Ruhani: Suçi oturumunun asıl sonucu Suriyelilerin arasında milli kongrenin oluşmasıdır

Tarih: 23 Kasım 2017 Saat: 16:56

İran cumhurbaşkanı Ruhani, Suçi’de düzenlenen İran, Rusya ve Türkiye cumhurbaşkanlarının zirve oturumunun en önemli sonucunun, bütün mezhep ve etniklerin, Suriye’nin gelecek hükümetine destek olan ve muhalifler dahil bütün grupların yer alacağı ve Suriye’nin geleceğine dair kafa yoranların katılacağı Milli Kongre’nin teşkili olduğunu söyledi.

Ruhani, dün Suçi oturumundan sonra düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Suriyelilerin yer alacağı Milli Kongre’nin oluşmasından hedefin Suriye’de anayasanın yeniden hazırlanması, serbest ve adil seçimlerin yapılması olduğunu zira bu gelişmelerin bölgede istikrar ve barışın sağlanmasına bir mesaj olacağını söyledi.

Ruhani, bugün Suriye ve bölgenin barış ve istikrarı için olumlu yeni adımların atılmasından dolayı memnuniyetini bildirirken, üç ülke dışişleri bakanları, genel kurmay başkanları ve güvenlik ve istihbarat yetkililerinin Suriye Milli Kongresi’nin oluşması için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.

Suçi oturumunun önemli olduğunu belirten Ruhani, bu oturumun, Irak ve Suriye’de terör örgütü IŞİD’in önemli üslerinin ortadan kaldırıldığı ve bölgede terörizme karşı önemli bir zaferin elde edildiği bir zamanda düzenlendiğini söyledi.

İran cumhurbaşkanı, dünyanın, terörizmi kendi şom emelleri için kullanmak isteyen ülkelerin hedeflerinin gerçekleşmesinde asli unsur olamayacağını gördüğünü söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Soçi’de düzenlenen İran-Türkiye ve Rusya liderler zirvesinde yaptığı konuşmada ise uluslararası terörizmle mücadelede bölgesel işbirliği gereğine vurgu yaparak, ‘’İran’ın yakın çevresi ile ilgili stratejisi dostluk, koordinasyon, milletlerle birliktelik ve barış üzerinedir bu strateji rekabet, çatışma, yabancı devletlerin peşinden gitmek ve savaş üzerine değildir’’ dedi.

Üç ülkenin bir seneden az bir süre önce Astana sürecini başlattıklarını ve bu süre zarfında terörizm ve radikalizmle mücadelede çabalar sonucu Suriye krizinin siyasi çözüm yolunda adımlar atılmasının mutluluk verici olduğunu ifade eden Ruhani, her üç ülkenin de Suriye toprak bütünlüğü ve birliğine vurgu yapmakta ve o ülkede barış ve istikrarın sağlanması yönünde taahhütlerine bağlı olduklarını söyledi.

Suriye krizinin ilk baştan itibaren direk yabancıların müdahalesi, savaş yanlılarının silahlandırılması ile başladığını ifade eden Ruhani, bu silahlandırmaların IŞİD ve El Nusra’nın gövdesini oluşturduğunu ve bunun da krizin uzamasına sebep olduğunu söyledi.

IŞİD’in temellerinin yıkıldığını ve diğer terörist gurupların da dağılmak üzere olduklarını ifade eden Ruhani, bu zaferin Suriye ve Irak halkı, askerler, gönüllülere ait olduğunu ve bunların insanlık medeniyetini yok etmeye çalışanlarla mücadelenin öncüleri olduklarını ifade etti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git