İran ve Suriye yatırımcı ve işadamları toplantısı Şam’da düzenlendi

Tarih: 22 Ağustos 2017 Saat: 18:07

Uluslararası 59. Şam Fuarı çerçevesinde bir araya gelen iki ülke yatırımcı ve işadamları toplantısında tarafların işbirliği yolları incelendi.

İRNA’nın bildirdiğine göre İran’ın Şam Büyükelçisi Cevad Torkabadi oturumda yaptığı açıklamada İran heyetinin Uluslararası 59. Şam Fuarına katılımının iki ülke ekonomik ilişkilerinin gelişmesinde önemli adım olduğunu belirterek, ‘’İki ülke ortak menfaatleri diğer alanlarda olduğu gibi ekonomik alanda da dikkate alınmalı’’ dedi.

Torkabadi, ‘’İki ülke düşmanlar, fitneler ve bölgeyi gerginliğe sevk eden güçler karşısında bir biri ile aynı cephede ve birlik içinde olmaya çaba sarf etmekteler ve biz ekonomik alanda da iki ülke menfaatlerini temin edecek faaliyetlerde diğer alanlarda olduğu gibi yan yana kalmaya devam edeceğiz’’ dedi.

İran Cumhurbaşkanı Müşaviri Said Ohedi de toplantıda fuara dünya’nın 43 ülkesinden 1500 şirketin katılmasının zaferin yakın olduğunu gösterdiğini söyledi.

Ohedi, ‘’Suriye ve direniş aleyhine günümüzde şekillen koalisyon zaman ve gelişmelerden uzak insanlar tarafından yapılmaktadır. Tekfirci-Siyınist ve müstekbir ülkeler Suriye ekonomik alt yapısını tahrip etmek istiyorlar’’ dedi.

İki ülke ekonomik ilişkilerinin üst düzeyde olduğunu ve bunun yüksek yetkililer tarafından desteklendiğini ifade eden Ohedi, ekonomik ilişkilerin kazan-kazan esasına dayalı olması gerektiğini söyledi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git