Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi savaş başlayalı beri ilk defa Aden’e gitti

Tarih: 19 Ocak 2018 Saat: 19:06

Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi, Suudi Koalisyonunun Yemen’e karşı başlattığı savaştan bu yana ilk kez dün, sürpriz bir şekilde Aden’e gitti.

Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al-i Cabir, beklenmedik bir şekilde Güney Yemen’in merkezi Aden şehrine gitti.

Haber kaynakları, Suudi Büyükelçisinin Yemenli yetkililerle görüşmek için Uluslararası Aden Havaalanına giriş yaptığını açıkladı.

Yemenli kaynakların haberi göre Al-i Cabir, Yemen’in istifa eden hükümetinin Başbakanı Ahmed Bin Dager ve diğer Yemenli yetkililerle Yemen’deki son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplantı düzenledi.

Öte yandan, Suudi Büyükelçisinin malların fiyat artışını ve Yemen para birimi devalüasyonunu önlemek için ülkesinin Yemen Merkez Bankasına yaptığı finansal mevduatları da görüştüğü belirtildi.

Bu ziyaret, Suudi Büyükelçisi ve hatta Arap ve yabancı bir büyükelçi tarafından, Arabistan’ın Yemen’e karşı başlattığı savaştan bugüne, Aden’e gerçekleştirilen ilk ziyaret sayılmaktadır.

Arabistan, Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’yi yeniden iktidara getirmek için Yemen’e karşı 26 Mart 2015’te saldırılara başlamış ve bu saldırılar hala devam etmektedir. Bu süre boyunca, binlerce Yemenli sivil, Arabistan ve Koalisyonunun bombardımanında öldürülmüş ve yaralanmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git