Tarık Haşimi Katar’da Suriye muhalifleri lideri ile görüştü

Tarih: 04 Ağustos 2013 Saat: 17:45

Irak’ta cumhurbaşkanı Talabani’nin terörden dolayı hakkında birkaç kez idam cezası alan firari yardımcısı Tarık el’Haşimi, Katar’da Suriye muhalifleri milli koalisyon lideri Ahmed el’Cerba ile görüştü.
Irak haber ajanslarından es’Sefir News’un yazdığına göre, sözkonusu görüşmede ikilinin Suriye gelişmelerini ele aldıkları anlaşılıyor.
Haşimi, bu arada facebook paylaşım sitesinde, sözkonusu görüşmede Suriye iç ve dış meselelerini ele aldıklarını, aynı zamanda Cerba’nın son zamanlarda bazı ülkelere yaptığı ziyaretlerin sonuçlarını değerlendirdikleri kaydetti.
Bilindiği gibi Irak’ta mahkeme 16 aralık 2012 tarihinde; Tarık Haşimi hakkında, terör girişimlerinde rolü olduğu gerekçesiyle idam cezası vermişti. Irak içişleri bakanlığı 19 aralık 2011’de Tarık Haşimi’nin bazı terör girişimlerinde rolünün olduğunu itiraf etmiş ve bunun ardından Tarık Haşimi önce Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan bölgesine oradan 9 nisan 2012’de Türkiye’ye kaçmıştı.
Türkiye devleti, Irak yargısı ve uluslar arası Interpol’ün görüldüğü yerde yakalanması gereğine dair bildirisine rağmen Haşimi’ye destek vermiş ve Haşimi’nin istediği sürece Türkiye’de kalabileceğini bildirmiş ve Interpol ile işbirliği yapmaktan kaçınmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git