GenelSuriye DostlarıSuriye Düşmanları

2006 yılından bu yana Mısır sınırındaki tünellerde 232 Filistinli şehit oldu

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Rafah vilayetinde Mısır-Filistin sınırının altındaki tünellerde 2006 yılından bu yana meydana gelen kazalarda ve işgal güçlerinin saldırılarında 232 vatandaşın şehit olduğunu ve 597 vatandaşın da yaralandığını açıkladı.

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi tarafından bugün (17 Ocak Perşembe) yayınlanan bildiride, tünellerde hayatını kaybeden 232 Filistinliden 20′sinin Siyonist işgal güçlerinin tünellere ve çevresine düzenlediği hava saldırılarında şehit olduğu ifade edildi.

Tünellerde şehit olanlar arasında dokuz çocuğun da bulunduğunu bildiren El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, 2006 yılından bu yana Mısır-Gazze Şeridi sınırında yaralananların sayısının da 597′ye ulaştığını belirtti.

Sınır bölgesindeki tünellerde gerekli iş güvenliği önlemlerinin olmaması nedeniyle tünellerde çalışan Filistinli işçilerin kazalarda hayatlarını kaybettiklerini kaydeden El-Mizan Merkezi, Filistin Hükümeti’nden tünellerde çalışan işçileri olası kazalardan koruyacak tedbirlerin alınması için harekete geçmeye davet etti.

Siyonist işgal rejiminin Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukayla birlikte Mısır sınırında açılan tüneller abluka yılları boyunca Gazze halkının günlük ihtiyaçlarından bir kısmını karşılamasına yardımcı oldu ve ablukayla boğulmak istenen Gazze’nin adeta nefes boruları haline geldi. Fakat bu arada işgal ordusunun tüneller bölgesine düzenlediği saldırılarda ve tünellerde meydana gelen çeşitli kazalarda onlarca Filistinli hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı