Korsan İsrail’in uçağının düşürülmesi Ortadoğu’da oyun kurallarının değiştirdi

Tarih: 12 Şubat 2018 Saat: 22:08

Suriye hava savunmasının korsan İsrail’in bir F-16 savaş uçağını düşürmesi, Suriye devletinin artık pasif tutuma son verdiği ve Ortadoğu bölgesinde oyun kurallarının değiştiği anlamına geliyor.

Hali hazırda Amerika ve korsan İsrail, bu rejimin bir adet F-16 savaş uçağının Suriye hava savunması tarafından düşürülme şokunu yaşıyor. Görünen o ki başka tarafı suçlamak, Suriye’ye sınırlı düzeyde saldırmak ve BM güvenlik konseyini bir malzeme gibi kullanmak, Washington ve Telaviv’in siyonist rejimin F-16 savaş uçağının düşürülmesinin doğurduğu sonuçları hafifletmek için baş vurduğu üç yöntemi oluşturuyor.

Gerçekte korsan İsrail’in F-16 savaş uçağının dürüşülme olayı siyonist rejim kabinesi için bu uçağın, Suriye gibi savaşzede ve zayıf bir ülke tarafından değil de, İran İslam Cumhuriyeti gibi bir güç tarafından düşürüldüğünü iddia ederek kamuoyunu saptırma gayretine girmeyi tercih edecek kadar ağır geldiği anlaşılıyor. Ancak bu suçlamalar İranlı yetkililerce reddedildi ve böylece Tel aviv’in bu senaryosu çok çabuk bozguna uğradı.

İkinci senaryo ise Suriye’ye sınırlı düzeyde saldırmaktır. Görünen o ki İsrail rejimi şimdi F-16 savaş uçağının düşürülmesi ile verilen mesajı aldı ve şimdi Suriye’ye karşı geniş çaplı askeri operasyondan vaz geçmeye karar verdi. Buna karşın bu rejimin zorbalığının baş simgelerinden biri olan modern hava kuvvetleri darbe yediğinden Tel aviv’in bu durumu telafi etmeye kalkışması ve yenilgiyi açıkça kabul etmemesi için Suriye’de bazı mevzilere sınırlı saldırılar düzenleyebilir ve bunu Amerika ile ortak operasyon çerçevesinde gerçekleştirmesi de muhtemeldir.

Arap dünyasının seçkin gazetecilerinden Abdulbari Atvan bu konuda şöyle diyor: Hayfa ve Tel aviv’de sığınakların açılması ve Netanyahu’nun alelacele kırmızı hattan ABD ve Rusya liderlerini araması ve bu krizi kontrol etmelerini istemesi, İsrail’in geniş çaplı bir savaşa girmek istemediğini gösteriyor. Bu mesele bölgede yeni bir günün başlaması ve dengelerde değişim anlamına geliyor. Bu olay İsrail’e artık zorbalığının dönemi sona erdiği yönünde net bir mesajdı.

Bu konuda bir başka senaryo ise her zaman olduğu gibi BM güvenlik konseyini harekete geçirmek ve Suriye hava savunmasının bu başarısını kınamaktır.

Şimdi siyonist rejimin bu aşikar hezimeti telafi etmek için hangi yola başvuracağı bir yana, siyasi akılcılık Tel aviv’in Suriye krizinde ve daha genel bir düzeyde Ortadoğu bölgesinde gelinen yeni şartları kabul etmesini gerektiriyor. Şimdi İsrail’in El Celil’e düşen savaş uçağının enkazı Suriye yönetiminin başta İsrail olmak üzere ecnebilerin tecavüzüne karşı pasif tutum sergileme dönemi sona erdiğini gösteriyor. Suriye bundan önce de Mart 2017’de İsrail’e ait bir savaş uçağını düşürmüştü ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad yaklaşık bir ay önce de İsrail’i Suriye topraklarına tecavüz etmesi konusunda uyarmıştı.

Yaklaşık bir ay önce medyada bir haber çıkmıştı. Haberde Suriyeli bazı pilotların İsrail’in vur kaç şeklindeki saldırılarından çok öfke duyduğu ve cumharbaşkanı Beşar Esad’a işgal altındaki Filistin içinde operasyon yapmaya ve hatta gerektiği takdirde intihar operasyonu yapmaya hazır olduklarını söyledikleri belirtildi. Bu habere paralel olarak bir başka haberde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Rus mevkidaşı Putin’den Netanyahu Moskova’yı ziyaret ettiği sırada onu Suriyelilerin bundan böyle İsrail’in saldırılarına tepki verecekleri ve İsrail’in bundan böyle Suriye’ye saldırdıktan sonra uçaklarının sağ salim üslerine geri dönmelerini beklememesi konusunda uyarmasını istediği belirtildi. Ancak görünen o ki Netanyahu bu uyarını ciddiye almadı ve Suriye hava savunması İsrail’in modern uçaklarını düşüremeyeceğini zannetti.

Şimdi bu uyarının hayata geçirilmesi Suriye’nin pasif tutuma son verdiği ve İsrail’e yönelik tehditlerini uygulamaya başladığı anlamına geliyor. Bu konuya İsrail medyası da işaret etti.

Öte yandan bölgesel düzeyde de Tel aviv, direniş ekseninin İsrail savaş uçaklarına karşı koymak için her zamankinden çok daha güçlü olduğunu anlaması gerekiyor. Nitekim İran, Hizbullah, Hamas, Ensarullah ve hatta Lübnan Dışişleri Bakanlığının bu maceraya ortak tepkisi de bölgede artık tüm dengelerin korsan İsrail’in aleyhine değiştiğini gösteriyor. Bu bağlamda Arabistan istihbaratının emekli generali ve İsrail Arabistan ilişkilerinin mimarı Enver Aşki de F-16’nın düşmesi Ortadoğu bölgesinde oyun kurallarını değiştireceğini belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git