Suriyenin içişlerine müdahale edenler akan kanlardan sorumludur

Tarih: 21 Eylül 2012 Saat: 19:16

İran Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, ABD ve bölge ülkelerinden Suriye’ye büyük miktarlarda silah aktığını, bazılarının verdiği silah ve para desteğiyle övündüğünü belirterek BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın görevine atanmasından sonra da devam eden bu desteğin istifasında yol açtığına dikkat çekti.

ABD’nin RPG roketatarlarıyla reform dayatmaya çalıştığına işaret eden Laricani, bu politikaları bölgedeki diğer hükümet, kral ve emirliklere neden uygulamadığını sorguladı.

Laricani İngiliz Financial Times gazetesine verdiği röportajda, Suriye’nin içişlerine müdahale edenlerin masum insanların kanlarının akıtılmasından sorumlu olduklarını belirterek batılı ve bölge ülkelerinin isteklerinin tanklar üzerindede olsa da gerçekleştirilmesi gerektiğine inandıklarını ifade etti.

Laricani, özgürlüklerin öldürücü silahlar, kulislerin arkasında yapılan anlaşmalarla sağlanamayacağını söyleyerek özgürlüklerin seçimler yoluyla vatandaşların alacağı kararlarla sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Suriye sözde muhalefetinin bölünmüş olduğu, farklı görüş ve niyetlerin yanı sıra pek çok liderinin bulunduğunu söyleyen İran Şura Meclisi Başkanı, bazı ülkelerden silah ve para alan bu muhalefetin içinde diyalog kurulacak bir taraf bulunmadığına dikkat çekti.

Suriye krizinin ömrü konusunda ise Laricani, bunun batılı güçlerin davranışlarına bağlı olduğunu söyleyerek “akıllıca davranmalar halinde Suriye’de kaos yaratmanın lehlerine olmadığını görecekler. Libya’nın Suriye olmadığının önemini kavrayarak diğer ülkelerdeki deneyimlerinden ders almalılar “ diye konuştu.

Laricani, Suriye’ye yerleşebileceklerini ya da planlarını gerçekleştirebileceklerini sanan batılıların daha sonra radikal İslamcı ve terör gruplarıyla karşılaşacaklarına dikkat çekerek Suriye’nin güçlü kurumları ve seçilmiş bir hükümeti bulunan bir ülke olduğunu bildirdi.

Etiketler:

Suriyenin içişlerine müdahale edenler akan kanlardan sorumludur Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Buket dedi ki:

  Evet. Ülke olarak biz de sorumluyuz. Mazlumların ahını alıyoruz. Allah bizi ıslah etsin, affeylesin. Gerçekleri görmeyi nasibetsin.

 2. A.A. dedi ki:

  BENCE SURİYE’DE SAVAŞ SONRASI GENEL TUTUM AYNEN ATATÜRK TÜRKİYE’SİNİN KURTULUŞ SAVAŞI SONRASI UYGULAMALARINDA OLDUĞU GİBİ OLMALIDIR YANİ MEVCUT CUMHUR BAŞKANI ESAD’IN VE TEK PARTİSİNİN (ATATÜRK CHP’Sİ GİBİ) KONTROLÜNDE , SURİYE’Yİ BU HALE GETİREN TERÖRE VE TERÖR ÖRGÜTLERİNE EN UFAK BİR MÜZAKERE TAVİZİ DAHİ VERMEDEN ,UZUN BİR BİRLEŞTİRİCİ, BÜTÜNLEŞTİRİCİ VE ÜNİTER, MÜREFFEH VE KALICI HUZURLU BİR SURİYE’Yİ TEKRARDAN YARATICI TOPARLANMA VE ULUSAL TEDAVİ DÖNEMİ GEÇİRMELİ, ULUSAL BİRLİK VE BÜTÜNLÜK KONUSUNDA YALNIZCA ÜNİTER BİRLİK VE BARIŞI GÖZETEN HALKINI VE ONLARIN UYUMLU TEMSİLCİLERİNİ MUHATAP ALAN BİR DESTEK MÜZAKERESİNİ ESAS ALMALIDIR; ONUN DIŞINDAKİ SAÇMA SAPAN MÜZAKERELERE ASLA YANAŞMAMALI, PİRİM VERMEMELİDİR ! MÜSLÜMAN SURİYE HALKININ BİRLİK BERABERLİĞİ -KALICI BARIŞI- REFAHI VE HUZURU KONUSUNDA , BARIŞI ESAS ALAN, HÜMANİST VE İLERİCİ PEYGAMBER VE EVLATLARININ ONURLU VE KUTLU YOLU OLAN EHLİBEYT İDEOLOJİSİNDEN ASLA AMA ASLA EN UFAK BİR TAVİZ DAHİ VERİLMEMELİDİR ! VERİLİRSE NE OLUR ? ŞEHİTLERİN KANLARI KALKAR HESAP SORAR VE BU HESAP DA ÖDENEBİLECEK BİR HESAP GİBİ GÖRÜNMEMEKTEDİR ALLAH KATINDA !!!…
  DAHA SONRASINDA , TÜRKİYE ÖRNEĞİNDEKİ GİBİ ÇOK PARTİLİ DÖNEME GEÇİLİR ELBETTE Kİ !!!…
  KUSURA BAKMAYIN DA, SAHİ SİZ , YEDİ DÜVELE KARŞI ÖLÜM KALIM MÜCADELESİ VERMİŞ, KAZANMIŞ VE OSMANLI’NIN KÜLLERİNDEN YEPYENİ, PIRI PIRIL BİR TÜRKİYE YARATMIŞ OLAN BÜYÜK DÜNYA LİDERİ YÜCE ATATÜRK’DEN DAHA MI AKILLISINIZ KUZUM ?! AKILLI VE DAHA İLERİYİ GÖREBİLEN BİR YAPIDAYSANIZ, ELBETTEKİ SORUN DEĞİL VE İSTEDİĞİNİZ YANLIŞI YAPABİLME ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİPSİNİZ KUL VE ALLAH KATINDA ELBETTEKİ !!!…
  TAKDİR BUYURULURSA YÜCE ATATÜRK ÇOK AMA ÇOK BÜYÜK BAŞARILARA, HER KULA NASİP OLMAYACAK BAŞARILARA İMZA ATTI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ KURDU VE İLELEBET PAYİDAR KALMASINI DA DİLEDİ VE GEREĞİNİ YAPTIĞINI DA DÜŞÜNMÜŞTÜ AMA DEVLETİ KALICI BEKASI ADINA MAALESEF BU FAKİRE GÖRE ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ VE TAMAMLANMASI GEREKEN BİR ADIM KALMIŞTI Kİ – BU HUSUSU KENDİ ÖZEL DOKTORU OLAN RAHMETLİ VE SAYGIDEĞER BARANSEL’DE BELİRTİYOR YÜCE ATATÜRK’ÜMÜZÜN KENDİSİNE – O DA, TÜRK DEVLETİ’NİN KALICI BEKASINI SAĞLAYACAK OLAN VE DAHA SONRADAN TÜRK ÜLKE VE MİLLETİNE MUSALLAT OLACAK OLAN YIKICI EMPERYAL SALDIRILARA KARŞI MUKAVEMET GÜCÜ AŞILAYAN ANTİ EMPERYALİST ‘ONURLU EHLİBEYT İSLAM İDEOLOJİSİ’ Nİ TEKRARDAN TÜRK MİLLETİNİN ÖNÜNE KOYABİLME KONUSUNUN BÜYÜK ÖNEMİNİ MAALESEF GÖZDEN KAÇIRABİLMİŞ OLMASIDIR Kİ, NİHAYET TARİH BU GAYRİ İHTİYARİ HATAYI, DAHA 100 YIL GEÇMEK ÜZEREYKEN, YIKILMA AŞAMASINA GETİRİLMİŞ BİR TÜRKİYE PROFİLİYLE ORTAYA KOYMAKTADIR MAALESEF !!!… DİKKAT BUYURULURSA, EMPERYALİST ÜLKELER , ÜLKENİZİ YIKMADAN ÖNCE, DİRENİŞİNİZE VESİLE OLAN GÜÇLÜ SİLAH KONUMUNDAKİ GÜÇLÜ MANEVİ İDEOLOJİLERİNİZİ YOK EDERLER ÖNCELİKLE !!!…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git