İran’ın Yemen konusundaki dörtlü önerisi BM’ye sunuldu

Tarih: 18 Nisan 2015 Saat: 13:40

İran’ın BM nezdindeki temsilciliği, İran dışişleri bakanının Yemen buhranının çözümüne dair dört maddelik teklifini içeren mektubu BM genel sekreter vekiline teslim etti.

İran’ın BM nezdindeki temsilcisi ve büyükelçi Gulam Ali Huşro, İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Yemen buhranının çözümüyle ilgili dört maddelik teklifini içeren mektubu BM genel sekreteri Ban Ki Muun’un gıyabında onun vekili Yan İlyason’la görüşmesinde ona teslim etti.

İran dışişleri bakanının sunduğu dört maddelik önerinin yer aldığı mektupta, Suudi Arabistan’ın Yemene başlattığı hava saldırıları sonucu Yemen’de durumun her geçen gün çok daha kötü olduğuna işaret edilirken, bu saldırıların açık bir şekilde en temel insan hakları ilkeleri ve BM bildirgesini çiğnediğine dikkat çekildi.

İran İslam Cumhuriyeti, Yemen’de buhranın askeri çıkış yolu olmadığını ve barış ve sebat için tek yolun, Yemen’de bütün partilerin yabancıların müdahalesi olmaksızın kapsamlı milli uzlaşı hükümetinin kurulmasından geçtiğine vurgu yapmaktadır.

İran İslam cumhuriyeti bu hedefe varmak için, BM bildirgesi ve insan hakları ilkeleri çerçevesinde 4 maddelik teklifinde; ateşkesin derhal sağlanması ve yabancıların askeri saldırıların derhal durması, kayıtsız şartsız bir şekilde Yemen halkına sağlık ve insani yardımların derhal gönderilmesi, Yemenli bütün siyasi grup ve partiler arasında milli görüşmelerin tekrar başlaması ve Yemen’de milli uzlaşı ve koalisyon hükümetinin kurulması yer almaktadır.

İran mektubunda BM’nin elindeki yetkileri Yemen sorununun sona erdirilmesi ve Yemen’e yönelik saldırıların durdurulması için kullanması temennisi yer alırken, bir an önce Yemen’de facianın durdurulması ve sorunun siyasi yolla halledilmesi için gerçek görüşmelerin başlatılması için girişimde bulunması umudu dile getirildi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git