İran cumhurbaşkanı, Fransa cumhurbaşkanı ile görüştü

Tarih: 24 Eylül 2014 Saat: 15:05

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın bölgenin etkili ülkesi olduğu gerçeğinin batı tarafından algılanması gerektiğini ifade etti.

New York’ta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşen Ruhani, İran ile 5+1 gurubu arasındaki müzakerelerin geleceğin inşası için çok önemli olduğunu vurgulayarak, ‘’ Bu konunun İran’ın hakları ve kaygılarını göz önünde bulundurularak adaletli bir şekilde kazan-kazan esasına göre çözüme kavuşmasını ümit ediyorum’’ dedi.

Güvenin ikili ilişkilerin temel taşı olduğunu vurgulayan Ruhani, “Bugünlerde İran ile 5+1 arasında cereyan eden görüşmeler geleceğin şekillenmesi yönünden büyük bir önem taşıyor ve İran halkının kaygıları ve hakları dikkate alınarak nükleer meselenin adaletli bir şekilde çözümlenmesini temenni ediyoruz dedi.’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ayrıca karşılıklı güvenin ikili ilişkilerin temel taşı olduğunu hatırlatarak, İran’ın bölgede etkili bir ülke olduğunu ve batının bu gerçeği fark etmesi gerektiğini söyledi.

François Hollande da İran ve 5+1 gurubunun bir an önce anlaşmaya varması gerektiğini belirterek, bu anlaşma ile ilişkilerin güvene dayanarak daha üst düzeye yükselmesinin mümkün olacağını söyledi.

İki ülkenin terörizm ile mücadelede işbirliği gerekliliğini vurgulayan Hollande, Paris’in de Tahran gibi terörizme karşı Irak’ı desteklemeye karar verdiğini belirtti.

İran’ın bölgede terör ile mücadelede özel bir yeri olduğunu belirten Hollande, nükleer konuda kapsamlı anlaşma ile birlikte diğer konularda da iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesi temennisinde bulundu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git