BM genel sekreteri Suriye’de uçuşa yasak bölge kurulmasına karşı çıktı

Tarih: 20 Haziran 2013 Saat: 9:47

BM genel sekreteri Ban Ki Mun, Suriye’de ‘uçuşa yasak bölge’ oluşturulmasına karşı çıktı.

İRNA’nın haberine göre, BM genel sekreter sözcüsü, Ban Ki Mun’un, Suriye’de batılı bazı ülkelerin uçuşa yasak bölge oluşturulması yönündeki tekliflerine karşı çıktığını bildirirken, bu durumun Suriye sorununun siyasi yoldan çözümüne engel olacağını bundan dolayı BM’lerin bu duruma karşı çıktığını söyledi.

Ban Ki Mun, Suriye’de buhranın tek çözüm yolunun siyasi görüşmeler olduğunu söyledi.

Beyaz Saray, Suriye’de isyancı teröristlere silah yardımların rahat bir şekilde ulaştırılması amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasını gündeme getirmişti ki, bu teklife Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden Rusya ve bir çok ülke karşı çıkmıştı.

Bu arada Filistin Sema haber ajansı, Ürdünlü bir yetkiliye dayanarak verdiği haberde, dün Amerikan savaş uçaklarının Suriye hava sahasını ihlal ettiklerini bildirdi.

Diğer taraftan Suriye meclis başkanı Suriye sorununun müzakereler yoluyla çözümlenmesi için uluslar arası topluma çağrıda bulundu.

Öte yandan Suriye ordusu, Tartus eyaletinde yer alan Banyas kentinde düzenlediği operasyonlarda muhaliflere ait çok sayıda silah ve mühimmatı ele geçirdi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git