Genel

18 milyonluk Erbain Kafilesi Kerbela’ya vardı

18 milyonu aşkın ziyaretçinin bin 500 kilometrelik Irak caddelerindeki 22 günlük yürüyüşü en ufak güvenlik sorunu yaşanmadan Kerbela’da noktalandı. Bu yürüyüş süresince sağlanan güvenlik düzeyi, Irak silahlı güçleri ve emniyet güçlerinin güvenliğin sağlanmasındaki yüksek kapasitesini gözler önüne serdi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Irak’ın çoğu eyaletleri son üç hafta farklı ülkelerden ve yerli bölgelerden gelen milyonlarca Hüseyni matemcinin yürüyüşüne sahne oldu.

Kimileri bu yürüyüş sırasında ziyaretçilere karşı terör eylemlerinin düzenlenebileceğini düşünüyorlardır. Ancak Irak güvenlik güçleri ve halk seferberlik güçleri, son dönemdeki Güney eyaletlerinde ve Bağdat’ta yaşanan tüm olaylara ve kaoslara rağmen başarılı bir performans çizdi.

Bu dönem içerisinde Irak havaalanları ziyaretçiler ile dolup taşmaktaydı. 5 sınır kapısı gündüz gece Erbain yürüyüşçülerinin girişine sahne olup yaklaşık 13 milyon Iraklı da kendi ülkelerinin farklı noktalarından Kerbela’ya doğru yola çıkmıştı.

Irak Seferberlik Güçleri Örgütü-Haşdi Şabi- de 50 bin gücü ile Hüseyni Erbain günlerinde ziyaretleri ve ziyaretçilerin güvenliğini korumak için ciddi faaliyetler yürüttü.

Hüseyni Erbain ziyaretçilerinin 18 milyonluk kafilesi dün, Cumartesi günü Kerbela’ya vararak Erbain günü münasebeti ile tam bir güvenlik içerisinde görkemli matem merasimleri düzenlediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu