GenelSuriye Düşmanları

13 örgüt Irak saldırısı öncesi IŞİD’le ittifak yaptı

13 silahlı grup liderinin Neyneva saldırısı öncesi Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütle ittifak yaptığı açıklandı.

Irak’ta yayımlanan es-Sabah gazetesinin haberine göre silahlı grupların liderleri, Neyneva (Musul) saldırısından iki gün önce Ürdün’de toplanarak Nuri el-Maliki hükümetinin devrilmesi için IŞİD’le ittifak kararı aldı.

Habere göre Ürdün’deki toplantıya 13 silahlı grubun temsilcisi katıldı ve yapılacak saldırılar için IŞİD Lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye biat etti.

13 örgütün şu gruplardan oluştuğu bildirildi. Irak’ta yasadışı ilan edilen Baas Partisi’nin Saddam Hüseyin’in Yardımcısı İzzet İbrahim liderliğindeki kanadı, Nakşibendiler, Mücahitler Ordusu, 1920 Devrimi Tugayları, İslam Ordusu, Cihat Önderliği, el-Mansura grubu, Ensarı- Tevhit, Ensar-ı Sünne, el-Guraba, el-İhval, Ensaru’l İslam ve el-Muhtar.

Gazeteye açıklamada bulunan bir kaynak, geçtiğimiz yıl el-Enbar, Neyneva, Selahaddin, Diyala ve Kerkük’te kurulan protesto çadırlarında Baas Partisinden bir lider ile Katarlı bir koordinatörün de bulunduğunu öne sürdü.

Es-Sabah gazetesine açıklamada bulunan kaynak, yapılan bu ittifakla IŞİD’in Suriye’nin Rakka, Deyr ez-Zor ve Haseke’deki güçleriyle birlikte 30 bin kişilik bir güce ulaştığını söyledi ve grubun silah ve teçhizat finansmanının Suudi Arabistan ve Katar tarafından karşılandığını iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu