’ta savunma, içişleri, iletişim bakanları gibi üst düzey Iraklı yetkililerle görüşürken, ”bu görüşmelerde iki ülke arasında savunma ve güvenlik konuları ve işbirliğinin’ de ele alındığını söyledi.

  İran savunma bakanı, İran İslam Cumhuriyetinin, Irak’ın yeniden yapım ve onarım projelerine katılacağını belirtirken bunu bir görevi olarak gördüklerini kaydetti ve ”İran İslam Cumhuriyetinin siyaseti Irak halkı ve devletine bütün alanlarda yardım etmektir’ dedi.

  İran savunma bakanı, Bağdat’ta İran, Irak, Suriye ve Rusya arasında yapılan askeri ve güvenlik işbirliği oturumunun da son derece yararlı geçtiğini söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 11:54 Nasrullah: Füzelerimizle ırkçı İsrail’in bütün mevzilerini hedef alabiliriz

  Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, Lübnan’daki direniş güçlerinin ırkçı İsrail’in bütün mevzilerini hedef alabilecek güce sahip olduğunu söyledi.

  Seyyid Hasan Nasrullah, dün akşam saatlerinde bölgesel gelişmelere yönelik bir konuşma yaptı.

  Irkçı İsrail’in 1996 yılının Nisan ayında Hristiyan ve Müslümanları hedef aldığını belirten Nasrullah, 2016’dan önceye kadar Hizbullah’ın Lübnan hükümeti ve ordusundan düşmanla mücadele etmek için güney bölgelere odaklanmalarını istediğine dikkati çekti.

  “Bizim suçumuz kendimizi ve namusumuzu savunmak için elimize silah alıp düşman karşısında direniş göstermektir” diyen Seyyid Hasan Nasrullah, “Günümüzde Lübnan’daki direniş güçleri İsrail’in bütün mevzilerini hedef alabilecek güce sahiptir” ifadesini kullandı.

  Nasrullah hiç bir zaman terör rejimi İsrail aleyhindeki direnişten el çekmeyeceklerini belirterek, Hizbullah erlerinin bu bilinçte olduğunu zira terör rejimi İsrail’in Lübnan ve bölge için çok büyük tehdit olduğunu söyledi.

  Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, 6 Mayıs’ta Lübnan’da yapılması beklenen genel seçimlere de işaret ederek, “Lübnan halkının sandıklar başında oy kullanmasının dünya için bir mesajı vardır: O da Direniş’i Güney Lübnan’da hiçbir zaman yalnız bırakmayacaklarıdır” diye konuştu.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 11:51 Teröristlerin Doğu Kalamun’dan tahliyesine başlandı

  Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezi, başkent Şam’ın kuzeydoğusunda yer alan Doğu Kalamun’daki militanların ve ailelerinin tahliyesine başlandığını duyurdu.

  Lazkiye yakınlarında yer alan Rus uzlaştırma merkezinin yöneticisi Yuriy Yevtuşenko, Şam bölgesinde kalan diğer aşırıcılık yanlılarıyla, ateşkese katılmaları için görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

  Tümgeneral Yevtuşenko, “Daha önce varılan anlaşmalar çerçevesinde Rus uzlaştırma merkezi ve Rus askeri polis birlikleri, güvenlik tedbirlerine uyarak yasadışı silahlı örgüt mensuplarının ve ailelerinin Doğu Kalamun’dan tahliyesine başlandı” diye konuştu.

  Yevtuşenko ayrıca tahliye için ‘bugünden itibaren Ruhayba yerleşiminin bulunduğu bölgede kontrol noktalı geçici insani koridorun açıldığını’ da sözlerine ekledi.

  Teröristlerin Suriye hükümet güçlerine içinde çok sayıda mühimmatın bulunduğu depoları teslim ettiklerini söyleyen Yevtuşenko, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Anlaşmaya uygun olarak uzlaştırma merkezinin kontrolü altında teröristlerin , Suriye Silahlı Kuvvetleri’ne 30 adet zırhlı araç, makineli tüfekle donatılmış 3 pikap, 36 tanksavar roketatar, 20 ağır makineli tüfek, 6 roketatar, 3 adet tanksavar güdümlü füze, 23 adet taktik füze, 111 mayın, 60 el bombası, 63 binin üzerinde mühimmat teslim etti.”

  Tümgeneral Yevtuşenko, teröristlerin dün Şam’daki konut bölgelerine açtığı ateş sonucunda 2 kişinin öldüğünü, 9 kişinin de yaralandığını söyledi.

  Suriye’de ateşkesin yürürlükte olmasına rağmen İran-Rus-Türk koordinasyon merkezinin bazı illerde ateşkes ihlalleri saptadığını söyleyen Yevtuşenko, “Yasadışı silahlı oluşumların militanları 20 Nisan’da Muhayam el-Yarmuk mahallesinden Şam’ın güneyindeki konut bölgelerine roketatarlarla ateş açtı. İki sivil öldü, 9 kişiyse yaralandı” ifadelerini kullandı.

  ****************************************************************************************************
 • 22 Nis 2018 11:46 OPCW heyeti Duma’da numune topladı

  Lahey merkezli Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nden (OPCW) yapılan açıklamada, Suriye’ye giden uzman ekibinin Duma’da kimyasal saldırı düzenlendiği ileri sürülen bölgeye girdiği bildirildi.

  Örgütten yapılan açıklamayı kaynak gösteren AFP ve dpa haber ajansları, uzmanların bölgeden numune topladığını duyurdu. Toplanan örneklerin analiz için Hollanda’daki OPCW labarotuvarına ulaştırılacağı açıklandı.

  Rusya Dışişleri Bakanlığından daha önce yapılan açıklamada, “Edindiğimiz bilgilere göre özel OPCW misyonu, 21 Nisan sabahı Duma kentinin zehirli madde olduğundan şüphelenilen bölgesine ulaşmıştır” denilmişti. Açıklamada “OPCW’nin güvenliği sadece Suriye tarafınca değil Suriye’deki Rusya komutanlığı tarafından da teminat altındadır” ifadeleri kullanılmıştı.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı “tarafsız bir soruşturma” beklediğini açıkladı. Açıklamada “Özellikle bunun Suriye’nin sözüm ona kimyasal sicili tarihinde, kimyasal vakadan şüphelenilen bir bölgeye yapılan ilk ziyaret olduğu düşünülecek olursa” ifadeleri kullanıldı.

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve müttefiklerinin, Suriye’nin Duma yerleşim yerinde düzenlendiği bile kesinleşmeyen bir kimyasal saldırı iddiasını gerekçe göstererek bu ülkenin vurulması emrini verdiklerinde Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi için BM himayesinde düzenlenen Cenevre barış görüşmelerini de bombaladığını söyledi.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git