Suriye Sağlık Bakanlığı iftiralara cevap verdi

Tarih: 22 Temmuz 2014 Saat: 2:52

Suriye Sağlık Bakanlığı Birleşmiş Milletler Çocuk Fonunun BM haber merkezinin yayınladığı bir beyanda ‘Suriye devletinin Şam kırsalı Muaddamiye Beldesinde 16 Temmuz tarihinde dağıtılan insani yardımlar konvoyu kapsamında yaklaşık on bin çocuğa ilaç ve temizlik maddelerinin verilmesini yasakladığı’ yönündeki açıklamaları protesto etti.

Bakanlık dün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanında; mantık ve gerçekten tamamen uzak olan bu asılsız iftiraları yalanlayarak; insani yardım ve sağlık alanında çalışan kadrolarının ülkenin her yerinde istisnasız tüm çocuklara gerekli tüm tıbbi ve gıda maddelerinin temin edilmesinde eşsiz bir fedakarlıkla çalıştıklarının altını çizdi. Beyanında bu alanda görev yapan ve hatta bir kısmı çocuklara aşı veren çalışanlarından onlarcasının şu ana dek silahlı grupların eylemleriyle şehit düştüklerine dikkat çeken Bakanlık; BM’nin bu fedakarlığa rağmen bu gibi iftiralarda bulunmasının mantıksızlığına vurgu yaptı.

Bakanlık BM Çocuk Fonunun beyanındaki çelişkilere dikkat çekerken; beyanda Muaddamiye’de 20 bin insanın bulunduğu, bunlardan da 9200 çocuğun aşılardan men edildikleri iddiasının mantıklı olmadığına vurgu yaptı. Aynı zamanda devletin Muaddamiye’ye sürekli olarak gıda, ilaç ve aşı paketleri geçirdiğini, bunların da uluslar arası örgüt temsilcilerinin işbirliği ile dağıtıldıklarına dikkat çekti.

Bunlara ilaveten Bakanlığın 09 Temmuzda Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığının katılımıyla BM örgütleri temsilcilerinin düzenledikleri oturumda Muaddamiye Beldesine geçirilecek ilaç listesinin genişletilmesi gereğine vurgu yaptığına dikkat çeken Bakanlık; bakanlığın bu oturumda kronik hastalıkların yanı sıra daha başka hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ve çocuk açılarını kapsaması talebinde bulunduğunu belirtti.

16 Temmuz tarihinde Muaddamiye beldesine geçirilen tıbbi ve gıda yardım konvoyunda çocuklar için 1400 aşının yanı sıra 2000 vitamin aşısı geçirildiğini vurgularken; beldede çocuklar ve sağlık durumları kötü olanlara hizmet verecek iki mobil polikliniğin geçirildiğini ifade etti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git