Hamas, Suriye’de yaşayan Filistin devrimi şairi Ebu Arab’ın vefat ettiğini duyurdu

Tarih: 04 Mart 2014 Saat: 8:21

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Devrimi şairi İbrahim Muhammed Ebu Arab’ın uzun süre hastalıkla mücadele ettikten sonra dün akşam 83 yaşında Humus kentinde hayata gözlerini yumduğunu duyurdu.

Hamas Hareketi, (2 Mart Pazar) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, “Filistin halkının acılarını ve hayallerini yüksek sesle dile getirdi ve toprağına bağlı Filistin insanının yüreği oldu” dediği şair Ebu Arab’ın vefatı dolayısıyla Filistin halkına ve ailesine başsağlığı diledi.

Filistinli şair İbrahim Muhammed Ebu Arab, Nasıra ve Taberiyye kentleri arasında yer alan El-Celil’e bağlı Eş-Şecera köyünde 1931 yılında dünyaya geldi. Köyün işgalciler tarafından boşaltılması üzerine önce Kefer Kana’ya, daha sonra Arrabetu’l-Butuf’a göç etti. Orada iki ay kaldıktan sonra önce Lübnan’a ve ardından da Suriye’ye hicret etti.

Şair Ebu Arab’ın babası 1948 yılında Siyonist çetelerin Filistin topraklarını işgali sırasında şehit oldu. 1982 yılında da işgal ordusunun Lübnan’ı işgali sırasında oğlunu şehit verdi. Çocukluğunda İngiliz işgaline ve Yahudi göçüne karşı başlatılan Filistin Devrimi’ne şahit oldu. Ebu Arab, “Filistin Devrimi Şairi” ve “Filistin Kampları Şairi” gibi isimlerle tanındı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git