İran Dışişleri Bakanı Myanmar’daki müslümanlara şiddete son verilmesi çağrısında bulundu

Tarih: 05 Eylül 2017 Saat: 11:43

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı müslüman ülkelere seslenerek Myanmar müslümanlarına karşı işlenen şiddete son vermek için girişimde bulunmalarını istedi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Muhammed Cevad Zarif dün Türkiye dışişleri bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Malezya dışişleri bakanı Anifah Aman ve Endonezya dışişleri bakanı Retno Marsudi’yi ayrı ayrı telefonla arayarak, Myanmarlı müslümanların durumu ile ilgili endişelerini belirtip onlara karşı insanlık dışı ve yersiz şiddete son verilmesi için müslüman ülkelerin girişimde bulunmalarını istedi.

Zarif ayrıca yaptığı telefon görüşmelerde, müslüman ülkeler ve uluslararası toplumlar tarafından topluca alınan kararlar ve yardımlara katılmaya İran’ın hazır olduğunu belirtti.

BM’nin verilerine göre son günlerde yaklaşık 90 bin Rohingyalı müslüman son günlerde Rahin eyaletinde ordu ve radikal budistlerin uyguladığı şiddet nedeni ile evlerinden kaçtılar. Son iki haftada yaşanan şiddet olaylarında onlarca müslüman hayatını kaybetti.

Myanmar hükümeti Rohingyalı müslümanların kaçak göçmenler olarak biliyor ve bu yüzden onlara hiç bir vatandaşlık hakkı tanımıyor. Myanmarlı müslümanlara 2012 yılından itibaren uygulanan şiddet nedeni ile şimdiye kadar binlercesi hayatını kaybederken on binlercesi de evlerini terk etmek zorunda kaldılar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git