Uluslararası Af Örgütü: Suudi Arabistan’da insan hakları durumu kötüleşiyor

Tarih: 11 Ocak 2018 Saat: 21:27

Uluslararası Af Örgütü yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan’da insan hakları durumunun her geçen gün kötüleştiğini ve sivil toplum ve ifade özgürlüğün durmadan bu ülkede bastırıldığını belirtti.

Örgüt, Sudi Arabistan’ın terörle mücadele yasasını mahkemelerde insan hakları savunucularına belirsiz suçlamalar yöneltmek için kullandığını kaydetti.

Uluslararası Af Örgütü açıklamasının devamında; Suudi Arabistan’da sırf ifade özgürlüğü haklarını istedikleri için onlarca yazar, avukat ve insan hakları aktivistinin tutuklu olduğunu vurgulayarak, Af Örgütü’nün Suudi Arabistan’da düşüncelerinden dolayı tutuklanan tüm mahpuslar serbest kalıncaya kadar kampanyasına devam edeceğini vurguladı.

BM’nin 5 hukuk uzmanının yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan’ın terörle mücadele kanununu kötüye kullanmak suretiyle yoğun ve organize biçimde insanları tutuklama yöntemini endişe verici olarak niteleyip, geçen aralıktan şimdiye kadar bu ülkede 60’ı aşkın din adamı, yazar, gazeteci, akademisyen ve sivil aktivistin tutuklandığı duyurmasının ardından Uluslararası Af Örgütü’nden bu açıklama geldi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git