Suriyede teröristler tarafından kullanılan ağır silahlar gerçek bir savaşa işaret ediyor

Tarih: 04 Eylül 2012 Saat: 15:26

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi uluslar arası topluma Suriye’ye dışarıdan silah ve silahlı sokulduğunun anlaşılması ardından Suriye krizini akılcılık ve bilgelikle çözme çağrısında bulundu.

Alem haber televizyonuna demeç veren Salihi, Suriye’de olanların Suriye halkının meşru talepleriyle ilgisi olmadığını ve uluslar arası bir krize dönüştüğünü belirterek silahlı terör gruplarının uçak ve tank savar gibi ağır silahlar kullanmasının Suriye’de gerçek bir savaş bulunduğunun kanıtı olduğuna dikkat çekti.

Suriye’ye silah ve silahlı kaçırılmasına son verilmesi ve krizin çözümü için çabaların birleştirilmesi gerektiğini vurgulayan İranlı bakan, derin ufka sahip olmayan ve aşamanın tehlikesini idrak edemeyen bazı bölge ülkelerini eleştirdi.

İran Dışişleri Bakanı Suriye’ye yönelik savaşının yaratacağı fitne ve bölünmeye karşı uyararak ülkesinin Türkiyeli yetkililerle temaslarını sürdürdüğünü, fakat iki tarafın Suriye konusundaki anlaşmazlığı konusunda bir çözüme ulaşılamadığını ifade etti.

Bazı ülkelerin uçuşa yasak bölgeve güvenli bölgeler kurma projelerine değinen Salihi, bu projenin amacına ulaşamayacağını, Suriye’nin bunu reddettiğini ve egemenliğine saldırı olarak kabul ettiğini ifade etti.

Yönetimlerin ve rejimlerin silahlı şiddet ve sabotajla değiştirilemeyeceğine işaret eden Salihi, bölge ülkelerinin birbirleriyle oturup Suriye krizine mantıklı ve iyi niyetli çözümler bulmaları gerektiğinin altını çizdi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git