Suriye’de fosfor bombası kullanıldı haberinin yalan olduğu bilimsel olarak kanıtlandı

Tarih: 27 Ağustos 2013 Saat: 18:52

Dün gece Suriye’deki yaralılarla birlikte Türkiye’ye gelen Suriyeli bir doktor, savaş uçaklarının önce füze ardından da fosfor bombası attığını iddia etti. Türkiye medyasında da yer alan “fosfor bombası” iddiasının ise, yaralılarda kimyasal bulguya rastlanmaması üzerine yalan olduğu ortaya çıktı.

Halep kentine bağlı Orm El Kubra Kasabası’nda kimyasal silah kullanıldığını ileri süren ve dün gece yaralılarla birlikte Türkiye’ye gelen Suriyeli bir doktor, savaş uçaklarının önce füze ardından da fosfor bombası attığını iddia etti. Sınırdaki uzmanlar ise yaralıların sınır girişinde kimyasal denetimden geçtiğini ancak henüz bu tür bir şüpheye rastlanmadığını söyledi.

Savaş uçaklarının, kasabadaki lise öğrenimi yapılan okulu hedef gözeterek bombaladığını ileri süren Suriyeli doktor, “Dün akşam saat 18.00 sıralarında savaş uçakları önce füze fırlattı, sonra da fosfor bombası yağdırdılar. Saldırıda çoğu çocuk, çok sayıda insanımız yanarak öldü. Yaralananları da tedavi edilmeleri için Türkiye’ye getirdik. Vücudunda önemli yanıklar olan yakınlarımız, Türkiye’ye girerken kimyasal ve biyolojik kontrolden geçirildi” dedi.

Kimyasal bulguya rastlanmadı
Dün akşam Cilvegözü Sınır Kapısı’na gelen yaralılar ve yakınları, Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer (KRBN) uzmanları tarafından sıkı kontrolden geçirilerek, ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

KBRN uzmanları, yaptıkları sıkı taramada herhangi bir kimyasal veya biyolojik bulguya rastlamadı. Sınırda yapılan KBRN taramasında kimyasal veya biyolojik saldırıya uğrayan biri tespit edildiğinde, ülkeye girişine belirli temizlik ve ilaç tedavisinin ardından izin veriliyor.

Yalan olduğu ortaya çıkan fosfor bombası iddialarının Türkiye medyasında büyük ilgiyle karşılanması ise dikkatlerden kaçmadı.

Etiketler:

Suriye’de fosfor bombası kullanıldı haberinin yalan olduğu bilimsel olarak kanıtlandı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. fazilet dedi ki:

    Neden bu kadar cok hain türedi dünya üzerinde acaba??Doktor hipokrat yeminine sadik kalmami$ satin alinmi4 demekki!suriye ordusunun halkina kar$i ne fosfor nede kimyasal silah kullanmadigini bizzat cetelerin kendi ve desdekcilerinin sucu aciga cikmasin diye yaygara kopartiklarini tahmin ediyorum!…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git