Genel

Suriye Müftüsü: Radikalizmi önlemenin tek yolu bilinçlendirmektir

Suriye Cumhuriyet Genel Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun; diyalog ve yüksek ahlak kültürünün pekiştirilmesi gerektiğine işaret ederek Arap İslam kültürünün bilinçli bir şekilde değerlendirilmesinin Arap toplumuna sızmaya çalışan radikalizmi önlemenin tek yolu olduğunu dile getirdi.

Lazkiye’de Teşrin Üniversitesinde verdiği “İnsanlık Toplumunda Radikalizm Tehlikesi” başlıklı bir seminer veren Hassun; radikal fikirlere sahip kişilerin Suriye halkına saldırdığını ifade ederek bu süreçte Arap topraklarında yaşanan bütün sorunların arkasında dini temeller üzerinde yeni devletler kurulması hedefinin bulunduğunu beyan etti.

Batının her zaman Arap toplumuna kültürel ve ekonomik olarak sızmaya çalıştığını söyleyen Hassun; Arap kültürünün Batıya karşı korunması gerektiğini belirterek radikalizmi bir hastalık olarak nitelendirdi ve radikalizmin yeni nesilleri bilinçlendirerek önlenebileceğini belirtti.

Radikalizmin Arap topraklarına Batıdan geldiğini ve eninde sonunda tekrar oraya gideceğini kaydeden Hassun; radikalizmin sadece dini inançlarda görülmeyeceğini psikolojik, ekonomik, kültürel, teknolojik ve mali alanlarda da radikalizm görülebileceğini ancak en tehlikelisi dini alanda görülen radikalizm olduğunu ibraz etti.

Radikalizmin güçlenmesinde dezenformasyon medyanın büyük bir rol oynadığına dikkat çeken Hassun; medyanın hiçbir araştırma ve bilimsel dayanak sağlama gereği hissetmeden başkalarının söylediğini tekrar etme sorunundan büyük sıkıntılar yaşadığını vurguladı.

Suriye’de krizin sonuna gelinmesiyle Libya, Tunus ve Türkiye’de yaşanan krizlerin büyümeye başladığını belirten Hassun; bunun sebebinin İsrail’e komşu devletlerin yıkılmasının istenmesine bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı