Muallim: Teröristlerin Suriye’ye girişi önlenmeli

Tarih: 26 Aralık 2015 Saat: 11:25

Suriye dışişleri bakanı Çin’de yaptığı açıklamada, Türkiye ve Ürdün topraklarından teröristlerin Suriye topraklarına girmesinin önlenmesi gerektiğini söyledi.

Suriye Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim Pekin’in daveti üzerine Çin’e yaptığı iş ziyareti çerçevesinde Çin Devlet Müsteşarı Yang Jiechi ile iki ülke arasındaki ilişkileri muhtelif alanlarda geliştirme olanaklarını incelerken, iki taraf görüşmede ikili iletişim ve koordinasyonu sürdürme öneminin altını çizdi.

Suriye’deki kriz ve çözümü yönünde harcanan çabaların değerlendirildiği görüşmede IŞİD, Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi ve daha başka adlandırmaları altındaki terör örgütlere karşı savaş, terör ve yayılma tehlikesine karşı mücadele yöntemleri de masaya yatırıldı.

Muallim bu bağlamlarda Suriye’nin tutum ve vizyonlarına ışık tutarken, ulusal egemenliğini, bağımsız kararını ve toprak bütünlüğü için şanlı bir mücadele veren Suriye halkının kendi geleceğini ve kaderini belirleme hakkına herhangi bir dış müdahaleyi mutlak bir şekilde reddettiğinin altını çizdi. Terörle mücadele ve Suriye’deki krizin çözümüne ilişkin uluslar arası çabaların temel olarak terör finans kaynaklarının kurutulmasıyla birlikte Türkiye ve Ürdün’den terörist akınına son verme üzerine odaklanması gereğinin altını çizen Muallim; Güvenlik Konseyinin özellikle 2253 sayılı kararı olmak üzere terörle mücadeleye ilişkin kararlara bağlı kalınması önemini ifade etti. Muallim böylelikle siyasi çözümde ilerlemenin mümkün olacağına dikkat çekti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git