Genel

ABD Ortadoğu’da öldürücü hatalar işledi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat; ABD’nin son iki yıl içinde Ortadoğu’da öldürücü hatalar işlemesi ardından şu an başkanlığa yeniden seçilen Barack Obama ve idaresinden bölge davalarına adil çözümler bulmasının beklendiğini belirtti.

Mikdat BBC kanalıyla bulunduğu telefon görüşmesinde ABD başkanlık seçimlerine yorum olarak; bu süreç içinde beklenen şeyin dünya istikrarı için daha fazla çaba harcamak olduğunu söyledi.

Özellikle Arap bölgesinde olmak üzere son iki yıl içinde yaşanan olayların ABD’nin Ortadoğu’da bulunduğu öldürücü hataların yanı sıra eski ABD idaresinin İsrail’e sunduğu sınırsız destekten kaynaklı olduğunu ifade eden Mikdat; Amerika’nın gerek Afganistan gerekse başka yerlerde çevresinde işlediği büyük hatalara işaret etti.

Mikdat; ABD’nin uluslararası politikalardaki önemli rolü itibarıyla Suriye halkının Amerika’daki başkanlık seçimlerini yakından izlediğini söyleyen Mikdat; bu süreç içinde Suriye yönetimi ile ABD yönetimi arasında her hangi bir temasın bulunduğunu yalanladı.

Obama’nın yeniden başkanlığa seçilmesi ardından Suriye’ye askeri müdahalede bulunulma olanağında her hangi bir tutum değişikliğine ilişkin soruyu cevaplayan Mikdat; Amerika’nın Afganistan ve Irak’ta uğradığı yenilgilerin yanında yaşadığı ekonomik krizden sonra daha önce olduğu gibi şimdi de dünyanın her hangi bir yerinde savaş açmaktan aciz olduğunu söyledi. Mikdat; yinede böyle bir ihtimali yüzde yüz olarak uzak tutmanın mümkün olmadığına işaret ederek, böyle bir ihtimalin kesinlikle yıkıcı olması itibarıyla ABD’nin böyle bir adım atmasının uzak bir ihtimal olduğunu ekledi.

Sözlerine devam eden Mikdat; ABD’nin gerek maddi gerekse medya olarak takdim ettiği destekle Suriye’nin içişlerine bulunduğu muhtelif türlerde müdahalelerin izlendiğini kaydetti. ABD’nin gizli olarak değil de aleni bir şekilde Suriye’deki terör gruplarını desteklediğini ve bu grupların kanlı eylemlerine sessiz kaldığını işaret eden Mikdat; 11 Eylül olayları ardından tüm dünyanın ABD’den Suriye ve başka yerlerde bu gibi terör eylemlerine karşı olmasını beklediğini belirtti. Mikdat; Suriye’de işlenen terör eylemlerinin ABD’nin yanı sıra bölge ve tüm dünyaya olumsuz etkileri olacağına dikkat çekti.

Mikdat; dünyanın büyük ülkelerinden biri sayılan ABD gibi bir ülkeden eski Washington idarelerinin izledikleri çifte standartlı politika izlemeye son vermesinin beklendiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı