İran İslam Cumhuriyeti Irak’ın kurtarılan şehirlerin yeniden yapımına hazır

Tarih: 16 Temmuz 2017 Saat: 17:04

İran’ın Irak büyükelçisi İrec Mescidi, İran İslam Cumhuriyetinin Irak’ın kurtarılan şehirlerinin yeniden onarım ve yapımına hazır olduklarını söyledi.

İrec Mescidi, Bağdat’ta Irak’ın El’Fırat kanalına yaptığı açıklamada, İran’ın, Irak halkı ve devletini her aşamada desteklediğini belirterek, Irak’ın yeniden yapım ve onarıma ve desteğe ihtiyaç duyduğunu ve İran İslam Cumhuriyetinin IŞİD terör örgütüne karşı Irak halkı ve devletine yardım yaptığı gibi Irak’ın yerle bir edilmiş şehirlerinin yeniden onarım ve yapımına destek vereceğini söyledi.

İran’ın Irak büyükelçisi, Irak’ın Musul kentinin terör örgütü IŞİD işgalinden kurtarılmasına da temasla, ‘bu zaferler, Irak halkının birlik, beraberliği ve hamaseti, Irak’ın dini mercilerinin fetvası ve Irak hükümeti, Irak silahlı güçler ve Gönüllü Güçler’in fedakarlıkları ve çabalarının sonucudur” dedi.

İrec Mescidi, Irak’ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetiminin, Irak’tan ayrılmayla ilgili referandum düzenlenmesine de dair İran’ın tutumuna da işaretle, ”İran, Irak’ın birlik ve beraberliğini ve toprak bütünlüğünün korunmasını istemektedir” dedi.

Bilindiği gibi, bir süre önce Irak İslami Cemaat ve Goran hareketinin katılmadığı bir oturumda Irak kürt yerel yönetimi başkanı Mesut Barzani, kürt partilerle oturumda 25 eylül 2017’de Kürdistan’ın bağımsızlığı konusunda referandum düzenlenmesi kararı alındığını açıklamıştı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git