Irak İslam Yüksek Meclisi Başkanı: Amerikalılar, Irak ve Suriye’yi parçalayamaz

Tarih: 09 Ocak 2018 Saat: 20:34

Irak İslam Yüksek Meclisi Başkanı Homam Hamudi bugün İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası Danışmanı Ali Ekber Velayeti ile Tahran’da bir araya geldi. Görüşmede Hamudi, Amerikalılar’ın Kürt bölgelerini Suriye’de ayırmaya çalıştığını, ancak Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de başarısız olacaklarını ifade etti.

Hamudi bugün İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası Danışmanı Ali Ekber Velayeti ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak ve Suriye’de Kürt bölgelerini ayırma çabalarına işaretle, ABD’nin Irak’ı Kürt, Sünni ve Şii olmak üzere üç bölgeye parçalamaya çalıştığını ifade etti.

Irak İslam Yüksek Meclisi Başkanı ayrıca, Ulusal İttifak’ın seçim kanununun sorunlu olduğu için seçimlerin ertelenmesine inandığını söyledi.

Velayeti ile görüşmesine de dikkat çeken Hamudi, görüşmede IŞİD sonrası dönemde Irak’ın durumu, Tahran ve Bağdat’ın ekonomik münasebetlerini geliştirme yolları, İran’ın deneyimlerinden yararlanılması ve Irak hükümetinin de bölgede dayanışma oluşturmaktaki rolü ve ABD Başkanı’nın bu ülke büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının ele alındığını kaydetti.

İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası Danışmanı Velayeti de gazetecilere yaptığı açıklamada, direniş cephesinin Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklediğini belirterek, Amerikalılar’ın Kürt bölgelerini Suriye’den ayırma hayalinin gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Velayeti ayrıca, Irak meclisinin Kudüs’ü Filistin’in ebedi başkenti olarak tanıma kararına temasla, Iraklı milletvekillerinin bu kararla, ABD Başkanı Trump’ın Küdüs kararına karşı çıktıklarını kaydetti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git