35 Uluslararası kurum BM’den Myanmar krizinin çözümlenmesini istediler

Tarih: 21 Kasım 2017 Saat: 16:26

Dünya Af örgütü de dahil 35 Uluslararası kurum BM teşkilatı insan hakları konseyine yazdıkları ortak mektupta Myanmar Müslümanlarının durumunun görüşülmesi amacıyla olağanüstü bir oturum düzenlenmesini istediler.

İRNA’nın verdiği habere göre bu mektubun bir bölümünde BM İnsan haklarından en kısa zamanda Myanmar’da müslümanların içinde bulundukları ortamın görüşülmesi için olağanüstü bir oturumun düzenlenmesini ve mevcut krizin sonlandırılması için acil çare düşünülmesi gerektiği belirtilmiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de bundan bir süre önce, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının durdurulmasının hayati önem taşıdığını belirtmişti.

Bu kişilere yönelik şiddet karşısında sessiz kalınamayacağını belirten Guterres, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının durdurulmasının hayati önem taşıdığına dikkat çekmiş ve Arakanlı Müslümanların evlerine dönmelerinin sağlanması gerektiğini dile getirmişti.

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek Arakan’da sivillere düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git