Mısır: Dolaylı ateşkes görüşmeleri yarın yeniden başlayacak

Tarih: 22 Eylül 2014 Saat: 21:54

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Kahire’nin yarın Filistinli gruplar ile işgal rejimi arasında kalıcı ateşkes sağlanması için yeniden başlayacak dolaylı müzakerelerin ön görüşmelerine ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan dün akşam (21 Eylül Cumartesi) yapılan açıklamada, görüşmelerin Gazze Şeridi’nde 26 Ağustos’ta ateşkes imzalanmasını sağlayan Mısır’ın çabalarının devamı niteliğinde olacağı belirtildi.

Tarafların daha önce kabul ettiği üzere dolaylı müzakerelerde ateşkesin kalıcı hale gelmesi ve çatışmaların yeniden başlamaması, sivillerin ölmemesi ve hayati öneme sahip kurumların yıkılmaması için çaba sarfedileceğini kaydeden Mısır Dışişleri Bakanlığı, Gazze Şeridi’nde güvenlik ve istikrarın yeniden sağlanmasının Gazze Şeridi’nin yeniden imarı faaliyetlerinin başlamasına ve günlük hayatın normal haline dönmesine yol açacağını dile getirdi.

Açıklamada ayrıca, dolaylı müzakerelerin ön görüşmelerinden önce bugün Kahire’de Filistinli grupların Mısır’ın gözetiminde ortak tavır belirlemek için bir araya geleceği ifade edildi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git